Mieszkańcy Woli Rzędzińskiej oraz innych miejscowości gminy Tarnów, jak również Tarnowa i okolic wraz z oficjalnymi gośćmi wzięli udział w uroczystych obchodach strażackiego święta. Rozpoczęła je zbiórka pododdziałów z całej gminy Tarnów wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi, a następnie Msza św. w ich intencji oraz członków Orkiestry Dętej przy OSP w Woli Rzędzińskiej celebrowana przez ks. proboszcza Stanisława Szufnarę. Następnie w uroczystej defiladzie ochotnicy przemaszerowali na plac przy basenie, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości, a po niej przegląd Orkiestr Dętych i zabawa taneczna z zespołem Pretekst Band. -To piękna tradycja strażackiego święta. Spotkanie ludzi, którzy z poczuciem misji i poświęcenia dbają o nasze bezpieczeństwo. Dziękuję Wam za to. Dziękuje za realizację w praktyce Waszego pięknego zawołania: Bogu na Chwałę, Ludziom na Ratunek – mówił wójt, Grzegorz Kozioł.

Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości złożył dowódca uroczystości, komendant gminny OSP Daniel Gniewek, a przyjął go wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Krakowie Andrzej Jarocha. Skład pocztu flagowego stanowili: Mateusz Sobal z OSP w Woli Rzędzińskiej, Sebastian Lisowski z OSP Koszyce Małe i Konrad Skórka z OSP Poręba Radlna. Powitania gości oraz wprowadzenia dokonały: prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tarnowie Katarzyna Biel i prezes Zarządu Stowarzyszenia Orkiestry Dętej przy OSP w Woli Rzędzińskiej Agnieszka Wrona. Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie reprezentował st. kpt. Mateusz Jurkiewicz, wojewodę małopolskiego – Piotr Łosiński, a marszałka województwa – Krystyna Kolis – Radziszewska.

Odbyła się ceremonia poświęcenia proporca Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej dla OSP w Porębie Radlnej, a następnie jej przekazanie młodym ochotnikom z tej miejscowości gminy Tarnów w uznaniu dorobku i tradycji. Następnie członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z OSP Biała (Patrycja Baran, Milena Bugno, Jakub Niegłos, Gabriela Kukułka, Weronika Lech, Irmina Lubas, Karolina Śledź, Aleksander Webert), Koszyce Małe (Artur Bajorek, Wiktoria Bajorek, Szymon Musiał, Alicja Smoleń), Koszyce Wielkie (Gabriel Gondek, Jan Grabczyk, Marcel Kozioł, Szymon Limanowski, Aleksander Maź, Jakub Sołtys, Olek Szczepanowski, Hubert Wrona), Poręba Radlna (Krystian Ciurej, Jan Budzik, Karol Budzik, Maciej Kudrański), Wola Rzędzińska (Martyna Mordyl, Martyna Golec, Adrian Kozioł, Hubert Strojny, Patryk Wajda) i Zgłobice (Krystian Curyło, Wiktor Jasiński, Adrianna Pach, Laura Panek, Aleksandra Sarad, Emilia Szeliga, Aleksandra Zych) złożyli uroczyste ślubowanie.

W następnej kolejności osoby zasłużone dla pożarnictwa otrzymały wyróżnienia od Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tarnowie i Zarządu Orkiestry Dętej w Woli Rzędzińskiej. Podziękowania odebrali m.in. poseł RP Anna Pieczarka, wójt Grzegorz Kozioł, członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, ks. proboszcz Stanisław Szufnara, st. kpt. Mateusz Jurkiewicz, jak również dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, samorządowcy, prezesi orkiestr dętych i OSP w regionie tarnowskim.

Prócz wójta Grzegorza Kozioła, słowa podziękowania za trud bycia strażakiem skierowali do nich także m.in. poseł RP Anna Pieczarka, przedstawiciel wojewody, członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach, wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie Andrzej Jarocha, reprezentant Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie oraz przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera. Podczas uroczystości obecna była również radna powiatu tarnowskiego Alina Barbachen.

Część oficjalną zakończyło odegranie hymnu strażackiego „Rycerze Floriana” i defilada pododdziałów.

W przeglądzie Orkiestr Dętych zaprezentowały się: Miejska Orkiestra Dęta z Brzeska, Parafialna Orkiestra z Siedlisk, Orkiestra Dęta przy OSP w Szczucinie, a na zakończenie gospodarze, czyli Orkiestra Dęta przy OSP w Woli Rzędzińskiej.

Strażackie święto w Woli Rzędzińskiej to także imprezy towarzyszące, m.in. pokaz ratownictwa medycznego, miasteczko strażackie, gry i konkursy oraz zabawy dla całych rodzin, jak również darmowy zamek dmuchany, foodtruck, degustacje i poczęstunek przygotowany przez Centrum Kultury i Bibliotek. {Play}