Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Adam Ryba laureatem ogólnopolskiej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”

Adam Ryba, dyrektor Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów, został laureatem ogólnopolskiej Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, za działania na rzecz upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych” w regionie tarnowskim. Prestiżową nagrodę ustanowiła Fundacja Armii Krajowej w Londynie dla osób i instytucji przyczyniających się do przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ex aequo nagrodę otrzymał znany aktor Marcin Kwaśny, za upowszechnianie wiedzy o "Żołnierzach Wyklętych" poprzez film.

Nagrodę wręczono w trakcie koncertu, który odbył się w ramach IV Festiwalu Wolnej i Niezawisłej, organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w minioną niedzielę w Audytorium Maximum UJ. Podczas uroczystej gali, głos zabrał prezes IPN dr. Jarosław Szarek, który zaznaczył, że żołnierze wyklęci byli "pokoleniem dla innych", marzącym o wolnej Polsce. - Tak jak nie udało się pohańbić Żołnierzy Wyklętych, tak nie uda się odebrać nam dumy z naszej historii - mówił prezes IPN otwierając koncert.

Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznawana jest przez Fundację Armii Krajowej w Londynie osobom, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej lat 1945-1963. Wyboru laureatów dokonali członkowie Kapituły Honorowej w składzie: przewodniczący: mjr Stanisław Szuro - przedstawiciel środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci, oraz pozostali członkowie kapituły: płk Tadeusz Bieńkowicz, ppor. Wacław Szacoń, prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. Andrzej K. Kuner, Danuta Ciesielska i Janusz Wierzgacz.

- Żołnierzami wyklętymi zainteresowałem się już na początku lat 90-tych. Jestem zaszczycony tym, że od lat mogę odnajdywać ich groby na terenie Tarnowa i ziemi tarnowskiej. Jedną z najważniejszych spraw jaką śledziłem, były losy oddziału z Woli Rzędzińskiej, którego członkowie wykonali we wrześniu 1946 roku wyrok na kapitanie NKWD - Lwie Sobolewie, doradcy powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Na trzech żołnierzach z tego oddziału UB wykonało później wyroki śmierci a mnie - w 2011 roku udało się odnaleźć ich mogiły  - powiedział  Adam Ryba, laureat nagrody.

Publiczność zebrana licznie w Audytorium Maximum UJ, podziwiała następnie występy Chóru Akademickiego UJ. Uroczystość uświetnili artyści z Orkiestry "Passionart", chórów akademickich UJ i UEK, soliści: Joanna Słowińska, Michał Gasz, Żaneta Wierzgacz, Mateusz Prendota oraz laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza "Kima”.

Fot. A. Kalinowski

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.