Szanowni Państwo,

organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, związki wyznaniowe oraz administracja publiczna mogą ubiegać się o unijne dotacje na dostosowanie prowadzonych w województwie małopolskim żłobków i klubów dziecięcych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami.

Wsparcie dotyczy wyłącznie dostosowania istniejących w Małopolsce miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych i może zostać przeznaczone na dostosowanie opieki do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością w zakresie bezpośrednio wynikającym z diagnozy potrzeb i stopnia niedostosowania placówki.

  Odbiorcami docelowymi wsparcie w ramach projektów zgłaszanych w tym konkursie są:

    podmioty prowadzące instytucjonalne formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (żłobki, kluby dziecięce),
    pracownicy w/w podmiotów,
    osoby pracujące w instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
    rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami oraz dzieci zagrożonych niepełnosprawnością o ile posiadają status osoby bezrobotnej, biernej zawodowo lub osoby pracującej.

Jak złożyć wniosek?

Nabór trwa do 27 lutego 2024 roku. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem systemu IGA dostępnego na stronie internetowej: https://iga.malopolska.pl. Wniosek musi być autoryzowany kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę uprawnioną. Nabór przeprowadza Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowa dokumentacja i regulamin konkursu znajdują się na dedykowanej stronie internetowej. Dodatkowe informacje na temat naboru można uzyskać w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich lub dzwoniąc na infolinię nr 12 616 0 616 lub w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie pod numerem tel. 12 42 87 830 (dni robocze w godzinach 10-13).

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapisz się na szkolenie, które odbędzie się  01.02.2024 r., w godz. od 10.00 do 14.30, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, ul. Wielicka 72B (wejście od ul. Dworcowej), I piętro, sala 106.


Trwa rekrutacja do 10. edycji programu akceleracyjnego #StartUP Małopolska!
 

#StartUP Małopolska to program szkoleniowo-mentorski dla firm MŚP z Małopolski działających na rynku nie dłużej niż 3 lata (wg stanu na dzień 1.04.2020 r.). Jest on kierowany przede wszystkim do startupów wdrażających innowacyjne rozwiązania.

 

Program obejmuje m.in. indywidualne konsultacje z mentorami (aż 30 godzin dla każdej firmy), specjalistyczne warsztaty w obszarach kluczowych dla rozwoju firmy (takich jak m.in. marketing, sprzedaż, prezentacja oferty), udział firm w wydarzeniach branżowych i startupowych. Dodatkowo przez cały okres udziału w programie firmy objęte są opieką managera akceleracji, który określa indywidualne ścieżki akceleracji dla każdej firmy (w tym szczegółowy plan pracy z ekspertami i mentorami, adekwatny do potrzeb konkretnej firmy), a na zakończenie udziału w programie plan i kierunki dalszego rozwoju firmy.

W ramach każdej edycji programu wsparcie uzyskuje ok. 8 firm. Jest ono ukierunkowane na indywidualne podejście do każdej firmy, aby zapewnić jak najwyższą efektywność. Udział w programie jest bezpłatny dla firm.

W efekcie udziału w programie firmy zdobywają wiedzę istotną przy rozwijaniu swoich produktów, skalowaniu biznesu, wchodzeniu na nowe rynki i pozyskiwaniu inwestorów. Mają też możliwość nawiązania kontaktów, m.in. z inwestorami czy potencjalnymi odbiorcami technologii, a także skorzystania ze wsparcia doświadczonych mentorów. Jest to możliwe dzięki organizacjom wspierającym merytorycznie program, którzy reprezentują fundusze inwestycyjne, duży biznes, w tym lokalne firmy i międzynarodowe korporacje. W gronie tych instytucji w poprzednich edycjach znalazły się m.in. Grupa Azoty, Laboratorium Innowacji Banku Pekao S.A., Oracle Polska Sp. z o.o., Dragon Poland Sp. z o.o. Sp. k., TenderHut S.A., Assay Management Sp. z o.o.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach programu ze wsparcia skorzystały 64 firmy z Małopolski.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.startup.malopolska.pl. Na stronie znajduje się również elektroniczny formularz rekrutacyjny, poprzez który można zgłosić się do programu.

Rekrutacja do 10. edycji #StartUP Małopolska trwa do 2 października.


Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie informuje, że posiada środki na realizację prac interwencyjnych w ramach projektu "Prace interwencyjne - AKTYWNIE W PRZYSZŁOŚĆ", który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa, Typ projektu A. Kompleksowe programy na rzecz aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wysokość miesięcznej refundacji zatrudnienia pracownika wynosi ok. 1 230,00 zł.

Refundacja w ramach prac interwencyjnych będzie przyznawana na okres:

  • do 6-ciu miesięcy – na podstawie art. 51 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, z późn. zm.),
  • do 12 miesięcy - na podstawie art. 59 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, z późn. zm.), w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej powyżej 50 roku życia.
 

Szczegółowe informacje możecie Państwo uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, pl. gen. J. Bema 3, 33-100 Tarnów, pod nr telefonu 14 688 23 27 oraz na stronie internetowej: https://tarnow.praca.gov.pl/

 







Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie informuje, że posiada środki na realizację prac interwencyjnych w ramach projektu "Prace interwencyjne - AKTYWNIE W PRZYSZŁOŚĆ", który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa, Typ projektu A. Kompleksowe programy na rzecz aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wysokość miesięcznej refundacji zatrudnienia pracownika wynosi ok. 1 230,00 zł.

Refundacja w ramach prac interwencyjnych będzie przyznawana na okres:

do 6-ciu miesięcy – na podstawie art. 51 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, z późn. zm.),
do 12 miesięcy - na podstawie art. 59 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100, z późn. zm.), w związku z zatrudnieniem osoby bezrobotnej powyżej 50 roku życia.
 
Szczegółowe informacje możecie Państwo uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, pl. gen. J. Bema 3, 33-100 Tarnów, pod nr telefonu 14 688 23 27 oraz na stronie internetowej: https://tarnow.praca.gov.pl/
 
LINK do prac interwencyjnych: Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia prowadzony przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie - aktualna strona : Prace interwencyjne (praca.gov.pl)
 
 
 
Prosimy o zamieszczenie powyższej informacji na Państwa stronie internetowej, aby jak największa liczba pracodawców/przedsiębiorców z terenu Państwa Gminy mogła skorzystać z wsparcia w ramach wyżej wymienionego projektu.


Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa organizuje wyjazd na wizytę studyjną dla przedsiębiorców, do Showroomu Fabryki Przyszłości hub4industry w Krakowie, która planowana jest na dzień 24 sierpnia 2021 r.
Do udziału zapraszamy przedsiębiorców- firmy z terenu Gminy Tarnów,  które działają w sektorze produkcyjnym, bez względu na branżę jaką reprezentują lub takie, które są zainteresowane szeroko pojętą automatyzacją oferowanych usług.
Zgłoszenia do udziału w wizycie studyjnej należy przesyłać do dnia 10 sierpnia, na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , tel.: 14 68-82-646
Organizator zapewnia bezpłatny transport autokarowy dla uczestników wizyty oraz przerwę kawową i lunch w trakcie wizyty.

 

Zaproszenie

Prezydent Miasta Tarnowa oraz Krakowski Park Technologiczny zapraszają na wyjazd studyjny do showroomu Fabryki Przyszłości hub4industry w Krakowie. Wydarzenie odbędzie się 24 sierpnia br.
Pokazowa fabryka hub4industry to niezwykła przestrzeń dla branży przemysłowej. Demonstruje kluczowe obszary nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego: inteligentną robotyzację, niezawodną sieć bezprzewodową, inteligentną analitykę i elastyczną logistykę w przemyśle.
Agenda wydarzenia:
9.45 Powitanie i wprowadzenie do przemysłu 4.0
10.00    3 aspekty efektywnej robotyzacji oraz nowoczesna intralogistyka w Fabryce 4.0
11.00 Cyfryzacja produkcji z oprogramowaniem przemysłowym
11.30     Przerwa kawowa
12.00 Wydajna i bezpieczna łączność w fabryce 4.0. Campus NetWork 5G
12.30     Prezentacje technologii i rozwiązań przemysłu 4.0 w showroomach AIR (wirtualnie) oraz ARC lokalnie. Rozmowy z ekspertami
13.30     Lunch i networking

 


Ulgi podatkowe dla małopolskich przedsiębiorców. Wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego dla firm.

Ulotka reklamowa


Rusza wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

Województwo Małopolskie - Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości w Krakowie (dalej MCP) ogłasza nabór wniosków o przyznanie bonu rekompensacyjnego w ramach projektu grantowego pn. „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Przedsiębiorczość” nr RPMP.03.04.06-12-0088/20 realizowanego w ramach 3 Osi priorytetowej Przedsiębiorcza Małopolska, Działanie 3.4 Rozwój i konkurencyjność małopolskich MŚP, Poddziałanie 3.4.6 Bony rekompensacyjne, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Celem projektu grantowego jest wsparcie małopolskich MŚP borykających się z trudnościami finansowymi, które zaistniały wskutek epidemii COVID-19 oraz tych, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu w związku z tą epidemią.

Istotą projektu grantowego jest udzielanie przez grantodawcę przedsiębiorcom z sektora MŚP bezzwrotnych grantów przeznaczonych na zaspokojenie potrzeb związanych z zachowaniem płynności finansowej w celu utrzymania zadeklarowanej liczby pracowników z Małopolski w przeliczeniu na pełny wymiar czasu w okresie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o przyznanie bonu rekompensacyjnego.

Grantodawca:

Województwo Małopolskie - Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości ul. Jasnogórska 11, 31-358 Kraków

>> Więcej informacji


Uchwała Antysmogowa - wymagania dla przedsiębiorców

Zły stan jakości powietrza w Małopolsce był główną przyczyną podjęcia przez Województwo Małopolskie ambitnych działań regulacyjnych w celu ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Celem tych działań jest poprawa zdrowia mieszkańców i większy komfort życia.

Zgodnie z tzw. uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Małopolskiego, od 1 lipca 2017 roku obowiązuje zakaz eksploatacji nowych instalacji spalania paliw stałych o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnym rozporządzeniu w sprawie ekoprojektu (Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r.). Obowiązuje również zakaz spalania węgla o udziale frakcji 0-3 mm powyżej 15% oraz biomasy o wilgotności powyżej 20%.

Dla istniejących kotłów pozaklasowych zakaz eksploatacji zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 roku, a dla kotłów klasy 3 i 4 od 1 stycznia 2027 roku. Ogrzewacze (instalacje wydzielające ciepło bezpośrednio), które nie spełniają wymagań ekoprojektu lub ich sprawność cieplna wynosi poniżej 80%, od 1 stycznia 2023 roku, muszą zostać wymienione lub doposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.

Uchwała antysmogowa jest aktem prawa miejscowego i dotyczy wszystkich na obszarze województwa małopolskiego – osób fizycznych, jak również przedsiębiorców. Dotyczy więc budynków mieszkalnych, ale także budynków gospodarczych, szklarni, tuneli foliowych, suszarni, kurników, lokali usługowych czy zakładów przemysłowych. Ograniczenia obejmują wszystkie instalacje, w których następuje spalanie paliw, między innymi w ramach procesów produkcyjnych, gastronomii, wędzarni, suszarni itp.

Ustawa Prawo ochrony środowiska przewiduje wyłączenie od stosowania przepisów uchwały antysmogowej jedynie w przypadku instalacji, które wymagają pozwolenia na emisję lub pozwolenia zintegrowanego, lub wymagają zgłoszenia oraz w przypadku spalania paliw poza instalacjami.

Kontrole przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej mogą prowadzić upoważnieni pracownicy urzędu gminy, straż gminna, Policja oraz Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Za niedostosowanie się do przepisów wynikających z uchwały antysmogowej grozi mandat w wysokości do 500 zł. Sprawa może zostać również skierowania do sądu, gdzie kara grzywny może wynieść nawet 5000 zł.

Szczegółowe informacji na temat wymagań uchwały antysmogowej dla działalności gospodarczej, dostępne są na stronie internetowej: https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/przedsiebiorcy/ .

W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości, udostępniony został formularz kontaktowy: https://powietrze.malopolska.pl/kontakt/ oraz infolinia 12 63 03 100.


Sekretariat Wykonawczy Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w porozumieniu z państwami członkowskimi IŚE[1] ogłosił w związku z walką z epidemią COVID19 nadzwyczajny konkurs projektowy.  W jego ramach mają zostać przyznane małe dotacje na konkretne działania/ projekty na poziomie lokalnym w krajach IŚE. Celem jest wspieranie społeczności i terytoriów państw członkowskich IŚE w obliczu sytuacji kryzysowej jaką jest epidemia. Konkurs otwarty jest do 9 kwietnia 2020 r.

 

Dotacje IŚE zostaną przydzielone na działania w 3 obszarach:

1. Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED);

2. Edukacja i e-learning/nauczanie na odległość (EDU);

3. Wsparcie dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MSME).

 

Łącznie w ramach konkursu IŚE do rozdysponowania będzie ok 600 tys. euro. Wnioskodawcy mogą ubiegać się o dotację IŚE do 100% wartości projektu, a maksymalnie do kwoty 40 tys. euro.

 

O dotację mogą się ubiegać wszystkie podmioty publiczne i prywatne mające siedzibę i zarejestrowane w państwie członkowskim IŚE. Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków. Wszyscy wnioskodawcy muszą określić swoje status prawny w formularzu wniosku, odwołując się odpowiednio do odpowiedniego ustawodawstwa lub aktu prawnego. Organizacje pozarządowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego, jak również podmioty prywatne załączają oficjalny dokument potwierdzający rejestracja na formularzu zgłoszeniowym z grzecznościowym tłumaczeniem na język angielski.

 

Sekretariat Wykonawczy IŚE poinformował, że działania kwalifikujące się do otrzymania finansowania IŚE to:

Dla obszaru 1: Opieka zdrowotna i telemedycyna (MED):

- zakup sprzętu w celu zaspokojenia pilnych potrzeb medycznych;

- zakup oprogramowania medycznego i innych narzędzi informatycznych w celu ułatwienia praktyk telemedycznych;

- organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy pomiędzy i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie opieki zdrowotnej (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);

- realizacja i produkcja materiałów informacyjnych (infografie, wideo, media społecznościowe) kampanie) mające na celu ułatwienie rozpowszechniania wiedzy i podnoszenia świadomości na temat środków, w tym higienicznych, aby uporać się z rozprzestrzenianiem się COVID-19;

- tłumaczenie dokumentów, materiałów informacyjnych i prac badawczych na języki narodowe państw członkowskich IŚE nie będących członkami UE.

 

Dla obszaru 2: Edukacja i e-learning/uczenie się na odległość (EDU):

- zakup sprzętu do celów e-learningu, w tym sprzętu komputerowego (szkolne tablice cyfrowe), komputer, laptopy, tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do obsługi na odległość nauki, itp.);

-  organizowanie seminariów internetowych (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i operatorów w dziedzinie edukacji (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE).

 

Dla obszaru 3: Wsparcie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MSME):

- zakup sprzętu ułatwiającego inteligentną pracę, w tym sprzętu komputerowego (komputery, laptopy), tablety, urządzenia itp.) oraz oprogramowanie (narzędzia online, platformy do inteligentnej pracy itp.);

- organizacja seminariów online (webinarów) w celu ułatwienia transferu wiedzy między i wśród ekspertów i podmiotów gospodarczych (z unijnych państw-członków IŚE do tych członków IŚE pozostających poza UE);

- zakup usług doradczych ułatwiających innowacje, ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji i dematerializacji przedsiębiorstw.

 

Szczegóły ww. konkursu opisane zostały na oficjalnej stronie internetowej IŚE  https://www.cei.int/news/8809/covid-19-extraordinary-call-for-proposals-launched-600000-eur-for-projects-in-field-of-healthcare.  Na stronie tej dostępny jest również wniosek (application form) oraz informacje dot. sposobu jego przekazania do Sekr. Wyk. IŚE.



[1] Inicjatywa Środkowoeuropejska (IŚE; ang. Central European Initiative - CEI) skupia obecnie 17 państw : Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Czechy, Macedonię Północną, Mołdawię, Polskę (od 1991 r.), Rumunię, Serbię, Słowację, Słowenię, Ukrainę, Węgry i Włochy.

 

 


Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te weszły w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

 

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

 

zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.,

świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło),

świadczenie postojowe dla samozatrudnionych,

ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek.

 

 

W jaki sposób można ubiegać się o wsparcie w ZUS?

 

 

 

Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek:

 

RDZ – wniosek o zwolnienie z opłacania składek,

RSP-C – wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych ,

RSP-D – wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność,

RDU – wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej.

W załączeniu przesyłamy Państwu wszystkie te wnioski, które są także dostępne online - na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

 

Wnioski można złożyć:

 

drogą elektroniczną przez PUE ZUS,

za pośrednictwem poczty,

osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Jednocześnie przypominamy, że pracownicy oraz zleceniobiorcy oświadczenia dotyczące wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego składają do swojego pracodawcy/zleceniodawcy. Bezpośrednio do ZUS wnioski składają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Więcej informacji na https://bip.malopolska.pl/ugt,a,1748531,zus-informacja-dot-tarczy-antykryzysowej.html


Dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników 

Już działa infolinia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w tej sprawie

Od 1 kwietnia przedsiębiorcy mogą wnioskować do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników  w związku z kryzysem wywołanym przez rozprzestrzenianie się epidemii  koronawirusa. Pieniądze pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Wypłaty świadczeń będą możliwe do końca 2020 roku. Szacuje się, że w Małopolsce o tego typu wsparcie może zawnioskować ok. 63 tys. pracodawców dla ok. 350 tys. pracowników. Pomoc ma dwie formy.

Pierwsza zakłada, ze pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku spadku obrotów : 

- nie mniej niż o 15% w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy od stycznia 2020 roku w stosunku do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy roku ubiegłego lub 

- nie mniej niż o 25% od stycznia 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedniego. 

Pracodawca może wówczas otrzymać wsparcie przez kolejne 3 miesiące dla każdego pracownika. Będzie ono wynosiło 50% minimalnego wynagrodzenia oraz należne składki na ubezpieczenie społeczne, przysługujące od pracodawcy w wysokości maksymalnej 1 533,09 zł miesięcznie.

Druga opcja wsparcia zakłada, ze pracodawca może się ubiegać o sfinansowania części wynagrodzenia pracowników w wypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, przy czym obniżenie wymiaru czasu pracy i wysokości wynagrodzenia może wynieść maksymalnie 20%. Pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot 50% obniżonego wynagrodzenia, jednak do wysokości nie większej niż 40% przeciętnego wynagrodzenia (na każdego pracownika otrzyma dofinansowanie w wysokości maksymalnej 2 452,27 zł miesięcznie). Wsparcie będzie świadczone przez 3 miesiące, a pracodawca nie będzie mógł zwalniać pracowników przez kolejne 3 miesiące.

Wnioski można składać na dwa sposoby: 

- elektronicznie za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, przy czym złożenie wniosku w tej formie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu za pomocą Profilu Zaufanego, 

- papierowo w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie lub w innym WUP właściwym dla siedziby pracodawcy (w obecnej sytuacji zalecana jest wysyłka wniosku pocztą). 

 

Do wniosku pracodawca dołącza wykaz pracowników uprawnionych do świadczeń.

Jeżeli pracodawca złoży kompletny wniosek, który zostanie zaakceptowany przez WUP, będzie zobowiązany do podpisania umowy w WUP.

 

O szczegóły związane z dofinansowaniem wynagrodzeń dla pracowników można pytać w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie pod nr tel. 12 61 98 576 lub 12 61 98 578 oraz pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 


CEIDG - Komunikat dla przedsiębiorców

#zostanwdomu - Złóż wniosek w CEIDG bez wychodzenia z domu

Dodatkowo przypominamy, że zgłoszenie zmiany, zawieszenia, wznowienia lub zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie mógł dokonać w dowolnym terminie (nawet z datą wsteczną) tak, aby wpis zawierał dane zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.

 



Ulga na start – własna firma przez 6 miesięcy bez ZUS

 
Chcesz otworzyć firmę? Jeśli rejestrujesz ją po raz pierwszy, albo minęło 5 lat od zakończenia Twojej poprzedniej działalności, od 30 kwietnia 2018 r. możesz skorzystać z ulgi na start i nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne ZUS przez 6 miesięcy.

Na czym polega ulga na start
W zwykłych okolicznościach, każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę w CEIDG i nie jest ubezpieczony z innego tytułu (np. pracy na etacie), ma obowiązek zgłosić się do ubezpieczeń społecznych (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS i opłacać składki na te ubezpieczenia w pełnej albo preferencyjnej wysokości (tzw. mały ZUS)

Dzięki nowej uldze nie musisz płacić składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) przez 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności.

Uwaga! Ulga nie dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli skorzystasz z ulgi, nie musisz opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, ale masz obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania co miesiąc składek na to ubezpieczenie. Składkę zdrowotną będziesz mógł odliczyć od podatku (nie od dochodu). Dowiedz się więcej o rozliczaniu składki zdrowotnej w podatkach.

Po pełnych 6 miesiącach kalendarzowych możesz skorzystać z innej ulgi – tzw. małego ZUS, która pozwala płacić przez kolejne 24 miesiące niższe składki

zobacz więcej o małym ZUS
Jak obliczać okres 6 miesięcy ulgi na start
Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj. Ulga trwa pełnych 6 miesięcy.

Przykład

Jan Kowalski rozpocznie działalność gospodarczą od 7.05.2018 r. Spełnia warunki do skorzystania z ulgi na start. Sześć miesięcy, za które nie będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, upłynie 30.11.2018 r.

Kto może skorzystać z ulgi na start
Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

są osobami fizycznymi (czyli prowadzą działalność jednoosobową albo są wspólnikami spółek cywilnych)
podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub  w  poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności
nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS
Ważne! W okresie ulgi na start ubezpieczeniami społecznymi będą objęte osoby z Tobą współpracujące oraz zatrudnieni przez Ciebie pracownicy czy zleceniobiorcy. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko Ciebie, jako osoby prowadzącej działalność.

Jakie są formalności ZUS przy uldze na start
Jeśli rejestrujesz działalność, automatycznie zostaniesz zarejestrowany, jako płatnik składek do ZUS (nie musisz oddzielnie rejestrować się w ZUS jako płatnik). W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia prowadzenia działalności musisz jednak oddzielnie zarejestrować się w ZUS (jako osoba ubezpieczona) do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40.

jak zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego
Dokumenty zgłoszeniowe do ZUS możesz złożyć wraz z wnioskiem CEIDG-1

Ile będę płacił przy uldze na start
Składkę na ubezpieczenie zdrowotne będziesz opłacał  od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. jest to kwota 3554,93 zł). Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. W 2018 r. najniższa składka wynosi 319,94 zł i tyle co miesiąc powinieneś płacić do ZUS.

Składka ta jest miesięczna i niepodzielna, tj. opłacasz ją w pełnej wysokości niezależnie od ilości dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w miesiącu.

Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej
Możesz być zwolniony z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności w okresie ulgi na start. Będzie dotyczyć to przypadków, gdy:

jesteś emerytem bądź rencistą i Twoje świadczenie nie przekracza miesięcznie minimalnego wynagrodzenia oraz Twoje przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury  lub będziesz opłacał podatek dochodowy w formie karty podatkowej,
jesteś zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności oraz Twoje przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub będziesz opłacał podatek dochodowy w formie karty podatkowej,
pobierasz zasiłek macierzyński, którego wysokość nie przekracza miesięcznie  kwoty świadczenia rodzicielskiego.
Jeśli jesteś zaliczony do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności i będziesz prowadził tylko tą działalność, będziesz opłacał składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Deklaracje ZUS przy uldze na start
Jeśli opłacasz składkę zdrowotną tylko za siebie, masz obowiązek do 10. dnia następnego miesiąca po rozpoczęciu działalności i zgłoszeniu do ubezpieczeń złożyć do ZUS deklarację ZUS DRA, w której wykazujesz kwotę wpłaconych składek (zobacz więcej informacji o składaniu deklaracji). Do końca okresu korzystania z ulgi na ZUS nie musisz już składać deklaracji ZUS DRA (chyba, że zatrudniasz pracowników). Kolejną deklarację składasz dopiero za miesiąc, w którym zobowiązany będziesz (po upływie 6 miesięcy) zgłosić się do „pełnych" ubezpieczeń.

Ulga na start a zawieszenie firmy
Jeśli w okresie korzystania z ulgi na start zawiesisz wykonywanie działalności, okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy.

W trakcie zawieszenia możesz zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Rezygnacja z ulgi
Pamiętaj! Możliwość skorzystania z ulgi ZUS jest Twoim prawem, a nie obowiązkiem. Jeśli chcesz zrezygnować z ulgi, powinieneś na normalnych zasadach zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS.

Ważne! Jeśli zrezygnujesz z ulgi na start, do czego masz prawo, kolejny raz będziesz mógł skorzystać z tego uprawnienia dopiero po upływie 60 miesięcy kalendarzowych od dnia jej zakończenia bądź zawieszenia.

Co po uldze na start
Po upływie 6 miesięcy ulgi na start, przez 24 miesiące kalendarzowe będziesz opłacał tzw. mały ZUS. Podobnie, gdy zrezygnujesz z ulgi na start przed upływem 6 miesięcy. Mały ZUS liczy się za pełne 24 miesiące, więc jeśli zrezygnujesz z ulgi na start np. w połowie miesiąca, okres małego ZUS-u zacznie się liczyć dopiero od kolejnego miesiąca.

Po 6 miesiącach ulgi na start albo wcześniej, jeśli z niej zrezygnowałeś, wyrejestruj się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 40. Następnie zgłoś się do ubezpieczeń w ramach małego ZUS-u, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 70. Jeśli masz prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy – z kodem 05 72.

O czym powinieneś pamiętać korzystając z ulgi
Jeśli skorzystasz z ulgi i nie będziesz opłacał składek na ubezpieczenia społeczne przez 6 miesięcy, nie będziesz miał w tym okresie prawa do świadczeń wynikających z tych ubezpieczeń. Jeśli zachorujesz, nie dostaniesz zasiłku chorobowego, jeśli będziesz miał wypadek przy pracy, nie będziesz miał prawa do świadczeń wypadkowych.

Jeśli chcesz mieć pełne ubezpieczenie, możesz zgłosić się do ubezpieczeń społecznych w ZUS (w dowolnym momencie w ciągu 6 miesięcy obowiązywania ulgi). Masz prawo do skorzystania z możliwości opłacania niższych składek, czyli tzw. małego ZUS.

Pamiętaj, że po 6 miesiącach powinieneś obowiązkowo zarejestrować się do ubezpieczeń w ZUS do pełnego albo małego ZUS.

 


 

Przedsiębiorco, czy twój wpis do CEIDG zawiera numer PESEL?

 

Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1893), w przypadku gdy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji  o Działalności Gospodarczej (CEIDG) nie zawiera numeru PESEL,  przedsiębiorca uzupełnia wpis o tę daną w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy tj. do dnia  19 maja 2018 r.
Po upływie tego terminu Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej wykreśla przedsiębiorcę, którego wpis nie zawiera numeru PESEL.

 
Wpis można sprawdzić na stronie: www.firma.gov.pl
 
Nałożony na przedsiębiorców obowiązek uzupełnienia wpisów o numery PESEL ma na celu wyczyszczenie bazy CEIDG z tzw. „martwych wpisów”, czyli wpisów dotyczących działalności faktycznie nie prowadzonych, których zaprzestanie prowadzenia     z różnych przyczyn nie zostało przez przedsiębiorców zgłoszone do organów ewidencyjnych.

 
Przedsiębiorcy, którzy aktywnie prowadzą swoją działalność i dokonywali w okresie od dnia 1 lipca 2011r. (od dnia powstania CEIDG) jakichkolwiek zgłoszeń do CEIDG – zmiana wpisu, zawieszenie, bądź wznowienie działalności – nie muszą się niczym martwić, ich wpisy zawierają numery PESEL. Konieczność uzupełnienia wpisu będzie dotyczyła przedsiębiorców, którzy od bardzo dawna, nawet od kilkunastu lat, nie odwiedzali urzędów, a jednak prowadzą działalność gospodarczą. A zatem, Przedsiębiorco, jeśli do tej pory z urzędem było Ci nie po drodze, a jednak prowadzisz i chcesz nadal prowadzić swoją działalność, uzupełnij swój wpis o numer PESEL.

 


 

Przedsiębiorco – od  1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady w opłacaniu składek do ZUS. Będziesz wpłacać wszystkie składki  zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Dzięki temu,  ZUS od razu zaksięguje wpłaty na Twoim koncie. Numer rachunku możesz potwierdzić sam w wyszukiwarce Numerów Rachunków Składkowych (NRS). Wejdź 
na www.zus.pl/eskladka.

 

Jeśli wypełnienie przelewu sprawia ci problem, zajrzyj na stronę internetową ZUS.  Masz dostępną instrukcję,  jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszurę „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać możesz także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki”. Zapraszamy na www.zus.pl/eskladka

 

>>więcej

 


 

 

 


 

 

 

Formularze ogólne dla przedsiębiorców znajdują się w zakładce Formularze

 

Instytucje ważne dla przedsiębiorców:

 

Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowie

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie

Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Ośrodek MISTiA w Tarnowie

 

Inne informacje:

Podatki w gminie

Invest in Poland - Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

 

Rejestracja spółek jawnych w Krajowym Rejestrze Sądowym


Formularze:

KRS-W1 Wniosek o rejestracje podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa.
KRS-Z1 Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka jawna, spółka komandytowa spółka partnerska.
KRS-X2 Wniosek o wykreślenie podmiotu z Krajowego Rejestru Sądowego.
KRS-WB Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej
KRS-ZB Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo-akcyjnej


Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2016.623.tj) - Rozdział 5

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wysokości opłat za udzielanie informacji, wydawanie odpisów, wyciągów i zaświadczeń z Krajowego Rejestru Sądowego oraz za udostępnianie kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów spółek (dz. U. z 2006 r. Nr 247, poz. 1812).

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości  z dnia 21 grudnia 2000 r.  w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U. 2015.724 .tj)