To było trzydniowe święto bycia razem i integracji – Seniorzy z gminy Tarnów zwiedzali północno – wschodnią część Polski wraz z jej najważniejszymi zabytkami, pamiątkami przeszłości i atutami krajobrazowymi. -Wspaniały wyjazd, pełen rozmów, radości i wymiany doświadczeń. Dziękujemy wójtowi oraz Centrum Kultury i Bibliotek za tę inicjatywę. I, co tu kryć, chcemy więcej – podkreśla jedna z uczestniczek.

Pierwszego dnia Seniorzy zwiedzili m.in. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem wraz z polami bitwy i Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

To pierwsze miejsce mieści się w Stębarku, ma powierzchnię 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.” Gietrzwałd leży w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na skraju południowej Warmii. Sławny stał się dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler, „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Matka Boża, na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta”. Na pytanie czego żądasz Matko Boża? padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec”.

W kolejnym dniu wycieczki jej uczestnicy udali się do Bazyliki Nawiedzenia NMP w Świętej Lipce i Mikołajek, gdzie dla chętnych odbył się m.in. rejs statkiem przez trzy jeziora.

Barokowe sanktuarium maryjne w Świętej Lipce posiada status pomnika historii i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez wiernych z całej Polski. Mikołajki i ich okolice z kolei oferują mnogość atrakcji turystycznych. Jak mówią stali bywalcy - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - czy to zabytki sakralne, zamki, muzea historyczne, bunkry z II wojny światowej, parki rozrywki, punkty widokowe na jeziora, czy też miejsca, w których zobaczyć można zwierzęta.

Ostatniego dnia Seniorzy dotarli do Sanktuarium NMP w Niepokalanowie, w którym zwiedzali m.in. kaplicę św. Maksymiliana Marii Kolbego. Ten wyjątkowy kościół został zbudowany w latach 1948–1954 w stylu modernistycznym, według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Gawlika. Wysokość wieży, w której działa zegar o pięciu tarczach oraz zawieszone są cztery dzwony, wynosi 47 m. W drzwiach wejściowych umieszczono symbole miejsc najbardziej znanych objawień maryjnych na świecie. W kwietniu 1980 r. papież Jan Paweł II nadał kościołowi honorowy tytuł bazyliki mniejszej, natomiast w 2004 r. dekretem kard. Józefa Glempa bazylika w Niepokalanowie została podniesiona do rangi sanktuarium.

Warto dodać, że samorząd gminny zapewnił transport autokarem oraz śniadanie bułkowe. Opiekunami wycieczki byli pracownicy Centrum Kultury i Bibliotek. {Play}