„Lekcje patriotyzmu” w gminnych gimnazjach

Jak co roku, w szkołach gimnazjalnych w Gminie Tarnów, odbyły się tak zwane lekcje patriotyzmu przeprowadzone przez wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła oraz dyrektora Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Adama Rybę. W ubiegłym tygodniu włodarz gminy gościł we wszystkich gminnych gimnazjach, gdzie opowiedział uczniom historię walki Polaków z komunizmem w okresie PRL.

W ramach tych nietypowych lekcji historii gimnazjaliści wysłuchali połączonego z multimedialną prezentacją wykładu ukazującego między innymi krwawe wydarzenia Powstania Poznańskiego 1956, walki toczone na wybrzeżu w 1970 roku, wizytę Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku, powstanie „Solidarności”, represje stanu wojennego i obalenie komunizmu w Europie.

- Nie było moim celem tylko i wyłącznie poszerzenie czy utrwalenie wiadomości uczniów z najnowszej historii Polski. Chodziło mi przede wszystkim o to, żeby nasi gimnazjaliści zrozumieli,  jak wielką rolę w naszej historii odegrali Ci, którzy walczyli z systemem komunistycznym, jak wielką złożyli ofiarę oraz to, że zbrodnie komunistyczne często pozostały do dnia dzisiejszego nierozliczone - mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł - Mam nadzieje, że dzięki wykładowi i interesującym obrazom gimnazjaliści lepiej zrozumieją, czym dla nas współczesnych powinna być niepodległość – dodaje.

„Lekcje patriotyzmu” są organizowane w Gminie Tarnów od prawie dziesięciu lat. Młodzież miała już okazję wysłuchać opowieści między innymi o naszych barwach narodowych, odzyskaniu niepodległości przez Polskę, agresji radzieckiej na Polskę w 1939 rok i dziejów przyjaźni polsko – węgierskiej.

KOSZYCE WIELKIE

TARNOWIEC