Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Inauguracja Dni Pamięci Galicyjskich Żydów

W czwartek, 14 czerwca, w lesie Buczyna na terenie Zbylitowskiej Góry, jak co roku rozpoczęły się Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Zainaugurowała je wspólna modlitwa duchownych katolickich i żydowskich w intencji tysięcy osób narodowości żydowskiej i polskiej, zamordowanych tutaj przez Niemców w latach 1939 - 1945.

Od początku okupacji do lasu Buczyna przywożono na rozstrzelanie grupy Polaków, przede wszystkim więźniów tarnowskiego gestapo, natomiast w dniach 11 - 18 czerwca 1942 roku, w czasie tak zwanej pierwszej likwidacji tarnowskiego getta, w czasie której zamordowano lub wywieziono do obozu zagłady około 20 tysięcy Żydów, las stał się miejscem kaźni około siedmiu tysięcy osób narodowości żydowskiej – zarówno mieszkańców przedwojennego Tarnowa jak i przywożonych do getta z innych rejonów Generalnej Guberni. Oprawcy szczególnie brutalne obeszli się z grupą około 800 żydowskich dzieci z tarnowskich sierocińców. Młodsze z nich mordowali, roztrzaskując ich główki o pnie pobliskich drzew.

Organizatorem Dni Pamięci Żydów Galicyjskich jest znany tarnowski historyk Adam Bartosz, który jak zwykle pełnił rolę gospodarza uroczystości. Natomiast modlitwę nad zbiorowymi mogiłami poprowadzili: ks. Tadeusz Bukowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie i zamieszkały w Krakowie profesor Uniwersytetu w Oxfordzie Johnathan Webber.

Samorząd Gminy Tarnów reprezentował wójt Grzegorz Kozioł, który w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: Jednak najlepszym świadectwem tamtej strasznej zbrodni i lekcją z niej płynącą jest właśnie to miejsce. Jest szczególnie ważne, dlatego, jako samorząd zagospodarowujemy je, żeby zapewnić przyjeżdżającym tu wycieczkom jak najlepsze warunki zwiedzania i złożenia hołdu pomordowanym. Chcemy żeby las Buczyna zawsze głośno krzyczał „Nigdy więcej wojny”. Nigdy.

W żałobnych uroczystościach w lesie Buczyna wzięli także udział; proboszcz Parafii w Zbylitowskiej Górze ks. Józef Kaczmarski, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, radni: Dariusz Żurek, Zbigniew Partyński i Mieczysław Kłósek. Ponadto poczty sztandarowe, nauczyciele i dyrektorzy gminnych szkół. Honorowymi gośćmi uroczystości byli potomkowie Żydów zamieszkałych przed wojną w Tarnowie, a wśród nich Zdzisław Siemianowski - syn Zdzisława Simchego, wybitnego geografa, autora monografii „Tarnów i jego okolica”, wywiezionego w pierwszym transporcie do KL Auschwitz.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.