Radni gminni obradowali w sali narad Urzędu Gminy Tarnów przy ul. Krakowskiej 19. Decydowali o ważnych dla mieszkańców gminy sprawach, m.in. oświatowych, planistycznych, majątkowych czy z zakresu pomocy społecznej.
Podjęto m.in. uchwały w sprawie etapowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w części miejscowości Wola Rzędzińska i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania w części miejscowości Łękawka.
Przedmiotem obrad było także ustalenie stawki za 1 kilometr przewozu dzieci niepełnosprawnych z terenu gminy Tarnów do szkół i placówek edukacyjnych, zaakceptowanie zmian Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2022 rok oraz szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania. Radni zdecydowali także o szczegółowych zasadach ponoszenia odpłatności za pobyt w Dziennym Domu Senior+ w Nowodworzu.
Radni podjęli ponadto uchwały w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości, obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej do celów wymiaru podatku rolnego w roku 2023 oraz określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych. W związku z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, górne granice stawek kwotowych m.in. podatku od nieruchomości ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy. Stawki te na rok 2023 zostały ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Finansów. Wzrost stawek podatkowych o 15% w stosunku do wysokości stawek z roku bieżącego w zakresie podatku od nieruchomości jest efektem trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej wysokim poziomem inflacji, będącej głównie wynikiem agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Średnio więc podatki od nieruchomości wzrosły o 15%, za wyjątkiem stawek podatku od działalności gospodarczej. Dla przedsiębiorców, ze względu na ich trudną sytuację popandemiczną, wzrost stawek jest niższy i wynosi 12%.
Proponowane stawki podatkowe na 2023 rok, są jak w poprzednich latach, niższe od górnych granic stawek podatków i opłat lokalnych ogłoszonych w obwieszczeniu Ministra Finansów. Zakłada się, że proponowany wzrost stawek przyczyni się do zwiększenia dochodów budżetowych z tytułu podatku od nieruchomości w przyszłym roku o ponad milion złotych, z tytułu podatku od środków transportowych natomiast – przeszło milion dwieście złotych. Trzeba dodać, że gdyby samorząd zaproponował stawki podatkowe w górnych granicach kwotowych to wpływu to budżetu wyniosłyby 5 milionów złotych!
Kolejne podjęte uchwały dotyczyły zmian uchwały budżetowej na 2022 rok i zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Tarnów na lata 2022 – 2030. Znacznie zwiększone zostały dochody bieżące. Mają na to wpływ przede wszystkim środki pozyskane w ramach m.in. wypłaty dodatków na inne źródła ciepła (pelet, drewno kawałkowane i gaz LPG), z funduszu przeciwdziałania COVID-19, zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, funduszu pomocy obywatelom Ukrainy, funduszy przeznaczonych na pomoc społeczną, niepubliczne ośrodki edukacyjne, funkcjonowanie miejscowych OSP czy dotacji ze Starostwa Powiatowego na wykonanie remontu chodnika w Zgłobicach. To w sumie ponad 2 miliony 700 tys. zł.
Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą realizacji wspomnianych inwestycji i zadań, m.in. dotacji pozyskanej od Marszałka Małopolski i zmian limitów wydatków w programie rządowym Polski Ład.
Radni dyskutowali też nad bieżącymi sprawami, wysłuchali interpelacji i opinii.