Podjęcie tej jednej z najważniejszych uchwał w ciągu roku poprzedziła debata nad „Raportem o stanie gminy Tarnów za 2024 rok”, udzielenie wójtowi wotum zaufania oraz zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie, a podczas głosowania nad wotum zaufania jedna osoba wstrzymała się i jedna była przeciw. Z danych wynika m.in., że dochody do budżetu w ciągu roku wzrosły (w stosunku do planu wyjściowego) o około 20%, a pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje wyniosło aż 85%. -Nasza gmina się rozwija, dochody rosną, a pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje to aż 85%. To efekt pracy doświadczonego i zaangażowanego zespołu Urzędu Gminy Tarnów i radnych, którzy swoimi uchwałami akceptują realizację poszczególnych przedsięwzięć. A my schylamy się po każdą złotówkę – zarówno po duże pieniądze, jak i mniejsze granty, bo wszystkie dodatkowe pieniądze są na wagę złota. Za wsparcie w zakresie tak znacznego pozyskiwania środków zewnętrznych, głównie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, dziękuję również obecnej tu poseł Annie Pieczarce – mówił wójt, Grzegorz Kozioł.

Skala absorpcji środków zewnętrznych w gminie Tarnów stale rośnie. Dla porównania, w 2018 roku samorząd gminy Tarnów pozyskał na inwestycje 5 milionów złotych, rok później – 8, w 2020 roku – 9, w 2022 – 13, w 2023 roku – 17, a obecnie - już przeszło 23. Zadłużenie jest na niskim poziomie, dzięki czemu istnieje tzw. zdolność inwestycyjna, a poszczególne zadania realizowane są w każdym sołectwie.

Wójt Grzegorz Kozioł podkreślał, że gmina Tarnów ma coraz więcej mieszkańców. -To u nas tak chętnie osiedlają się nowe rodziny, bo dobrze się żyje i mieszka. Dbamy o tzw. zrównoważony rozwój – na mapie inwestycji widnieją poszczególne miejscowości, żadna z nich nie jest pomijana. Rośnie też liczba przedsiębiorstw, obecnie jest ich już 1700, z czego aż 200 to spółki prawa handlowego. Dbamy o gminną oświatę, która funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie, wspieramy Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, OSP, uczniowskie kluby sportowe, Koła Gospodyń Wiejskich czy kluby seniora - wyliczał szef samorządu.

Do najważniejszych zadań realizowanych w roku ubiegłym w gminie Tarnów zaliczyć należy przede wszystkim budowę Domu Kultury z pomieszczeniami dla remizy OSP w Łękawce, czy budowę Domu Kultury w Zawadzie, Sporo było również remontów dróg, chodników i tras dla rowerów, przedsięwzięć związanych z poprawą bezpieczeństwa, poprawą funkcjonowania OSP oraz inwestycji oświatowych i tych związanych z ochroną środowiska.

Trzeba dodać, że pozytywnie politykę finansową gminy za ubiegły rok oceniła także Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszystkie komisje merytoryczne Rady Gminy Tarnów. Przypomnijmy, absolutorium to głosowanie na podstawie przedstawionego sprawozdania finansowego. Wotum zaufania natomiast to poparcie lub jego brak dla bieżącej działalności szefa danego samorządu na podstawie raportu o stanie gminy.

Radni podczas sesji zdecydowali ponadto o wielu sprawach, m.in. z zakresu gospodarki komunalnej, pomocy społecznej, spraw planistycznych czy finansowych. Poszczególne uchwały dotyczyły realizowanych na terenie gminy Tarnów inwestycji, wsparcia osób potrzebujących czy tych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym.

Gośćmi sesji byli poseł RP Anna Pieczarka, członkowie zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal wraz z kierownictwem Urzędu Gminy Tarnów i dyrektorami jednostek organizacyjnych. {Play}