Radni gminni decydowali o wielu ważnych sprawach, m.in. finansowych, komunalnych, majątkowych, przestrzennych i z zakresu pomocy społecznej.
Podjęli oni uchwały w sprawie trybu powołania i odwołania członków zespołu interdyscyplinarnego w gminie Tarnów oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania. Było to podyktowane nowelizacją oraz zmianą ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej na rzecz powiatu tarnowskiego w związku z dotacją z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudową dróg powiatowych wraz z budową zatok autobusowych w Woli Rzędzińskiej oraz remontem chodnika w Jodłówce – Wałkach. Umowa pomiędzy gminą Tarnów a powiatem tarnowskim zakłada realizację zadania po stronie powiatu tarnowskiego z finansowaniem ministerialnym i gminy Tarnów. Dotacja celowa gminy Tarnów dla powiatu tarnowskiego stanowić będzie 100% wkładu własnego jaki musi ponieść powiat tarnowski w związku z realizacją tej inwestycji.
Podczas sesji wyrażono zgodę na oddanie w najem lokali użytkowych w Koszycach Małych oraz w Zgłobicach. Udzielono dotacji celowej dla Parafii w Porębie Radlnej, Zbylitowskiej Górze oraz w Zawadzie w związku z przyznaną gminie Tarnów dotacją na konserwację zabytków. Mowa o dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przewidywana wartość inwestycji wynosi blisko 820 tys. zł, wkład własny w tym przypadku to symboliczne 2%. Szykuje się kilka poważnych zadań w obszarze ochrony dziedzictwa narodowego i kulturowego, a dzięki rządowym pieniądzom, kilka wspomnianych obiektów odzyska dawny blask.
Podjęto uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej na rzecz Województwa Małopolskiego na finansowanie zadania własnego na lata 2023 – 2024 w formie dotacji celowej na organizowanie przez Województwo Małopolskie na terenie gminy Tarnów transportu publicznego w ramach Autobusowych Linii Dowozowych od 1 września 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.
Radni uchwalili studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Tarnów. Przystąpienie do opracowania nowego studium było poprzedzone analizą zmian w zagospodarowaniu przestrzennym dla obszaru naszej gminy. Celem jest aktualizacja planów miejscowych w zakresie wprowadzenia granic złóż naturalnych, obszarów szczególnego zagrożenia powodzią oraz osuwania się mas ziemnych.
Kolejne podjęte uchwały dotyczyły zmian uchwały budżetowej na 2023 rok i zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Tarnów na lata 2023 – 2031. Zmniejszone i zwiększone zostały dochody bieżące i majątkowe. Mają na to wpływ przede wszystkim dodatkowe środki pozyskane w ramach m.in. dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie na remont dróg i chodników oraz zmniejszenie podatku od spadku i darowizn, jak również dodatkowe środki pozyskane m.in. w ramach programu Senior Plus, w ramach programu Polski Lad na realizowanie inwestycji na terenie gminy Tarnów, z Ministerstwa Sportu na budowę boiska wielofunkcyjnego w Zgłobicach, w ramach Funduszu Pomocy dla Obywateli Ukrainy, na budowę drogi rolnej w Zgłobicach czy organizację komunikacji publicznej na nowych zasadach od września br. Na zakup samochodu lekkiego dla OSP Poręba Radlna z budżetu gminy Tarnów wyasygnowano dodatkowo kwotę 250 tys zł. Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej dotyczą realizacji wspomnianych inwestycji i zadań.
Radni dyskutowali też nad bieżącymi sprawami, zadawali pytania i otrzymywali na nie odpowiedzi.