Tradycyjnie w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze rozpoczęły się doroczne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Co roku, właśnie w tym miejscu – przy Pomniku „Ofiar Hitlerowskiego Terroru” odbywa się spotkanie modlitewne duchownych katolickich i żydowskich w intencji osób, głównie narodowości żydowskiej i polskiej, zamordowanych tam przez Niemców w czasie II wojny światowej. Samorząd gminy Tarnów reprezentowali wójt Grzegorz Kozioł, sołtys Zbylitowskiej Góry i radny Piotr Rybski oraz radny Bartosz Łaśko.
Modlitwę ekumeniczną poprowadzili wspólnie rabin Tomer Rehovi, pełniący funkcję przedstawiciela Naczelnego Rabina Polski w Krakowie wraz z proboszczem parafii w Zbylitowskiej Górze ks. Józefem Kaczmarskim. W uroczystości uczestniczyli również proboszcz parafii w Zgłobicach ks. Piotr Michniak, Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, oraz dzieci i młodzież ze szkół w gminie Tarnów.
Przypomnijmy, Las Buczyna to jeden z największych cmentarzy ofiar II wojny światowej w Europie. Przesiąknięty jest krwią tysięcy ludzi – to tu w okresie okupacji przywożono grupy Polaków, więźniów tarnowskiego gestapo na rozstrzelanie. Natomiast w czerwcu 1942 roku, w czasie tzw. pierwszej likwidacji tarnowskiego getta, las stał się miejscem kaźni około 8 tys. Żydów – zarówno mieszkańców przedwojennego Tarnowa, jak i przywożonych do getta z innych rejonów Generalnej Guberni, również dzieci.
Uroczystości modlitewne, będące początkiem dorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich są świadectwem pamięci o tych, których tak okrutnie pomordowano. Rokrocznie biorą w nich udział przedstawiciele narodu żydowskiego, samorządu, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Tarnów oraz mieszkańcy. Po oficjalnych wystąpieniach i wspólnej modlitwie pod pomnikiem składane są kwiaty i znicze.
Organizatorem Dni Pamięci Żydów Galicyjskich jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
fot. UMT


































