W minioną sobotę, 3 czerwca Druhny i Druhowie z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Tarnów obchodzili swoje święto – w trakcie Gminnych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w Woli Rzędzińskiej II. W trakcie wydarzenia miało miejsce m.in. ślubowanie młodzieżowych drużyn pożarniczych czy wręczenie odznaczeń, a następnie strażacki piknik z atrakcjami dla całych rodzin.

Uroczystość rozpoczęła Mszy święta w intencji gminnych jednostek OSP, sprawowana w kościele pw. Miłosierdzia Bożego pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Szufnary. W jej trakcie strażacy ochotnicy wyrazili wdzięczności wobec Boga za opiekę i wsparcie w trudnych sytuacjach, z jakimi spotykają się na co dzień.

Następnie przyszedł czas na oficjalną część ceremonii, którą rozpoczął meldunek złożony przez dowódcę uroczystości dh Daniela Gniewka Komendanta Gminnego ZOSP RP w Tarnowie, przyjęty przez Prezesa Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tarnowie dh Łukasza Łacha. W uroczystości udział wzięli wójt Grzegorz Kozioł, zastępca Sławomir Wojtasik oraz radni gminy Andrzej Sępek, Henryk Solak i Zbigniew Gniewek. Wśród przybyłych gości, których powitała Prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tarnowie dh Katarzyna Biel znaleźli się m.in. poseł Anna Pieczarka, Komendant PSP w Tarnowie st. bryg. Krzysztof Gładysz, Komendant Komisariatu Policji Tarnów-Centrum ml. insp. Krzysztof Ryba.

Dużą rolę w trakcie uroczystości odegrały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Uroczyste ślubowanie w tym dniu złożyło bowiem blisko 70 młodych członków OSP, biorąc na siebie odpowiedzialność za służbę dla innych. Dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze – z Koszyc Małych oraz Zgłobic odebrały też nowe proporce. Do ślubowania i pasowania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych przystąpili:

OSP Biała: Gąciarz Adrian, Roszczyński Iwo, Sieradzki Marcin, Webert Aleksander, Webert Wiktor, Wojna Aleksandra.

OSP Koszyce Małe: Bołos Oliwia, Dudek Dawid, Furmański Eryk, Gieracka Zuzanna, Grzegórzek Nikodem, Jarosz Mikołaj, Kwiek Marcel, Laser Zuzanna, Lisak Julia, Mróz Dawid, Ordowski Jakub, Piekarski Gabriel, Skrzelowska Maja, Stankowska Kamila, Stankowski Mikołaj, Szwec Wiktoria.

OSP Poręba Radlna: Berdychowski Jakub, Brudziński Jakub, Budzik Patryk, Burzawa Filip, Górski Oskar, Halska Wiktoria, Jabłoński Paweł, Jurek Oliwier, Łoniewski Sebastian, Majcherek Kacper, Mirek Sebastian, Nowak Ksawery, Piechnik Damian, Seruś Michał, Seruś Zuzanna, Smalarz Jakub, Tokarz Igor, Tyrka Kamila, Wrona Julia.

OSP Wola Rzędzińska: Dochnal Julia, Dochnal Karolina, Hebda Piotr, Golec Hubert, Kołton Dawid, Łazowska Maja, Łazowski Patryk, Mordyl Szymon, Rysak Krystian, Sobol Kacper, Świeca Aleksandra, Świeca Jakub, Zaucha Arkadiusz.

OSP Zgłobice: Aleksandra Bielawska, Adrian Damian, Fabian Kwieciński, Jan Molczyk, Natalia Musiał, Patrycja Linard, Kacper Stypka, Oliwia Ścibisz, Wiktoria Ścibisz, Mateusz Trojanowski.

- Jestem z Was ogromnie dumny. Patrząc dziś na Was czuję się bezpiecznie – bo wiem, że są następcy naszych strażaków-ochotników, na których zawsze mogą liczyć wszyscy mieszkańcy gminy Tarnów – mówił wójt Grzegorz Kozioł. - Wszystkim Druhnom i Druhom w dniu Waszego święta składam życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w służbie – dodał.

W trakcie wydarzenia odznaczono zasłużonych strażaków-ochotników. Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP odznaką „Strażak Wzorowy” odznaczeni zostali dh Agnieszka Aleksander oraz dh Krzysztof Starzyk. Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach wręczył natomiast w imieniu samorządu najwyższe odznaczenia powiatu - "Grosze Ziemskie Tarnowskie" trójce zasłużonych druhów z naszej gminy. Otrzymali je dh Henryk Solak – wieloletni Prezes Gminnych Jednostek OSP, dh Jan Michalik, który pełnił przez lata funkcję Komendanta Gminnego OSP oraz dh Jolanta Kałuża, która z ramienia urzędu gminy wspomaga organizacyjne prace jednostek gminnych. To uhonorowanie było wynikiem ich długoletniej pracy i zaangażowania w budowanie stanu bezpieczeństwa w gminie Tarnów i powiecie tarnowskim.

W trakcie Gminnych Obchodów Dnia Strażaka przedłużono włączenie jednostki z Koszyc Małych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co daje im możliwość jeszcze skuteczniejszego działania w ratowaniu życia i mienia. Ponadto, jednostce OSP Zbylitowska Góra przekazano wóz strażacki, który będzie nieocenionym wsparciem w ich codziennej służbie.

Po części oficjalnej wydarzenia przyszedł czas na integracyjny piknik strażacki, w którym udział wzięli zarówno mieszkańcy jak i strażacy – ochotnicy. Na uczestników czekały strażackie pokazy sprzętu oraz ratownictwa, atrakcje dla najmłodszych. Stoisko „Smaki regionu tarnowskiego” zaprosiło na degustację potraw tradycyjnych. {Play}