Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Świętujemy stulecie odzyskania niepodległości

Bieżący rok – 2018 – jest dla naszej Ojczyzny rokiem wyjątkowym. Dzięki ogromnemu heroizmowi rodaków i ich przelanej krwi możemy dzisiaj z dumą świętować stulecie odzyskania niepodległości. W czasie tej pięknej rocznicy znaczenie świąt narodowych przybiera na sile, ich symbolika staje się jeszcze bardziej wymowna. Historia niejednokrotnie udowadniała, że Polacy są ludźmi walecznymi, ludźmi, dla których wartości Bóg, Honor, Ojczyzna służyły za kodeks moralny. To nasi rodacy przedkładali dobro kraju nad własne, to dzięki nim i zarazem dla nich możemy dzisiaj palić znicz pamięci w wolnej i niepodległej Polsce.

Przed nami Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadający na 1 marca. W gminie Tarnów główne uroczystości obchodzone będą 3 marca w Koszycach Wielkich przy gościnnym udziale pani Wiceprezes Rady Ministrów Beaty Szydło. W tak ważnym czasie ponownie oddajmy hołd tym, o których historia była zmuszona zapomnieć. Z podniesionym dumnie czołem zaśpiewajmy dla nich „Mazurka Dąbrowskiego”, by w ten sposób wspomnieć tych, którzy często ginęli zhańbieni, a później stali się ofiarami zmowy milczenia. Pamiętajmy, że to Żołnierze Wyklęci pragnęli wywalczyć prawdziwą wolność. Jako mieszkańcy gminy Tarnów powinniśmy być dumni z tego, że i w naszych miejscowościach znajdują się mogiły poległych żołnierzy, m.in. w Woli Rzędzińskiej Bronisława Cielochy ps. „Dąb” i Aleksandra Furmańskiego ps. „Grom” oraz w Zbylitowskiej Górze Jana Jandzisia ps. „Sosna”. Zgromadźmy się więc tłumnie w Koszycach Wielkich, by jako zjednoczona rodzina tarnowskiej gminy oddać im cześć. Podczas tego wydarzenia będziemy mogli zarówno wysłuchać wykładu „Żołnierze Wolnej Polski” dra hab. Filipa Musiała, jak i koncertu „Muzycznie Szlakiem Niepodległej Polski” w wykonaniu solistów – Wojciecha Jackowieca i Elizy Gąsiorowskiej, Zespołu Cantus z Zakliczyna oraz Chóru Puellae Orantes.

Włodarz gminy Tarnów dba o to, aby historia naszego narodu była utrwalana także wśród młodzieży. Już od wielu lat wójt Grzegorz Kozioł wraz z dyrektorem Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Adamem Rybą odwiedzają gminne szkoły i wygłaszają lekcje patriotyzmu. W kwietniu tego roku również będą prowadzić spotkania z młodymi ludźmi, tym razem poświęcone tematyce Holocaustu. To ważne, aby w dzisiejszych czasach otwarcie głosić prawdę, sprzeciwiać się kłamstwom i potrafić bronić historii własnej Ojczyzny. Celem tych wystąpień jest nie tylko poszerzenie wiedzy z zakresu znajomości losów naszego narodu, lecz przede wszystkim wypracowanie u nastoletnich obywateli pewnej wrażliwości na sprawy kraju.

Następne, bardzo ważne wydarzenie, stanowią coroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Woli Rzędzińskiej. Oprócz mszy św. w intencji Ojczyzny oraz podniosłych uroczystości na Placu Bohaterów Armii Krajowej odbędzie się już V Rajd Rowerowy „Tour de Gmina Tarnów”. Przystrójmy nasze rowery, ubierzmy się w barwy narodowe i w tym wyjątkowym – 2018 roku – również bądźmy częścią biało-czerwonej społeczności jadącej ulicami gminnych miejscowości. Pamiętajmy, że w tym dniu szczególnie tworzymy jedną wspólną rodzinę zmierzającą do tej samej mety.

W wakacyjnym kalendarzu gminy Tarnów zapisały się także obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 organizowane w Woli Rzędzińskiej 15 sierpnia. Ulicami tej miejscowości po raz kolejny przejdzie defilada grup rekonstrukcji historycznej z postacią Marszałka Piłsudskiego na czele. To wielkie wydarzenie skupia wokół siebie całe rodziny, które przez swoje uczestnictwo nie tylko chcą uczcić pamięć tej jednej z najważniejszych bitew, lecz także pełni radości świętować w gronie znajomych poprzez wspólną zabawę.

Wieńczącym te ważne wydarzenia dniem będzie 11 listopada, który również powinien być wpisany w kalendarium każdego prawdziwego patrioty. Mieszkańcy gminy Tarnów gromadzą się w Koszycach Wielkich, gdzie prowadzone są główne uroczystości Święta Niepodległości. Tłumy modlą się podczas mszy św., śpiewają piosenki żołnierskie, wieczorem razem bawią się na koncercie znanego i lubianego wokalisty.

Bądźmy dumni z tej pięknej rocznicy, ze stulecia odzyskania niepodległości. Niech te wszystkie wydarzenia, w których tak licznie bierzemy udział w ciągu roku, będą dla nas dowodem na to, że patriotyzm jest w nas, że potrafimy go w sobie nie tylko pielęgnować, lecz także pokazywać innym, że jest on częścią naszej tożsamości. W tę setną rocznicę wolności życzmy sobie nawzajem, aby nasza codzienna postawa mogła służyć kolejnym pokoleniom za wzór Polaka, Polaka patrioty.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.