Kolejna miejscowość gminy Tarnów została dostrzeżona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Tym razem jury zachwyciły Koszyce Małe – sołectwo o wyjątkowym położeniu, z terenem zarówno górzystym, jak i nizinnym, z bogactwem przyrody i wieloma zabytkami. -Nasze wsie pięknieją i jest to zauważalne przez obiektywnych ekspertów. Koszyce Małe są kolejną miejscowością w gminie Tarnów, które zdobywają laury w tym konkursie. Cieszymy się wraz z mieszkańcami – mówi wójt, Grzegorz Kozioł. Wyróżnienie w konkursie oznacza nagrodę w wysokości 10 tys. zł, która zostanie przeznaczona na potrzeby wsi i pamiątkowa tablica poświadczająca to wydarzenie.
Zadowolenia nie kryją przedstawiciele lokalnej społeczności. -Cieszy fakt, że nasza miejscowość została zauważona i zgłoszona do konkursu. Pod uwagę brane były m. in.: ład przestrzenny, estetyka oraz działania na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego.
Na kilkanaście miejscowości w Małopolsce dostrzeżono m.in. dbałość o o zbytki, głównie wyremontowany zabytkowy dwór, cmentarz wojenny z I wojny światowej, mnogość nasadzeń i zagospodarowanej przestrzeni jak i obiekty kubaturowe oraz ogólne warunki życia mieszkańców. Choć, jak można zauważyć, jest wiele rzeczy do zrobienia i poprawy – mówi sołtys Koszyc Małych i radny gminny, Zbigniew Gniewek. O przeznaczeniu nagrody finansowej dla Koszyc Małych zdecydują ich mieszkańcy.
Koszyce Małe to miejscowość położona po południowej stronie Tarnowa. Jej wschodnią granicę wyznacza rzeka Biała Tarnowska. Jak głosi stare porzekadło, nazwa Koszyce Małe wywodzi się od wiklinowych koszyków, których wyplataniem zajmowała się zamieszkująca te tereny ludność. Od XVI wieku znajdowały się tam liczne ośrodki hodowli ryb, których właściciele zakładali stawy wykorzystując przepływający między Koszycami Małymi a Wielkimi potok zwany „Zimną Wodą”.
Cmentarz z I wojny światowej zajmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia. Mogiły usytuowane są na pięciu przecinających się trasach połączonych w osi schodami. Na cmentarzu znajduje się 77 pojedynczych mogił oraz 4 groby masowe. Są tam również 2 groby zbiorowe kryjące szczątki osób cywilnych rozstrzelanych w czasie II wojny światowej w lasku „Żabianki” i na „Skale”.
W 1980 roku erygowano w Koszycach Małych samodzielną parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. W 1985 roku rozpoczęto budowę kościoła, który poświęcono w 1991 roku.
W Koszycach Małych jest Szkoła Podstawowa, Przedszkole, hala sportowa i boisko piłkarskie Ludowego Klubu Sportowego „Victoria” wraz z niedawno wybudowanym nowoczesnym zapleczem szatniowym.
Prężnia działają tu Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich - Niezłe ziółka, Klub Seniora i OSP.
Koszyce Małe wyróżniono w ósmej edycji konkursu „Małopolska Wieś”. Jego głównym założeniem jest docenienie sołectw aktywnie działających na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy jakości życia jej mieszkańców. W przeszłości wyróżnienie zdobyły Koszyce Wielkie, Zbylitowska Góra i Wola Rzędzińska I, a Zawada stanęła na podium – została okrzyknięta Najpiękniejszą Małopolską Wsią.