W Zespole Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich zakończyła się wizyta dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Pawla Jozefa Safarika w Tornali na Słowacji. -Było intensywnie, kreatywnie i wesoło. Nasi goście mieli zagospodarowany czas różnymi atrakcjami. Chcieliśmy również pokazać im piękno naszego regionu, dlatego jednym z punktów wypadowych była gmina Tarnów i sam Tarnów – mówi dyrektor placówki w Koszycach Wielkich, Mariusz Parcianko. Niebawem młodzi ludzie z Koszyc Wielkich pojadą do swoich rówieśników na Słowację.

Podczas pobytu w gminie Tarnów były m.in. warsztaty chemiczne i komputerowe. Uczniowie zapoznawali się z topografią miasta poprzez udział w grze terenowej i wspólnym szukaniu Maszkaronów. -Oprócz tego wyjazdu zabraliśmy naszych gości do Zamku w Dębnie. Miejsce to wzbudziło w nich bardzo duże zainteresowanie, zapoznali się z historią zamku jak również z ciekawostkami z nim związanymi. Zabraliśmy ich też do stolicy małopolski – Krakowa. Tam przespacerowaliśmy bulwarami wiślanymi, odwiedziliśmy dziedziniec Wawelu, jak również ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego. Następnie piękny Rynek i Sukiennice – relacjonują gospodarze, czyli uczniowie z Koszyc Wielkich.

W samych Koszycach Wielkich natomiast, w ramach wymiany międzynarodowej, odbyły się m.in. zawody sportowe, warsztaty plastyczne i zajęcia szkolne. Śmiechu i zabawy nie brakowało, gdyż nauka języka polskiego była dla gości zza granicy nie lada wyzwaniem. Nie zabrakło też chwil relaksu przy wspólnym grillu czy na zajęciach tanecznych.

We wszystkich tych aktywnościach brali udział także koszyccy uczniowie. -Wspólnie spędzony czas doprowadził do zawiązania się wielu przyjaźni, dlatego kiedy przyszedł czas pożegnania, zrobiło się trochę smutno. Powiedzieliśmy sobie – do zobaczenia wkrótce – dodaje jeden z uczniów z Koszyc Wielkich.

Warto przypomnieć, że w tym przypadku współpraca ze Szkołą w Tornali trwa już od 2012 roku. {Play}