Piknik wojskowo - historyczny, defilada grup rekonstrukcyjnych, lekcja śpiewu patriotycznego z filharmonikami krakowskimi, degustacje wyrobów Kół Gospodyń Wiejskich, tradycyjna, wojskowa grochówka, Masowy Punkt Szczepień – to tylko niektóre atrakcje wydarzenia, które odbyło się w Woli Rzędzińskiej. Obchody rocznicy Cudu nad Wisłą zostały dofinansowane w ramach Programu Niepodległa. - To żywa lekcja historii decydującej bitwy polsko – bolszewickiej. Bitwa warszawska była, według historyków, także jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata – mówi wójt Grzegorz Kozioł. - To święto patriotyczne i wielka integracja pokoleń – mówi koordynator przedsięwzięcia, poseł Anna Pieczarka.
W wydarzeniu wzięły udział całe rodziny – nie tylko mieszkańcy Woli Rzędzińskiej i pobliskich miejscowości, ale i Tarnowa, a nawet regionu tarnowskiego. - Bardzo nam tego brakowało. Rokrocznie uczestniczymy w obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej w Woli Rzędzińskiej – to zawsze wielkie i dobrze przygotowane wydarzenie. Cieszymy się, że po przerwie spowodowanej epidemią, znów możemy wspólnie świętować – mówi Pani Karolina, która do Woli Rzędzińskiej przyjechała z całą rodziną.
Tradycyjnie, obchody rozpoczął uroczysty przemarsz z Marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Kolejno m.in. grupa kawalerzystów – husarze w XVII-wiecznych zbrojach, ułani z tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, tankietka typu TKS, samochód z ciężkim karabinem maszynowym. Następnie za kawalerią i husarami w defiladzie podążali piechurzy z grupy rekonstrukcji historycznej im. 16 Pułku Piechoty „Sokoły” z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Tarnowie oraz rycerze z Bractwa św. Jakuba. Defiladzie towarzyszyła także Orkiestra Dęta OSP z Woli Rzędzińskiej i wóz drabiniasty z poseł Anną Pieczarką oraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich. Te ostatnie przygotowały apetyczny poczęstunek, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem.
Piknik wojskowy to z kolei pokazy kawaleryjskie grup rekonstrukcji historycznych, prezentacja umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia współczesnego Wojska Polskiego, czy walki średniowiecznych rycerzy Bractwa św. Jakuba. Wojskowa grochówka tradycyjnie przygotowana przez gminny samorząd rozeszła się jak przysłowiowe świeże bułeczki.
Śpiewania pieśni patriotycznych uczyli uczestników rocznicy Bitwy Warszawskiej filharmonicy krakowscy. Na boisku sportowym w Woli Rzędzińskiej rozbrzmiewały powszechnie znane „Wojenko, wojenko”, „Warszawianka”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „O mój rozmarynie”. Wszyscy zgromadzeni otrzymywali biało – czerwone śpiewniki oraz polskie flagi, które na boisku w Woli Rzędzińskiej dumnie powiewały. Tuż przed koncertem odbyło się wielkie losowanie cennych nagród w loterii fantowej.
Gośćmi wydarzenia byli m.in. wicewojewoda Ryszard Pagacz, starosta tarnowski Roman Łucarz, członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, radni gminy z przewodniczącą Wiesławą Miterą na czele, sołtysi i dyrektorzy szkół.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.