Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Seniorzy zwiedzili historyczne Wilno

Modlitwa u stóp Matki Bożej Ostrobramskiej, sentymentalny spacer starówką czy poruszająca wizyta na polskim cmentarzu na Rossie. Niezwykłą podróż do bliskiego sercu Polaków Wilna odbyli w minionym tygodniu seniorzy z Klubów Seniora z terenu gminy Tarnów. Wyjazd zorganizowany przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów odbył się w dniach 7-9 czerwca.

Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! Wizytę w Wilnie, stolicy Litwy gminni seniorzy rozpoczęli od pokłonu złożonego Matce Bożej Ostrobramskiej, przed Jej Cudownym Ostrobramskim Obrazem zawierzając naszą Ojczyznę, jak i siebie samych. Tak jak ze wzruszeniem czyniły to i czynią całe pokolenia Polaków.

Wycieczka obfitowała w polskie akcenty ze względu na koneksje historyczne, ale też pozwoliła poznać unikalną atmosferę tego kraju. Przewodnicy zabrali seniorów na spacer po wileńskiej starówce, poprzez Plac Katedralny, Plac Ratuszowy, Pałac Prezydencki czy Uniwersytet Wileński. Po drodze podziwiano wnętrza kilku, spośród ponad 40-stu głównie barokowych kościołów, a także wspaniałe cerkwie. Seniorzy mieli okazję odkryć urokliwą atmosferę, którą tworzą uliczki starówki i kamienice. Miasto nad Wilią to również miejsce związane z naszymi romantycznymi wieszczami: Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim, podążano więc śladami w których oni tworzyli i mieszkali.

W kolejnym dniu odwiedzono niezwykle ważne dla Polaków miejsce, silnie związane z historią Rzeczypospolitej – cmentarz na Rossie. Zaliczany jest on do jednej z najważniejszych narodowych nekropolii. W jego centralnym punkcie, przy Mauzoleum Matka i Serce Syna, gdzie pochowana jest Maria z Bilewiczów Piłsudska oraz serce jej syna – Marszałka Józefa Piłsudskiego, złożono dwie wiązanki: w imieniu Seniorów Gminy Tarnów, a także Samorządu Gminy Tarnów. Wymowne było zaśpiewanie przez zebranych wokół Mauzoleum hymnu Polski.

Ostatnim punktem wizyty w Wilnie było wzgórze Trzech Krzyży, gdzie spojrzeniem na panoramę miasta pożegnano się z historycznym Wilnem.

W drodze powrotnej Seniorzy odwiedzili też „perełkę w koronie Litwy”, czyli malowniczą miejscowość Troki. Symbolem Trok jest gotycki zamek na wyspie na jeziorze Galwe i tradycja karaimów sprowadzonych tu w XIV wieku przez księcia Witolda. To właśnie ich lokalnej kuchni była okazja skosztować w regionalnej restauracji.

- Wilno jest pełne nostalgii, bliskie każdemu Polakowi, sentymentalne. Jestem niezwykle szczęśliwa, że mogłam pokłonić się Maryi w Ostrej Bramie, przejść ulicami tego pięknego miasta. Jesteśmy wszyscy pod wielkim wrażeniem, zapewne będziemy wracali wspomnieniami do zobaczonych miejsc. Taki wyjazd jest raz na całe życie, pozostaje w pamięci na zawsze – podsumowuje wyjazd Danuta Cichy, Prezes Klubu Seniora w Zgłobicach.

Dodajmy, że wyjazd Seniorów z gminy Tarnów na Litwę został sfinansowany przez samych seniorów, przy wsparciu samorządu gminnego.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.