Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Wieniec z Gminy Tarnów trzeci w Polsce. Sukces na Dożynkach Prezydenckich w Spale!

Wieniec dożynkowy z Gminy Tarnów, uwity przez grupę z Poręby Radlnej, reprezentujący Województwo Małopolskie, zajął trzecie miejsce w trakcie konkursu o Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Konkurs odbył się w trakcie Dożynek Prezydenckich w Spale, które miały miejsce w dniach 16-17 września. Dyplom i gratulacje grupie wieńcowej złożyli Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Krajowe dożynki rozpoczęły się w sobotę, kiedy to odbył się Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP.  W Narodowym Święcie Plonów – Dożynkach Prezydenckich w Spale Województwo Małopolskie reprezentował wieniec z Gminy Tarnów, uwity przez grupę z Poręby Radlnej. Porębskiej grupie wieńcowej na czele z Janem Skórką, towarzyszył wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z delegacją – Przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą, wiceprzewodniczącym Janem Nowakiem, zastępcą wójta Sławomirem Wojtasikiem oraz Sekretarz Gminy Tarnów Alicją Kusior.

W trakcie konkursu komisja wybierała najpiękniejsze wieńce spośród szesnastu, reprezentujących wszystkie województwa, podziwiając kunszt artystyczny, precyzję i misterność wykonania. Grupy wieńcowe zaprezentowały zaś tradycyjne „ośpiewanie” wieńca, które dla wieńca z Gminy Tarnów wykonali tańcząc i śpiewając członkowie kapeli Siemiechowianie. Wieniec z Gminy Tarnów okazał się trzecim najpiękniejszym w całej Polsce. - Jest to niezwykły sukces i wyróżnienie dla całej Gminy Tarnów. Gratuluję grupie z Poręby Radlnej za tak wspaniałe kultywowanie naszej pięknej tradycji i wielki trud włożony w uwicie tak wyjątkowego dzieła - mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

W niedzielę, drugim dniu największych w naszym kraju dożynek, przed mszą świętą odprawioną w Kaplicy Polowej AK w intencji rolników, gratulacje i dyplom grupie wieńcowej osobiście przekazali Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale, gdzie odbył się tradycyjny ceremoniał dożynkowy. Województwo Małopolskie reprezentowała radna Anna Pieczarka, witając parę prezydencką na stoisku naszego regionu, gdzie oprócz wieńca, para prezydencka miała okazję do degustacji regionalnych przysmaków.

Dożynki Prezydenckie w Spale swoją tradycją sięgają 1927 roku. Wówczas pierwsze, centralne święto plonów zorganizował Ignacy Mościcki. Do przedwojennej tradycji wspólnego, ogólnopolskiego dziękowania za obfite plony i szczęśliwe żniwa wrócono w 2000 roku. Od tamtej pory kolejni prezydenci RP obejmują nad nim pieczę i świętują wspólnie z mieszkańcami, rolnikami i artystami ludowymi.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.