Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Wójt Grzegorz Kozioł i Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak poprowadzili lekcje historii w szkołach gminy Tarnów

Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł poprowadził niezwykłe lekcje historii we wszystkich szkołach gminy Tarnów. W jednej z nich, w Koszycach Wielkich, nie tylko uczestniczyła, ale też poprowadziła ją Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak. Tematem tegorocznych lekcji był Holocaust. Przypomnijmy, iż lekcje historii prowadzone przez wójta już na stałe wpisały się do corocznego, wiosennego kalendarza szkół w gminie Tarnów.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł wraz z dyrektorem Centrum Obsługi Szkół i Przedszkoli Gminy Tarnów Adamem Rybą przygotowali dla uczniów lekcję historii o tragicznym, jednak niezwykle ważnym temacie – „Zagładzie Żydów, czyli Holocauście”. W trakcie omawiania dziejów zorganizowanego mordu na kilku milionach żydów europejskich, przedstawione zostały tragiczne losy żydów polskich, w tym ciężkie warunki życia w gettach i metody zagłady w „machinach śmierci” - obozach koncentracyjnych.

W trakcie lekcji nie mogliśmy zapomnieć o przybliżeniu naszym najmłodszym mieszkańcom o miejscu martyrologii znajdującym się tak blisko bo na terenie gminy Tarnów, w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie zamordowano około 8 tysięcy żydów, w trakcie pierwszej likwidacji tarnowskiego getta. Były to przede wszystkim osoby nie nadające się do pracy – chorzy, starsi. A także dzieci, w tym około 800 z żydowskiego sierocińca, zamordowanych i pogrzebanych w tzw. mogile dziecięcej – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

W lekcji historii w Szkole Podstawowej w Koszycach Wielkich nie tylko uczestniczyła, ale też poprowadziła ją kurator Barbara Nowak. Zwróciła ona młodym ludziom szczególną uwagę  na kwestię nazewnictwa nazistowskich obozów koncentracyjnych „polskimi obozami” i rozmazywania przez niektóre media i polityków europejskich odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie dokonywane na żydach na okupowanych terenach. Jak mówiła Barbara Nowak, naszym obowiązkiem jest również pamięć o wszystkich Polakach, którzy w trakcie okupacji pomagali żydom, często ponosząc za to najwyższą karę, karę śmierci.

Tegoroczne lekcje historii wzbogaciła dokumentacja fotograficzna, a także szczególnie trafiające do młodego pokolenia filmy obrazujące rozmiar najtragiczniejszej karty w dziejach ludzkości, zagłady żydów nazwanej Holocaustem.

Lekcje historii są organizowane w szkołach Gminy Tarnów od prawie dziesięciu lat. Młodzież miała już okazję wysłuchać opowieści między innymi o agresji radzieckiej na Polskę w 1939 roku, Powstaniu Warszawskim czy Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczne lekcje historii wpisały się w kalendarz wydarzeń na terenie gminy Tarnów, organizowanych w ramach świętowania 100-lat odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szkoła w Błoniu

Szkoła w Jodłówce-Wałkach

Szkoła w Koszycach Małych

Szkoła w Koszycach Wielkich

Szkoła w Łękawce

Szkoła w Porębie Radlnej

Szkoła w Tarnowcu

Szkoła w Woli Rzędzińskiej I

Szkoła w Woli Rzędzińskiej II

Szkoła w Zawadzie

Szkoła w Zbylitowskiej Górze

Szkoła w Zgłobicach


Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.