Gmina Tarnów otrzymała 14 250 złotych dofinansowania z Województwa Małopolskiego na renowację lapidarium w Porębie Radlnej w ramach programu „Małopolska Pamięta”. Symboliczny czek z rąk wicemarszałka Józefa Gawrona oraz Marty Malec-Lech z zarządu województwa odebrał w tarnowskim Ratuszu 28 czerwca wójt Grzegorz Kozioł.
Celem programu „Małopolska Pamięta” jest ochrona regionalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki pozyskanym środkom, w gminie Tarnów zostanie przeprowadzona kompleksowa renowacja i zagospodarowanie lapidarium w Porębie Radlnej. Ten pomnik, znajdujący się w centrum wioski, na niewielkim wzniesieniu, jest otoczony brzozami i wyróżnia się pojedynczym krzyżem, któremu towarzyszą inne nagrobki pochodzące z cmentarzy z okresu I wojny światowej. Znajduje się on na miejscu, gdzie niegdyś stał drewniany kościół, który runął w 1933 roku podczas burzy. Według legendy, w zamierzchłych czasach na tym wzgórzu istniał pogański obiekt kultowy, zwany kąciną.
Wojciech Hońdo, sołtys wsi Poręby Radlnej, nie może ukryć swojego ogromnego zadowolenia z tej niezwykłej wiadomości. - Dotacja na renowację lapidarium w Porębie Radlnej jest ogromnym wsparciem dla naszej społeczności. To okazja, aby przywrócić blask temu wyjątkowemu pomnikowi i podkreślić nasze dziedzictwo kulturowe – mówi sołtys.
Jak dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie Radlnej Krystyna Olszówka-Łępa, lapidarium odgrywa ważną rolę w życiu szkolnym ale również wśród lokalnych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich, zwłaszcza podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Dnia Zadusznych oraz Święta Niepodległości. - Co roku, w tym dniach, uczniowie z naszej szkoły odwiedzają to miejsce, aby uczcić pamięć zmarłych i poległych podczas II wojny światowej. Lapidarium jest dla naszych uczniów nie tylko miejscem pamięci, ale także miejscem edukacji. Przebywając tam, nasi uczniowie mogą odczuć i doświadczyć historii, której uczymy. To wspaniała lekcja szacunku i patriotyzmu, która wpływa na ich świadomość historyczną i budzi refleksję na temat wartości – dodaje dyrektor.