W siedzibie Starostwa Powiatowego w Tarnowie, dnia 29 maja odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego nowej spółki KZN SIM Tarnów Sp. z o. o. stanowiącego  początek realizacji inwestycji mieszkaniowych w tym szczególnie na wynajem, w ramach tzw. Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Powołanie Spółki jest wspólnym przedsięwzięciem  13 samorządów z województwa małopolskiego, w tym gminy Tarnów. Skarb Państwa reprezentować będzie w Spółce Krajowy Zasób Nieruchomości który również obejmie udziały i będzie wspierał prawidłową realizację przedsięwzięcia, a także ułatwiał pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.

SIM to coraz bardziej popularna w Polsce  forma  wynajmu lokalu na dogodnych warunkach, umożliwiająca zamieszkanie w nowym, komfortowym, dobrze wyposażonym mieszkaniu bez konieczności ponoszenia dużych kosztów na początku.

Głównym celem Spółki Mieszkaniowej KZN SIM Tarnów będzie budowa mieszkań na wynajem, z opcją wykupu dla osób które nie mają zdolności kredytowej a mają tzw. „zdolność czynszową”. Osoby ubiegające się o wynajem nie będą mogły mieć również tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego na terenie tej samej gminy. Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej  jedno własne lub przysposobione dziecko oraz osoby starsze które ukończyły 60. rok życia.

W ramach KZN SIM Tarnów planowana jest budowa ogółem ok. 700 mieszkań. Na terenie gminy Tarnów wstępnie zaplanowano łącznie ok. 30-40 lokali w dwóch lokalizacjach tj. w Woli Rzędzińskiej, w sąsiedztwie  remizy OSP oraz w Koszycach Wielkich za budynkiem komunalnym przy ul. Tarnowskiej. Projekty budowlane będą uwzględniać zarówno standardy funkcjonalności jak i estetyki.

Gmina Tarnów za zgodą Rady Gminy wystąpiła już o jednorazowe wparcie w wysokości 3 mln złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa  na objęcie udziałów w tworzonej Spółce. Przewidziane są jeszcze inne możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na bezpośrednią  realizację tej inicjatywy mieszkaniowej z której gmina będzie korzystać już po formalnym zarejestrowaniu spółki. Partycypacja (udział własny) przyszłych mieszkańców wynosić będzie do 20% kosztów budowy czyli szacunkowo ok 40-50 tys. złotych. {Play}