Nagłówek strony   Stopka strony
Strona główna

Publikacja o st. sierż. Aleksandrze Furmańskim już dostępna!

Długo wyczekiwana przez mieszkańców gminy Tarnów i okolic biografia st. sierż. Aleksandra Furmańskiego od kilku dni jest już dostępna w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz w gminnych bibliotekach.

Dr Agnieszka Przewłoka, autorka książki, opracowała pierwszą pełną biografię pochodzącego z Woli Rzędzińskiej Żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Ta niewielka objętościowo publikacja przedstawia zarówno dylematy ojca i męża, czerpane przede wszystkim z „Pamiętnika” Furmańskiego, jak i opisy akcji, relacje świadków, dokumenty pochodzące z archiwów. Jest to więc książka popularno-naukowa, kryjąca historię życia człowieka, który Ojczyznę stawiał zawsze na pierwszym miejscu, a o jej wolność walczył przede wszystkim na ziemi regionu tarnowskiego.

Książka jest więc nie tylko cennym źródłem informacji o st. sierż. Aleksandrze Furmańskim, lecz także ważną pamiątką, która – jak wspomina autorka we wstępie – ma stanowić „oczyszczenie legendy przez dotarcie do prawdy historycznej o dokonaniach Furmańskiego oraz przekazanie jej pamięci zbiorowej mieszkańców Woli Rzędzińskiej”.

Książka dostępna jest w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów, pok. 100, ul. Krakowska 19 oraz w bibliotekach na terenie gminy Tarnów: w Woli Rzędzińskiej, Tarnowcu oraz Zgłobicach. Przypomnijmy, biblioteki czynne są od poniedziałku do piątku w godz. 9–17.00, natomiast Centrum Kultury w poniedziałki w godz. 8.30–16.30, od wtorku do piątku zaś w godz. 7.30–15.30.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Drukuj

Copyright © Demo Anton Free Joomla! 1.5 Template 2012

Template by Templates for Joomla.