Narodowe Święto Niepodległości w tym roku miało podwójny wymiar – dziękowaliśmy za wolność, oddawaliśmy hołd pamięci tym, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny, ale i łączyliśmy się z tymi, którzy w obecnych czasach bronią polskiej granicy. Natomiast gminne obchody 11 Listopada odbywały się na nowo wyremontowanym cmentarzu wojennym w Błoniu, gdzie oprócz polowej Mszy Św. w intencji Ojczyzny mieszkańcy świętowali w biało-czerwonych barwach, wspólnie śpiewając niepodległościowe pieśni. Dla wszystkich tych, którzy nie mogli wziąć bezpośrednio udziału w obchodach patriotycznych, wydarzenie transmitowane było w Radiu RDN Małopolska.
W gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych – poseł RP Anna Pieczarka, delegatury w Tarnowie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – Bogusław Kania, zarządu Powiatu Tarnowskiego – Tomasz Stelmach, władze gminy Tarnów – wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem, radni i sołtysi miejscowości z przewodniczącą Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą, przedstawiciele oświaty, gminne jednostki OSP oraz – co najważniejsze – licznie zgromadzeni mieszkańcy Błonia i okolic.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy w obecnych czasach bronią polskich granic. Msza Św. sprawowana była pod przewodnictwem ks. Pawła Lisa, prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W koncelebrze brali udział również ojciec duchowny ks. Adam Kumorek, proboszcz parafii w Błoniu ks. Piotr Barczyk, ks. Dawid Kłębczyk z parafii w Tarnowcu oraz ks. Bogusław Pociask - proboszcz z parafii w Koszycach Małych.
Następnie wszyscy zgromadzeni, dorośli, rodziny z dziećmi i seniorzy stanęli do Hymnu Państwowego, który odegrała kapela Muzyka spod Bucyny z Łękawki. Natomiast o losach historii, o trudach odzyskania przez Polskę niepodległości, o sile zjednoczenia Polaków, ale i o obecnej sytuacji w kraju w swoim przemówieniu mówił wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.
- Nasi przywódcy z tamtego czasu sprawdzili się, pokazali, że są ponad podziałami. Mimo różnic ideologicznych zjednoczyli się - socjaliści, narodowcy, ludowcy, chłopi - wspólnie - w jeden szereg - stanęli i dzięki temu odzyskaliśmy niepodległość. Dzięki temu 11 listopada jest tym dniem, który nas łączy. Dzisiaj mamy wolną Ojczyznę, zawdzięczamy ją tym chłopcom, którzy ginęli na wszystkich frontach I wojny światowej, których groby są rozesłane po całym naszym kraju. To im jesteśmy wdzięczni i 11 listopada oddajemy im hołd pamięci. Za tą Ojczyznę, którą mamy dzisiaj - wolną i demokratyczną – mówił włodarz gminy.
Następnie głos zabrała poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, która zaznaczyła, iż teraźniejszość tworzy kolejną historię, a święto Niepodległości nabiera jeszcze bardziej symbolicznego wymiaru, o czym świadczy choćby sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.
- Szanowni Państwo, my możemy różnić się politycznie, ale powinniśmy się różnić uczciwie, wyznając wartości. Łączmy się dzisiaj i trwajmy z tymi wszystkimi, którzy bronią naszej granicy. W imieniu nas wszystkich tutaj zgromadzonych za to im dziękuję. Świętujmy! Chwała i cześć Bohaterom! – dodawała Anna Pieczarka.
Ważne dla Tarnowa w tamtym czasie postaci przypomniał w swej przemowie członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach. Wspominał on o Wincentym Witosie, Tadeuszu Tertilu, Józefie Gizie i Władysławie Jaśkiewiczu. Natomiast m.in. o znaczeniu cmentarzy wojennych mówiła Barbara Kałdan-Molczyk, dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Błoniu, która wraz z mieszkańcami i radą sołecką rokrocznie współorganizuje uroczystości patriotyczne w tej miejscowości.
- Nasza ziemia jest przesiąknięta krwią żołnierzy walczących w czasie wojen. Oni nie dożyli wolności, ale spoczywają na cmentarzach wojennych, które tak często mijamy w drodze do pracy, szkoły. Często obojętnie, bowiem przyzwyczailiśmy się do widoku tych krzyży. Nie możemy zapomnieć, nie wolno nam przejść do porządku dziennego nad ich śmiercią – mówiła dyrektor szkoły.
Następnie odbyło się poświęcenie odnowionego cmentarza wojennego i złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych.
„Dla Ciebie, Ojczyzno” - pod takim hasłem uczniowie z Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Błoniu poprzez patriotyczny montaż słowno-muzyczny uczcili pamięć o Poległych.
I wybiła godzina 12.00. Godzina, w której cała Polska zjednoczyła się, by słowami Mazurka Dąbrowskiego oddać cześć Bohaterom. Po uroczystym, wzruszającym w swej symbolice, odśpiewaniu Hymnu Państwowego mieszkańcy do nieba puścili biało-czerwone balony. Błękitne niebo mieniło się barwami narodowymi, dumną bielą i czerwienią. A zgromadzona społeczność powiewała chorągiewkami, najmłodsi zaś biało-czerwonymi wiatraczkami. I tak wszyscy ze śpiewnikami w dłoniach rozpoczęli wspólne patriotyczne śpiewanie pieśni niepodległościowych, któremu przewodniczyła Eliza Gąsiorowska, utalentowana wokalistka młodego pokolenia, mieszkanka Błonia.
Słowa podziękowań za odnowienie cmentarza wojennego wyraziła Pani Marta Boryczko, mieszkanka tej miejscowości. Słowa wdzięczności kierowała zarówno do poseł Anny Pieczarki za pomoc w pozyskaniu funduszy, jak i do wszystkich, dzięki którym został on tak pięknie odnowiony.
Na zakończenie obchodów nie mogło zabraknąć poczęstunku wojskową grochówką i bigosem przygotowanym przez miejscową parafię z ks. proboszczem Piotrem Barczykiem na czele.