To było duże wydarzenie kulturalne, łączące tradycję z nowoczesnością. Na dożynkach gminy Tarnów, które odbyły się w Zbylitowskiej Górze zjawiły się tłumy ludzi.
Starostami tegorocznych dożynek, zgodnie z ustanowionym w gminie Tarnów zwyczajem, byli przedstawiciele przedsiębiorców i rolników – Marek Rzepka z Woli Rzędzińskiej oraz Małgorzata Skórka z Poręby Radlnej. To oni przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów wójtowi gminy Tarnów Grzegorzowi Koziołowi.
Dożynki rozpoczęła plenerowa Msza św. na stadionie sportowym w Zbylitowskiej Górze. Była podziękowaniem Bogu za plony ziemi. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski, który w homilii podkreślał, że sierpień jest miesiącem wyjątkowym – miesiącem Matki Bożej Królowej Polski, narodowych rocznic i pielgrzymiego trudu.
- Mimo że zmieniają się technologie w rolnictwie i staje się ono coraz bardziej nowoczesne, pejzaż ziem polskich i rolniczy trud są niezmienne. Tak jak i to, że ziarno daje Bóg – mówił ks. Józef Kaczmarski.
W liturgii uczestniczyli ponadto księża z regionu tarnowskiego: ks. Andrzej Mikulski - były proboszcz parafii w Zgłobicach, ks. Adam Wyrwa – proboszcz parafii w Zawadzie, ks. Paweł Płatek – proboszcz parafii w Koszycach Wielkich i ks. Jerzy Gawle z Poręby Radlnej.
Część oficjalną dożynek poprowadzili poseł Anna Pieczarka, która odczytała także list od prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i Maciej Aleksander z Centrum Kultury i Bibliotek.
- Kultywujemy i kultywować będziemy tradycję pradziadów, a dobrobyt, o czym jestem przekonany, nie przysłoni nam dziedzictwa pokoleń. Dziękuję rolnikom z gminy Tarnów za ich ciężką pracę i poświęcenie, wszystkim gościom dożynkowym, którzy poprzez swoją obecność utożsamiają się z tradycją przodków, sołectwom za przygotowanie przepięknych wieńców i stoisk, strażakom ochotnikom za dbanie o nasze bezpieczeństwo, a nade wszystko starostom dożynek, którymi są osoby wyjątkowe, wzorowe dla rolnictwa i biznesu. Z okazji jubileuszu 50-lecia gminy Tarnów życzę dalszego jej rozwoju i dobrych ludzi wokół. Jesteśmy w wyjątkowym czasie i w wyjątkowym miejscu - mówił wójt Grzegorz Kozioł.
Dożynki swoją obecnością zaszczycili m.in. senator Kazimierz Wiatr, starosta Roman Łucarz i wicestarosta Jacek Hudyma, członkowie zarządu powiatu - Tomasz Stelmach Mariusz Tyrka, wiceprzewodniczący RPT Zbigniew Karciński, radni powiatowi - Alina Barbachen i Krystyna Dudoń, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź, dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki oraz honorowa obywatelka gminy Tarnów, misjonarka Ewa Gawin.
Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Folklorystyczny „Bobrowianie”. Poszczególne sołectwa z gminy Tarnów zaprezentowały swoje wieńce w gminnym konkursie wieńca dożynkowego.
I miejsce przyznano Łękawce, drugie wieńcowi z Koszyc Wielkich, a trzecie – z Białej. Wszystkim pozostałym wieńcom przyznano równorzędne – czwarte miejsce. Wieńce dożynkowe oceniało jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Kazimierza Kurczaba. Skład tego gremium stanowili ponadto: dyrektor Centrum Sztuki Mościce Anna Chmura, Irena Kusion – zastępca prezesa Małopolskiego Zarządu Kół Gospodyń Wiejskich, Joanna Kapusta – przewodnicząca KGW „zGrabna Paczka” z Grabna i rzeźbiarz Wojciech Ruszel.
Godne zauważenia jest to, że to reprezentujące gminę Tarnów sołectwa Poręba Radlna otrzymało pierwsze miejsce za przygotowanie wieńca dożynkowego na dożynkach wojewódzkich, które odbyły się w Korzennej.
Każda miejscowość z podtarnowskiej gminy zaprosiła do degustacji potraw, przygotowanych przez lokalne społeczności i Koła Gospodyń Wiejskich. Za najpiękniejsze stoisko uznano to przygotowane przez Porębę Radlną. Drugie miejsce wśród stoisk dożynkowych przyznano Jodłówce – Wałki i Zbylitowskiej Górze. Był, jak zawsze na dożynkach w Zbylitowskiej Górze, darmowy poczęstunek od samorządu.
Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, obchodzący w tym roku 60-lecie działalności artystycznej. Na scenie pojawił się znany i lubiany kabaret Marcina Dańca. Wystąpiła legenda disco polo – Zenon Martyniuk, a następnie odbyła się biesiada taneczna z zespołem „Feniks”.
- Te dożynki były dużym wydarzeniem kulturalnym w regionie tarnowskim, łączącym tradycję z nowoczesnością. Jestem pod wrażeniem pięknych wieńców dożynkowych, które są symbolem zebranych plonów. Wszystkim rolnikom z gminy Tarnów dziękuję za pracę, dzięki której zagwarantowane jest bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju - podsumował wójt Grzegorz Kozioł.