Z Orkiestrą Dętą, orkiestrą symfoniczną i chórem, Filharmonią Krakowską i Golec uOrkiestrą tysiące mieszkańców regionu tarnowskiego koncertowało dla Bohaterów Bitwy Warszawskiej. To niezwykłe wydarzenie odbyło się 15 sierpnia w Woli Rzędzińskiej, tuż po widowiskowej defiladzie i pokazach grup rekonstrukcji historycznych. Wybrzmiały najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, żołnierskie i wojskowe w niezwykłych aranżacjach.
Wola Rzędzińska zarówno mieniła się w biało-czerwonych barwach, jak i rozbrzmiała najpiękniejszymi polskimi pieśniami żołnierskimi i patriotycznymi. Do wspólnego śpiewu, w którym pomagały przygotowane przez organizatorów śpiewniki, wszystkich przybyłych zaprosiła w pierwszej kolejności Orkiestra Dęta Sobolów, która działa już od 20 lat. Aktualnie skupia 60 muzyków, z czego większość stanowią dzieci i młodzież. Grupa koncertuje pod batutą kapelmistrzyni Justyny Chmielek-Korbut. Wysoką jakość granej muzyki potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia orkiestry. Następnie do wspólnego wykonania pieśni żołnierskich zaprosili muzycy Filharmonii Krakowskiej. W tzw. „międzyczasie”, historię przebiegu „Cudu nad Wisłą” i jej bohaterach opowiadali przybyłym przedstawiciele Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, jak również wyświetlane na telebimie filmowe informacje.
Niezwykłe zainteresowanie publiczności wzbudził koncert Golec uOrkiestry. Artyści zaśpiewali zarówno swoje największe przeboje jak i pieśni patriotyczne i religijne w wyjątkowej aranżacji – towarzyszyła im bowiem orkiestra symfoniczna oraz chór.
-Pamięć obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej zostanie z nami na długo. Będzie nie tylko znakomitą, żywą lekcją historii o wydarzeniach sprzed lat, lecz także wspomnieniem uczestniczenia w czymś ważnym i podniosłym oraz w dobrej zabawie z najbliższymi. Wszystkim, którzy 15 sierpnia byli z nami na stadionie w Woli Rzędzińskiej pięknie dziękujemy – mówi poseł Anna Pieczarka.
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu osób i instytucji. -Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspomogli nas w tym zakresie. Dziękuję Wojsku Polskiemu, służbom mundurowym – Policji oraz gminnym jednostkom OSP, naszym sponsorom i partnerom. To m.in. Biuro Programu Niepodległa, Marszałek Województwa Małopolskiego, PERN S.A., GAZ-SYSTEM, IPN w Krakowie, Powiat Tarnowski, Stowarzyszenie Pamięć i Kultura oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów – mówi wójt Grzegorz Kozioł
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa”
w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.