Dobrym sposobem na ciekawą wakacyjną wyprawę może być odkrywanie i podziwianie zabytków czy innych miejsc charakterystycznych dla gminy Tarnów. Nie każdy jest w stanie wyjechać gdzieś dalej – nad morze lub w góry – jednak i najbliższa okolica jest na tyle interesująca, iż warto ją poznawać.

Każda miejscowość wchodząca w skład naszej gminy ma swój unikalny charakter. Nie brakuje w nich reprezentatywnych obiektów, które zasługują, aby je zobaczyć i docenić ich piękno.

Poniżej znajduje się lista miejscowości wraz z ich sztandarowymi punktami.

Biała

•    Ujście rzeki Biała do Dunajca – miejsce atrakcyjne pod względem krajobrazowym oraz funkcjonalnym – przyciąga wielu fanów wędkowania.

Błonie

•    Zabytkowy cmentarz wojenny nr 198.
•    Willa „Ave” –  miejsce zajęć dla przyszłych kapłanów w czasie I i II wojny światowej.

Jodłówka-Wałki

•    Centrum wsi z cmentarzem wojennym nr 205 z I wojny światowej.

Koszyce Małe

•    Starsza część Koszyc Małych z kaplicą i ruinami dworku Maschlera (obecnie w remoncie).

Koszyce Wielkie

•    Nowoczesne centrum miejscowości z bramą seklerską, figurą Jana Nepomucena, akwenem wodnym oraz urokliwymi alejkami.

Łękawka

•    Wieś znajduje się na pątniczym Szlaku św. Jakuba. Zachwyca pięknymi widokami na panoramę Tarnowa, Tuchowa, a nawet Tatr.

Nowodworze

•    Miejscowość odznacza się walorami przyrodniczymi – Nowodworze znajduje się częściowo na Obszarze Chronionego Krajobrazu Pogórza Ciężkowickiego, przepływają przez nią rzeka Biała Tarnowska oraz potoki Zimna Woda i Radlanka.

Poręba Radlna

•    Szlak turystyczny prowadzący lasami porębsko-piotrkowickimi z neogotyckim i neoromańskim Kościołem św. Piotra i Pawła z XX w. oraz cmentarzem wojennym nr 175.

Radlna

•    Dwór księcia Eustachego Sanguszki z 1880 r. (obecnie w ruinie).

Tarnowiec

•    Park rozrywkowy przy „Orliku” zawierający tor rowerowy czy plac zabaw dla dzieci.

Wola Rzędzińska

•    Centrum wsi z cmentarzem wojskowym nr 204 z I wojny światowej oraz pomnikiem ku czci poległych w I i II wojnie światowej.

Zawada

•    Drewniany Kościół św. Marcina z XV w.

Zbylitowska Góra

•    Historyczny Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
•    Las „Buczyna” – miejsce mordów Żydów z tarnowskiego getta.
•    Ponadto na cmentarzu parafialnym znajduje się grób kapitana Wiktoryna Tretera – bohatera powstania listopadowego i dziadka gen. Józefa Hallera.

Zgłobice

•    Klasycystyczny dwór z XIX w. Obecnie znajdują się w nim hotel i restauracja, a jego nazwa to Dwór Prezydencki.

Wymienione wyżej budowle czy innego typu miejsca to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie czekają na mieszkańców i turystów w naszej gminie. Odkrywajmy ją i poznawajmy w coraz większym stopniu. Naprawdę warto to czynić. {Play}