Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Strażacy – ochotnicy z gminy Tarnów obchodzili swoje święto wraz z jubileuszami 110-lat OSP Wola Rzędzińska i 50-lat Orkiestry Dętej

„Swe powołanie pełnić chcę” – pod takim hasłem w minioną sobotę, 19 maja strażacy – ochotnicy z gminy Tarnów obchodzili swoje święto. Miejscem spotkania była Wola Rzędzińska. Obchody połączono z jubileuszami 110-lat OSP Wola Rzędzińska oraz 50-lat Orkiestry Dętej OSP w Woli Rzędzińskiej.

Święto strażaków rozpoczęło się od mszy św. w intencji gminnych jednostek OSP w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej. Eucharystię sprawowali ks. proboszcz Stanisław Szufnara, ks. proboszcz Stanisław Morańda oraz ks. kapelan Kamil Wróbel. Następnie w uroczystym przemarszu pocztów sztandarowych, strażaków, orkiestr dętych oraz zaproszonych gości prowadzonym przez Komendanta Gminnych Jednostek OSP Jana Michalika przemaszerowano na plac uroczystości obok Centrum Rekreacji Wodnej w Woli Rzędzińskiej.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął meldunek o gotowości do uroczystości złożony przez dowódcę uroczystości druha Sebastiana Guzika, który przyjął zastępca  Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie mł. brygadier Maciej Wolański, przegląd pododdziałów oraz podniesienie flagi państwowej.

- Dziś obchodzimy święto służby, niezwykle przez mieszkańców gminy Tarnów cenionej, darzonej największym zaufaniem. Służby, bez której nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania naszych gminnych miejscowości. Dziś chcę podziękować Wam, drodzy Druhowie, w imieniu wszystkich mieszkańców, za wasz wysiłek, zaangażowanie i nieustanną służbę – mówił do zebranych wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Podziękowania dla strażaków ochotników złożyli również obecni Poseł Wiesław Krajewski, radna wojewódzka Anna Pieczarka, radni powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, Krystyna Dudoń oraz Józef Lazarowicz, radni i sołtysi gminy Tarnów.

Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń związkowych dla zasłużonych druhów z terenu gminy Tarnów. Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali Barnaś Paweł, Kuta Kazimierz, Płaneta Krzysztof. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali Ciężadło Krzysztof, Hetman Janusz, Stach Krzysztof, Zaucha Andrzej, Zaucha Łukasz. Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: Ciężadło Wojciech, Derus Michał, Hetman Grzegorz, Hetman Krzysztof, Potempa Sebastian, Sobal Jakub, Sobol Tomasz, Stach Dominik, Zgłobica Maciej. Odznakę „Wzorowy Strażak” otrzymali: Furmański Szymon, Grucela Grzegorz, Kuta Damian, Płaneta Arkadiusz, Sobal Mateusz, Sysło Piotr, Wroński Adrian. Odznaczenia wręczali zastępca  Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie  mł. brygadier Maciej Wolański, Członek Prezydium  Zarządu Powiatowego OSP ks. kapelan Kamil Wróbel, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, Prezes Zarządu Gminnego druh Henryk Solak.

W trakcie sobotniej uroczystości strażacy – ochotnicy z jednostki OSP w Woli Rzędzińskiej świętowali 110-lat swojej działalności. - Służba strażacka jest odzwierciedleniem duszy każdego człowieka. Warto przypominać, ze jest to działalność społeczna. Strażak – ochotnik musi poświęcić czas na szkolenia, przygotowanie sprzętu, by godnie pełnić służbę dla drugiego człowieka – mówił z tej okazji Prezes Zarządu Gminnego OSP Henryk Solak.

Kolejnym z pięknych jubileuszy było 50-lat Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Woli Rzędzińskiej. Rys historyczny orkiestry przedstawił obecnym Prezes Orkiestry  Dętej OSP w Woli Rzędzińskiej Kazimierz Oleksik. – Od 50 lat cyklicznie gramy, najczęściej na uroczystościach państwowych, kościelnych. Przede wszystkim w naszej gminie, ale też gminach okolicznych. W naszych szeregach ponad połowa składu to ludzie młodzi, uczniowie szkół, co daje nadzieję, że będziemy mogli nadal się rozwijać -  mówił.

Nie zabrakło okolicznościowych życzeń, podziękowań i gratulacji. Obecni wysłuchali również koncertu zarówno Orkiestry Dętej z Woli Rzędzińskiej, jak i goszczących na obchodach Orkiestr Dętych ze Szczucina oraz Siedlisk Tuchowskich.

Na zakończenie poczęstunek dla obecnych przygotował organizator wydarzenia, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

FOTORELACJA

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.