Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Magyar Piknik w Koszycach Wielkich

W sobotę, 1 września, centrum wsi w Koszycach Wielkich gościło na Placu Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przyjaciół z Jászdózsy. Magyar Piknik był niepowtarzalną okazją do spotkania się ze sobą dwóch kultur, posmakowania kuchni węgierskiej, poznania zwyczajów naszych bratanków czy wspólnej zabawy do późnej nocy.

Wydarzenie rozpoczęło się od koncertu lokalnych talentów – Voice of Gmina Tarnów, podczas którego ze sceny w wykonaniu młodych wokalistek rozbrzmiały największe hity polskiej i zagranicznej muzyki. Następnie przyszedł czas na gry i zabawy rodzinne, nie zabrakło wielopokoleniowego quizu czy tańca-łamańca na dwie lewe nogi. Dzieci miały szansę wykazać się wiedzą na temat ulubionych bajek, która była nagradzana upominkami. Dla najmłodszych uczestników pikniku najlepszą atrakcję stanowiło centrum aktywności dziecka z dmuchanymi zamkami.

Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się strefa węgierska, gdzie burmistrz Jászdózsy, skarbnik oraz kapitan Jasów wraz z małżonką w strojach regionalnych częstowali węgierskimi przysmakami. Były orzechowe zawijane ciasteczka, bez których nie może się odbyć żadne węgierskie wesele, pikantne kiełbasy różnego rodzaju, smalec i inne specjały. Natomiast wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, radna wojewódzka Anna Pieczarka oraz radni gminy Eugeniusz Wojtarowicz i Andrzej Sępek serwowali gulasz węgierski, a także nasz narodowy chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Magyar Piknik był więc niepowtarzalną okazją do zasmakowania kuchni polsko-węgierskiej.

W godzinach wieczornych do wspólnej zabawy w rytmach disco-polo porwał mieszkańców zespół EXOTIC. Plac szybko zapełnił się tańczącymi dziećmi, młodszymi i starszymi uczestnikami wydarzenia. W przerwie koncertu wbrew pozorom emocje nie opadły, gdyż przyszedł czas na losowanie nagród. Tym razem nie była to typowa loteria, ponieważ każdy, kto poczęstował się węgierskim gulaszem, otrzymywał również kupon, czyli mógł i smacznie zjeść, i wygrać cenne nagrody. Prawdziwą niespodziankę dla samorządu gminy Tarnów przygotował burmistrz Jászdózsy, który podarował gminie piękną drewnianą skrzynię ozdobioną ludowymi malowidłami. – Dziękuję za zaproszenie, jest to niezmiernie miłe. Ta skrzynka symbolizuje przyjaźń polsko-węgierską i chcielibyśmy przekazać ją gminie Tarnów. Możecie w niej umieścić mnóstwo wspólnych przeżyć, bo Polska jest wspaniałym krajem – mówił na koniec burmistrz Jászdózsy. Następnie temperaturę wieczoru do maksimum podgrzał zespół EKSPRESJON, który grał dla mieszkańców do późnej nocy.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.