Już za niespełna dwa tygodnie, w niedzielę, 20 sierpnia, tradycyjnie w Zbylitowskiej Górze, odbędą się Dożynki Gminy Tarnów. -To czas uhonorowania rolniczego wysiłku, ich ciężkiej pracy i dobrej zabawy dla wszystkich. Dla całej gminy Tarnów, jej mieszkańców, czyli całej, naszej gminnej rodziny – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Jak zawsze jedną z głównych ról podczas Dożynek pełnią ich Starostowie. To oni wykonują tzw. obrzęd dożynkowy. Są to osoby mocno związane z rolnictwem i biznesem, zasłużone w swojej dziedzinie. Poniżej przedstawiamy sylwetki osób, które objęły zaszczytną funkcję Starostów Dożynek Gminy Tarnów 2023.
Marek Rzepka – rolnik z uprawnieniami, mieszkaniec Woli Rzędzińskiej, właściciel Zakładu Produkcyjno – Handlowego „Polmark” w tej miejscowości gminy Tarnów, zajmującego się produkcją osprzętu elektroinstalacyjnego (wyłączniki, gniazdka, puszki, kanały kablowe, rury elektroinstalacyjne, przewody elektroinstalacyjne). To potężna firma zatrudniająca obecnie 350 osób, która produkuje także akcesoria dla hodowców zwierząt (m.in. drobiu, ptaków i koni) eksportowane do ponad 100 krajów. Pan Marek Rzepka jest także głównym akcjonariuszem spółki akcyjnej OSPEL SA, również specjalizującej się w produkcji osprzętu elektroinstalacyjnego. Obie te firmy mają 30 procentowy udział w krajowym rynku osprzętu elektroinstalacyjnego.
Pasjonat gołębi pocztowych i koni arabskich, właściciel i twórca stadniny Klikowa Arabians, który sprowadził do Polski m.in. syna Pianissimy, ogiera Prometeusz. Posiada 40 koni pokazowych i wyścigowych, aktywnie działa w Polskim Związku Hodowców Koni Arabskich, był jednym z głównych organizatorów i sponsorów zakończonego niedawno w Tarnowie – Klikowej ogólnopolskiego pokazu Arabian Horse Championship. Własną stajnię posiada także w Woli Rzędzińskiej, tuż za siedzibą firmy Polmark. To 80 ha terenu do wypasu koni i uprawy zboża, zaopatrującej zwierzęta w pożywienie.
-Urodziłem się w sąsiedztwie pałacu w Gumniskach. Marzyłem o koniach, ale wydawała mi się to rzecz całkowicie niedostępna - konie były dla mnie przez wiele lat czymś nieosiągalnym. Marzenie to stało się realne po otwarciu własnego biznesu, pierwszego kupiłem dokładnie 8 lat temu To moja wielka pasja. A z rolnictwem, na poważnie, związałem się tuż po ślubie. Rodzice mojej małżonki prowadzili gospodarstwo rolne w Tarnowie – Rzędzinie i w Woli Rzędzińskiej. Pomagałem im m.in. w hodowli warzyw, następnie ukończyłem specjalny kurs wykwalifikowanego rolnika, który w życiu bardzo mi się przydał. Dziś czuję się człowiekiem spełnionym, pomagam innym i dzielę się tym, co sam osiągnąłem – mówi Marek Rzepka.
Małgorzata Skórka – pochodzi z Tarnowca, choć lata dzieciństwa spędziła we wsi Siemiechów, skąd wywodzą się jej korzenie. Obecnie, od 27 lat, mieszka w Porębie Radlnej, prowadzi gospodarstwo rolne wraz z mężem Marcinem oraz synem Mateuszem. Córka Karolina wraz z mężem pracuje i mieszka za granicą.
-Nasz syn jest naszą prawą ręką. Pomaga nam w prowadzeniu gospodarstwa. Ma ono 5 ha powierzchni, są też ok. 2 ha dzierżawy. Prowadzimy uprawę malin i borówki amerykańskiej. Uprawiamy wszystkie warzywa i drzewa owocowe, z których korzystamy przez cały rok. W naszym budynku gospodarczym prowadzimy hodowlę drobiu. Mąż posiada również pszczoły, z których uzyskujemy miód. Kocham kwiaty, których hodowla sprawia mi ogromną radość, zwłaszcza lilię afrykańską, oleandry oraz róże – mówi Małgorzata Skórka.
Pani Małgorzata Skórka w donicach hoduje również figi oraz krzewy kiwi, z których przygotowuje przepyszne dżemy. Jej spiżarnia zawsze pełna jest smakowitych przetworów. Prace polowe w jej gospodarstwie trwają cały rok, z największą intensywnością od marca do jesieni. W czasie zbiorów pomagają rodzina oraz sąsiedzi. Tegoroczna starościna Dożynek Gminy Tarnów angażuje się w życie społeczne swojej miejscowości oraz gminy Tarnów - należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Porębie Radlnej, Gminnego Chóru „Cante”, który, z sukcesami, koncertuje po Małopolsce oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wraz z grupą wieńcową Jana Skórki, rokrocznie, przygotowuje przepiękne wieńce na święto plonów. Trzeba dodać, że wieniec dożynkowy z Poręby Radlnej wielokrotnie rozsławiał gminę Tarnów i województwo małopolskie m.in. podczas Dożynek Prezydenckich. Otrzymał on zaszczytny tytuł najpiękniejszego w kraju w latach 2018 i 2022. Ponadto w 2017 r. zajął III miejsce, w 2019 r. - czwarte, a
przed rokiem, jako jeden z trzech, otrzymał zaszczytne wyróżnienie w Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Gospodarstwo Pani Małgorzaty znajduje się z dala od głównej ulicy, w malowniczym terenie, tuż obok lasu. Przejezdni turyści, widząc posiadłość z oddali, chętnie ją odwiedzają i smakują smakowitych owoców – efektów pracy rąk ludzkich. Wolny czas Pani Małgorzata wykorzystuje na rodzinne wycieczki, czyta też nowości kulinarne.
Marek Rzepka
Małgorzata Skórka