Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Wieniec z Gminy Tarnów najpiękniejszy w Polsce! Zdobył nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Dożynkach Prezydenckich w Spale!

Wieniec z Gminy Tarnów, z Poręby Radlnej wygrał na Dożynkach Prezydenckich w Spale w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dyplom grupie wieńcowej wręczyli Prezydent Andrzej Duda z małżonką. Zwycięski wieniec został następnie wręczony Parze Prezydenckiej podczas głównych uroczystości dożynkowych. Gminę Tarnów w trakcie Dożynek Prezydenckich reprezentował wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, zaś Województwo Małopolskie radna Anna Pieczarka.

Ogólnopolski konkurs organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP odbył się w pierwszym dniu Dożynek Prezydenckich w Spale.  Każde z województw reprezentował jeden wieniec. Pracom komisji konkursowej przewodniczyła Doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, etnograf i socjolog. Komisję konkursową ujęła zarówno niezwykłość konstrukcyjna wieńca, jak i jego symbolika niepodległościowa. Wątek niepodległościowy przewijał się bowiem w całym wieńcu, poprzez chociażby kolorystykę kwiatów. W wieńcu szczególne miejsce zajmował też chleb, a wokół niego przerwany w dwóch miejscach łańcuch z ziaren pszenicy, symbolizujący odzyskanie przez Polskę niepodległości. Dyplom grupie wieńcowej oraz gratulacje na ręce wójta Grzegorza Kozioła złożył Prezydent Andrzej Duda.

Zwycięski wieniec z Gminy Tarnów został wręczony Parze Prezydenckiej podczas głównego Ceremoniału Dożynkowego przez jego twórców – mieszkańców Poręby Radlnej Lucynę i Jana Skórków oraz Beatę i Krzysztofa Frysztaków wraz z rodzinami. Prezydent następnie w wystąpieniu dziękował za wieńce, które rolnicy przygotowali na tegoroczne dożynki. - Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli - mówił. Wieniec można obecnie podziwiać w Pałacu Prezydenckim.

- Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest to wielkie wyróżnienie dla całej Gminy Tarnów. Serdecznie gratuluję twórcom, Państwu Skórkom i Frysztakom.  Gratuluję przede wszystkim zwycięstwa, ale też wielkiej pasji, która do tego zwycięstwa doprowadziła – mówi wójt Grzegorz Kozioł, który reprezentował gminę Tarnów na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Swojej radości z wygranej nie kryją twórcy wieńca – Jest to dla nas wielki zaszczyt, że na Dożynkach Prezydenckich mogliśmy reprezentować zarówno Gminę Tarnów jak i całą Małopolskę. Wieńce, które brały udział w konkursie były wyjątkowo piękne, konkurencja była silna. Wygrana tym bardziej jest dla nad wielką radością i dumą – mówi lider grupy wieńcowej Jan Skórka.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.