Podczas sesji Rady Gminy Tarnów została podjęta uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2022 rok. „Za” głosowało 18 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu, a 2 były nieobecne. Co bardzo ważne – dochody do budżetu w ciągu roku wzrosły (w stosunku do planu wyjściowego) o ponad 27 milionów, z czego 13 milionów złotych to środki zewnętrzne. Dzieje się tak ze względu na znaczną absorbcję środków zewnętrznych na inwestycje. Jest ich rokrocznie kilkadziesiąt, a większość ma pokrycie finansowe z dodatkowych źródeł.
-Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu pieniędzy zewnętrznych na rozwój gminy. Decydujemy się na realizację poważnych zadań, także o charakterze ponadregionalnym. W ciągu ostatnich lat środków z dodatkowych źródeł, głównie rządowych, przybywa. Wystarczy popatrzeć na cyfry – w 2018 roku pozyskaliśmy 5 milionów złotych, rok później – 8, w 2020 roku – 9, a ostatnio aż 13. Nie tylko aktywnie szukamy wsparcia finansowego, rozsądnie wydajemy pieniądze, ale i szanujemy każdą złotówkę. Warto powiedzieć, że zadłużenie w stosunku do roku poprzedniego zmniejszyło się aż o milion złotych i wynosi obecnie ok. 30 milionów złotych. Procentowo, jeszcze kilka lat, zadłużenie wynosiło 60% w stosunku do budżetu, a obecnie zostało zredukowane do 22%. To wielki sukces i skutek racjonalnego oraz oszczędnego wydawania pieniędzy. Można administrować, a można rządzić i rozwijać. My stawiamy na to ostatnie. Mamy wsparcie rządu, władz wojewódzkich, powiatowych oraz instytucji. Niezwykle aktywnie pomaga przede wszystkim poseł Anna Pieczarka, która bardzo dba o rozwój naszej gminy. Współpracujemy również z Marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim oraz zarządem powiatu tarnowskiego ze starostą Romanem Łucarzem na czele. Im wszystkim bardzo za to dziękuję, a radnym oraz kierownictwu urzędu za bardzo dobrą współpracę i odwagę w podejmowaniu także trudnych decyzji - mówił podczas sesji wójt, Grzegorz Kozioł.
-Gmina Tarnów ma silną i rozpoznawalną pozycję w regionie nie tylko ze względu na oświatę na wysokim poziomie, dobrze zorganizowaną opiekę społeczną, dbanie o zabytki czy kulturę, ale i inwestycje o charakterze ponadlokalnym, w których jesteśmy liderami lub współorganizatorami. Mam na myśli na przykład podjęcie inicjatywy w zakresie budowy w Tarnowie ekologicznej spalarni odpadów, wsparcia udzielanego spółce miejskiej – Tarnowskie Wodociągi, czy utworzenia spółki komunikacyjnej, która zapewni mieszkańcom transport zbiorowy na miarę oczekiwań. Pamiętamy o tym jak ważna jest integracja społeczeństwa. Wspieramy prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, Kluby Sportowe i różne stowarzyszenia. Warto dodać, że wszystkie organizacje i podmioty, które wystąpiły o dofinansowanie, otrzymały pomoc. Chcemy, aby każdy mieszkaniec czuł się u nas zaopiekowany i szczęśliwy – dodał wójt.
Wotum zaufania gospodarzowi gminy udzieliło 19 radnych, a 1 osoba była przeciw.
Do najważniejszych zadań realizowanych w roku ubiegłym w gminie Tarnów zaliczyć należy m.in. rozbudowę budynku Szkoły Podstawowej w Woli Rzędzińskiej o halę sportową i segment dydaktyczny, budowę Domu Kultury z pomieszczeniami dla remizy OSP w Łękawce, budowę budynku sportowo – szatniowo – socjalnego w Koszycach Małych, rozbudowę Domu Kultury w Zbylitowskiej Górze czy przebudowę centrów wsi wraz z budową tężni solankowych w poszczególnych miejscowościach. Sporo było również remontów dróg, chodników i ścieżek rowerowych, zadań związanych z poprawą bezpieczeństwa przejść dla pieszych, modernizacją baz OSP, inwestycji oświatowych oraz tych związanych z ochroną zdrowia i środowiska.
Pozytywnie politykę finansową gminy za ubiegły rok oceniła także Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszystkie komisje branżowe Rady Gminy Tarnów.
Przypomnijmy, absolutorium to głosowanie na podstawie przedstawionego sprawozdania finansowego. Wotum zaufania natomiast to poparcie lub jego brak dla bieżącej działalności szefa danego samorządu na podstawie raportu o stanie gminy.
Radni podczas sesji zdecydowali także o wielu ważnych sprawach, m.in. o zmianie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok, powołaniu zespołu opiniującego kandydatów na ławników, wysłuchali sprawozdania z realizacji programu współpracy gminy Tarnów z organizacjami pozarządowymi w Tarnowie oraz oceny zasobów pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Tematem obrad było również wyrażenie zgody na na zbycie nieruchomości położonej w Zbylitowskiej Górze oraz wyrażenie zgody na zamianę nieruchomości położonych w Koszycach Małych.
Kolejne uchwały dotyczyły także zmiany uchwały budżetowej gminy Tarnów na 2023 rok ze względu na zwiększone środki do budżetu samorządu z różnych źródeł zewnętrznych, a w związku z tym - także zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Tarnów na lata 2023 – 2031.
Radni dyskutowali też nad bieżącymi sprawami, zadawali pytania i otrzymywali na nie odpowiedzi.
Gośćmi sesji byli poseł RP Anna Pieczarka, członkowie zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach i Mariusz Tyrka oraz radna powiatowa Alina Barbachen.