Z okazji rocznicy wybuchu powstania listopadowego oraz Dnia Podchorążego przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządu gminy Tarnów złożyli kwiaty na grobie kapitana Wiktoryna Tretera, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Zbylitowskiej Górze. Ten wyjątkowy grób bohatera powstania listopadowego, a prywatnie dziadka legendarnego generała Józefa Hallera, został odnaleziony całkiem niedawno. Natomiast kilka tygodni temu, na wniosek wójta gminy Tarnów Grzegorza Kozioła, prezes IPN wpisał grób do Ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski. Symboliczny wieniec złożyli: poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, radni Dariusz Żurek i Piotr Rybski. Nad grobem odmówiono również modlitwę za zmarłego oraz wszystkich poległych Bohaterów, której przewodniczył proboszcz miejscowej parafii – ks. Józef Kaczmarski.

Wiktoryn Baltazar Spirydion Treter urodził około 1790 roku, a w 1830 roku, jako porucznik pułku grenadierów, wziął udział w walkach powstania listopadowego, za które został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Między innymi brał udział w obronie Warszawy. W czasie Wiosny Ludów, w 1848 roku, został wiceprezesem Wydziału Ekonomicznego Rady Narodowej obwodu tarnowskiego, kierowanej przez księcia Sanguszkę, a później zasiadał w Stanach Galicyjskich. Był współwłaścicielem wsi Zgłobice, właścicielem miejscowości Niwki nad Dunajcem, a także wspólnie z Hilarym Treterem posiadał wieś Zalipie.

Wiktoryn Treter miał dwie córki: Józefę i Aleksandrę. Młodsza Aleksandra wyszła za mąż za Henryka Hallera de Hallenburga, powstańca styczniowego i znanego finansistę, który od 1879 roku pełnił funkcję dyrektora Galicyjskiego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego we Lwowie. Małżonkowie mieli pięciu synów i dwie córki. Trzecim dzieckiem, które urodziło się w 1873 roku, był późniejszy generał broni Józef Haller. {Play}