Doroczne wydarzenie ku czci i pamięci pochodzącego z Zawady Błogosławionego Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego miało jak zawsze uroczysty i sportowy charakter. Był to także Gminny Dzień Dziecka. XXI Memoriał Bł. Ojca Zbigniewa Strzałkowskiego rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Marcina Biskupa w Zawadzie wraz ze złożeniem kwiatów pod dzwonem ku czci zamordowanego w Peru franciszkanina. Liturgii przewodniczył o. Zbigniew Świerczek - misjonarz z Pariacoto. W koncelebracji uczestniczyli także: proboszcz Adam Wyrwa i o. Dariusz Gaczyński. Następnie rozpoczęła się rywalizacja biegowa. -To nasza piękna, gminna tradycja. Pochodzący z Zawady Bł. O. Zbigniew Strzałkowski poniósł męczeńską śmierć z rąk terrorystów, bo wierzył w to, co robił. Był zawsze blisko ludzi, będąc im oddanym do końca. To dla nas wzór do naśladowania – mówił wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.

Przy dzwonnicy kościoła św. Marcina Biskupa w Zawadzie kwiaty złożyli była premier RP i poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło wraz z poseł Anną Pieczarką oraz dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zawadzie Krzysztofem Nowakiem. Następnie samorządowcy - wójt Grzegorz Kozioł wraz z sołtysem Zawady Zbigniewem Partyńskim oraz członkowie zarządu powiatu tarnowskiego: Tomasz Stelmach i Mateusz Janiczek, jak również wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal i radny powiatu tarnowskiego Przemysław Skruch.

Następną częścią wydarzenia były rozgrywane już po raz dwudziesty pierwszy biegi memoriałowe. Zapoczątkowały je dzieci, nieco później wystartowali uczniowie szkół podstawowych, następnie niełatwą, górzystą trasą w Zawadzie ruszył bieg główny na dystansie 5,5 kilometra.

Po rywalizacji sportowej było radosne świętowanie połączone z piknikiem rodzinnym z okazji Dnia Dziecka. Nie zabrakło tańców i piosenek w wykonaniu uczniów z miejscowej szkoły, atrakcji dla całych rodzin, konkursów i zabaw. Był również koncert finalistki ostatniej edycji telewizyjnego programu „Mam Talent” Oliwii Miś. Magicznymi sztuczkami raczył wszystkich Paweł Szreter – znany iluzjonista. Atrakcją dla najmłodszych były także darmowe zamki dmuchane oraz bigos od samorządu.

Memoriał zorganizowali Szkoła im. o. Zbigniewa Strzałkowskiego w Zawadzie oraz gmina Tarnów.

Przypomnijmy, 9 sierpnia 1991 r. Bł. O. Zbigniew Strzałkowski poniósł męczeńską śmierć wraz ze swoim współbratem o. Michałem Tomaszkiem. Zginęli w Pariacoto w Peru z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak. Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto i wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Na prośbę franciszkanów dniem ich liturgicznego wspomnienia jest 7 czerwca. Tego dnia bowiem, 7 czerwca 1986 r. obydwaj przyjęli święcenia: bł. Zbigniew – prezbiteratu, a bł. Michał – diakonatu.

W gminie Tarnów rokrocznie na początku czerwca czci się to wydarzenie i upamiętnia wyjątkowego syna zawadzkiej ziemi. W swej pracy duszpasterskiej w dalekim Peru zasłynął on jako przyjaciel i obrońca dzieci, dlatego też został wybrany na patrona szkoły w Zawadzie, do której uczęszczał. {Play}