Druga sesja Rady Gminy Tarnów w nowej kadencji odbyła się w Urzędzie Gminy Tarnów. Rozpoczęła się od ślubowania radnego Stanisława Sarada - zaświadczenie o wyborze wręczyła Monika Myszona z Gminnej Komisji Wyborczej. Uzupełniono także skład osobowy Komisji ds Rodziny Rady Gminy Tarnów oraz Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego Rady Gminy Tarnów. W następnej kolejności radni ustalili wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników i kandydatów na strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Tarnów uczestniczących w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach.

Przyjęto także Gminny Program Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej na lata 2024-2030 oraz zadanie z zakresu administracji rządowej dotyczące uporządkowania dojścia do cmentarza wojennego nr 196 w Koszycach Małych.

Sporo punktów w porządku obrad dotyczyło spraw planistycznych. Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w części miejscowości Koszyce Małe, Zbylitowska Góra i w miejscowości Wola Rzędzińska. Zdecydowano o nadaniu nazwy ulicy – Diamentowa w Koszycach Wielkich, zmianie przebiegu ulicy Krętej w Tarnowcu, wyrażono zgodę na przyjęcie darowizny – prawa własności nieruchomości położonej w Zgłobicach oraz w Zawadzie.

Radni ustalili ponadto przebieg drogi gminnej w Zgłobicach i zaliczyli drogi w Koszycach Wielkich, Zgłobicach i w Zbylitowskiej Górze to kategorii dróg gminnych. Umożliwi to lepszą o nie dbałość, m.in. w zakresie aplikowania o środki zewnętrzne na poprawę jakości nawierzchni. Podjęto uchwałę w sprawie ustalenia dni i godzin przyjęć obywateli w sprawach skarg i wniosków kierowanych do Rady Gminy Tarnów, określono szczegółowe zasady sposobu i trybu umarzania, odraczania terminu spłaty oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających gminie Tarnów, jak również jednostkom podległym.

Radni wysłuchali oceny zasobów pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie za 2023 rok i sprawozdania z realizacji programu współpracy gminy Tarnów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2023 rok.

Dokonano zmian uchwały budżetowej gminy Tarnów na 2024 rok, a w ślad za tym – zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Tarnów na lata 2024-2031.

Sesję zakończyły wolne wnioski radnych. Wysłuchali oni też mieszkańca Łękawki i Zbylitowskiej Góry w różnych sprawach.

W sesji uczestniczyli ponadto: sołtysi i kierownictwo Urzędu Gminy Tarnów. {Play}