W uroczystym apelu z okazji święta Policji na tarnowskim rynku wziął udział wójt Grzegorz Kozioł. Samorząd gminny ufundował nagrody finansowe dla wyróżniających się policjantów. -Samorząd gminy Tarnów składa Policjantom, z okazji ich święta, najlepsze życzenia i dziękuje za współpracę oraz pełnioną służbę na rzecz mieszkańców. Wielu tarnowskich funkcjonariuszy mieszka w gminie Tarnów, a gdy jest potrzeba – także działa na jej terenie. Doceniamy pracę wszystkich służb mundurowych, w tym również Policji, i ją wspieramy w miarę naszych możliwości. Wsparcie to dotyczy też współfinansowania, wraz z innymi samorządami, policyjnego sprzętu, w tym samochodów – mówi Grzegorz Kozioł.

Na tarnowskim Rynku zgromadzili się policjanci garnizonu tarnowskiego, którzy świętowali ustanowienie 105 lat temu Ustawy o powołaniu Policji Państwowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Ustawiono pododdziały oraz wprowadzono poczty sztandarowy oraz flagowy. W uroczystości wziął udział m.in. I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciej Kubiak, samorządowcy z regionu, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Historię powstawania Policji w Tarnowie i okolicach przedstawił oficer prasowy asp. sztab. Paweł Klimek, a dowódca uroczystości podkom. Łukasz Biały zgodnie z policyjnym ceremoniałem złożył meldunek o rozpoczęciu apelu I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Maciejowi Kubiakowi. Ten z kolei przywitał się ze sztandarem Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał się z tarnowskimi funkcjonariuszami. Odegrano Hymn Państwowy, podczas którego wciągnięto na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkich zgromadzonych powitał p.o. komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie mł. insp. Marcin Sak. Następnie naczelnik Wydziału Wspomagającego KMP w Tarnowie podkom. Piotr Jędras odczytał rozkazy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a także Komendanta Miejskiego Policji w Tarnowie o awansach na wyższe stopnie policyjne. Kolejno - insp. Maciej Kubiak oraz mł. insp. Marcin Sak wręczyli akty mianowania policjantom garnizonu tarnowskiego.

W sumie, w Komendzie Miejskiej Policji w Tarnowie w 2024 roku, awansowało 140 policjantów, w tym między innymi 45 aspirantów, 49 podoficerów i 19 szeregowych policji. Niezależne Samorządne Związki Zawodowe Policjantów również uhonorowały swoich działaczy brązowymi Krzyżami za Zasługi dla związków oraz zasłużonych dawców krwi.

Były nagrody od samorządów dla wyróżniających się policjantów, Złote Krzyże Zasługi Związku Żołnierzy Wojska Polskiego dla przedstawicieli służb i dyrektorów szkół.

Po okolicznościowych przemówieniach dowódca uroczystości złożył meldunek I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie o zakończeniu uroczystego apelu. {Play}