Miesiąc październik to dla najmłodszych mieszkańców gminy czas podążania „Śladami Kulturowego Dziedzictwa Polski”. Kolejne bezpłatne dla uczestników wyjazdy zorganizowano w ramach projektu realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”.
W trakcie wyjazdów, uczniowie szkół z terenu gminy Tarnów zwiedzili Zamek w Dębnie, Dwór w Dołędze czy najbardziej malowniczą wieś w Polsce z Zagrodą Felicji Curyłowej w Zalipiu. Obiekty te są oddziałami Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które jako partner projektu zapewniło zwiedzającym opiekę przewodnicką.
Zamek w Dębnie to jedyny na terenie Małopolski zachowany zabytek architektury możnowładczej – rezydencjonalnej. Wzniesiony został w końcu XV wieku w miejscu wcześniejszych założeń z XIII i XIV wieku. Fundatorem był Jakub Dębiński herbu Odrowąż, Kasztelan Krakowski, Kanclerz Wielki Koronny. Jako jedyna zachowana siedziba możnowładcza z roku 1480 zadziwia nowatorstwem na tle ówczesnej nowożytnej architektury świeckiej. Posiada znakomicie zachowany zespół elementów kamieniarskiego wystroju architektonicznego (portale, obramienia okien, wystrój wykuszy). Na całość założenia składają się 4 budynki skupione wokół trapezoidalnego dziedzińca, nakryte czterospadowymi dachami.
Dwór w Dołędze mieści się w drewnianym szlacheckim dworze z I poł. XIX stulecia. Dwór związany z takimi wydarzeniami jak: rzeź galicyjska z 1846, powstanie styczniowe z 1863 i II wojną światową. Obecny wystrój pochodzi z drugiej połowy dziewiętnastego wieku i ukazuje wnętrze szlacheckiego dworu. Można zobaczyć: salon, jadalnię, sypialnię-salon, pokój Michała Siedleckiego i sypialnię kobiecą. Na zewnątrz dworu zachował się mały park oraz kapliczka. W parku również jest prezentowany drewniany spichlerz, przeniesiony z folwarku Sanguszków na Chyszowie.
Zalipie – malowana wieś – Dom Malarek, Zagroda Felicji Curyłowej. Wieś jest znana ze zwyczaju malowania chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie około dwadzieścia malowanych domów.
Zdobnictwo tego rodzaju występowało także w innych wsiach Powiśla Dąbrowskiego na terenie mieszczącym się w widłach Wisły i Dunajca po prawej jego stronie. Prace zalipiańskich artystek znajdują się m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego oraz w Gminnym Ośrodku Kultury „Dom Malarek” w Zalipiu, powstałym w 1978. Z inicjatywy Muzeum Okręgowego w Tarnowie, corocznie organizowany jest konkurs „Malowana Chata” organizowany w weekend po święcie Bożego Ciała, którego zasadniczym celem jest utrzymanie i rozwój tradycji zdobienia domów i budynków gospodarczych, charakterystycznymi motywami kwiatowy.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców, by odkrywać dziedzictwo kulturowe naszego regionu!