W Tarnowie uczczono 84. rocznicę Pierwszego Transportu polskich więźniów politycznych do Auschwitz - niemieckiego obozu zagłady. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz. Wiązankę kwiatów, w asyście Straży Gminnej, złożyła delegacja samorządu gminnego i powiatowego – wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal.

 

Organizatorami miejskich uroczystości byli prezydent Tarnowa wraz z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz w Tarnowie. Były poczty sztandarowe instytucji, związków i szkół wraz z kompanią honorową z XVI Liceum Ogólnokształcącego. Wartę pełnił 113. batalion lekkiej piechoty z Tarnowa.

 

Więźniów Pierwszego Transportu do KL Auschwitz uczczono minutą ciszy. Po złożeniu wieńców i Świateł Pamięci, uroczystość zakończyło odśpiewanie Roty.

 

Przypomnijmy, 84 lata temu do Auschwitz dotarł z Tarnowa pierwszy masowy transport z więźniami. Większość z nich stanowili Polacy. Z 728 więźniów pierwszego transportu wojnę przeżyło 325 osób. Zginęły i zostały zamordowane 292 osoby. Do dziś nieznany jest los 111 więźniów oraz 59 osób, które podróżowały pierwszym transportem, ale nie dotarły do obozu.

 

W Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze rozpoczęły się kolejne Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”. Co roku, właśnie w tym miejscu – przy Pomniku „Ofiar Hitlerowskiego Terroru” odbywa się spotkanie modlitewne duchownych katolickich i żydowskich w intencji osób zamordowanych tam przez Niemców w czasie II wojny światowej. Kierownictwo Urzędu Gminy Tarnów reprezentowała sekretarz gminy Tarnów Aneta Błyskal. Obecny był również radny gminny i sołtys Zbylitowskiej Góry Piotr Rybski, a samorząd powiatowy reprezentowała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal. Modlitwie przewodniczył proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski. 

 

To jedno z największych cmentarzy ofiar Holocaustu w Polsce i w Europie. W okresie okupacji przywożono tu grupy Polaków, więźniów tarnowskiego gestapo na rozstrzelanie. Natomiast w czerwcu 1942 roku, w czasie tzw. pierwszej likwidacji tarnowskiego getta, las stał się miejscem kaźni około 8 tys. Żydów – zarówno mieszkańców przedwojennego Tarnowa, jak i przywożonych do getta z innych rejonów Generalnej Guberni.

 

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele narodu żydowskiego, poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Tarnów oraz mieszkańcy. Po oficjalnych wystąpieniach i wspólnej modlitwie pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

 

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i gmina Tarnów.