Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Przydrożna zabytkowa kapliczka w Tarnowcu już odrestaurowana

Gminna Tarnów otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na renowację zabytkowej kapliczki kamiennej z Pasyjką i płaskorzeźbą św. Michała Archanioła w Tarnowcu.

Kapliczka wykonana w stylistyce neogotyckiej powstała w 1889 r., zlokalizowana jest przy ul. Tarnowskiej na skrzyżowaniu z ul. Najdałówka w Tarnowcu. Zabytek, który jest nie tylko duszą miejscowości, lecz także stanowi dziedzictwo kulturowe gminy, miał liczne widoczne pęknięcia i ubytki, pęknięte były również cokoły pod rzeźbą św. Jana i Matki Bożej Bolesnej. Jego zły stan zachowania wymagał więc prac konserwatorskich, które przywróciłyby mu świetność minionej epoki. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu kapliczka została odrestaurowana, konieczna również okazała się rekonstrukcja krzyża wieńczącego kapliczkę z wizerunkiem Chrystusa. Wcześniejszy krzyż, wykonany z lastriko, został zastąpiony krzyżem kamiennym.

– Bardzo się cieszę, że zabytkowa kapliczka w naszej miejscowości doczekała się renowacji, tym bardziej że w 1889 r. została ufundowana przez rodzinę Michała i Katarzynę Brońców, mieszkańców Tarnowca. Już od ponad wieku stanowi ona nieodłączną część krajobrazu Tarnowca, a Matka Boża Bolesna oraz św. Jan i Michał Archanioł od przeszło 100 lat czuwają nad jego mieszkańcami – mówi sołtys Tarnowca, Jan Nowak.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.