Straż Gminna informuje, że w ostatnim czasie odnotowuje pogłębiające się zjawisko wyrzucania odpadów do lasów. Jednak nie są to odpady komunalne, a na przykład truchła zwierząt oraz worki z odpadami zielonymi wypełnionymi trawą lub liśćmi. Przypominamy, że gromadzeniu odpadów służą inne miejsca, a lasy nie są śmietnikami!

Odpady zielone mogą być kompostowane (mieszkańcy, którzy mają własne kompostowniki płacą mniej za wywóz odpadów), lub są odbierane spod posesji
przez firmę obsługującą dany rejon. Jest też możliwość nieodpłatnego oddania ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Tarnowie.

-Odpady zielone ujawniamy również w koszach ulicznych! Są w nich np. obierki po ziemniakach, worki po paszach oraz karmach zwierzęcych i inne odpady komunalne – relacjonują Strażnicy Gminni.

I znów wskazówka - zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tanów, kosze uliczne nie służą do składowania odpadów z gospodarstw domowych i innych podmiotów. Warto wiedzieć, że za takie zachowanie grozi odpowiedzialność karna.

Niedawno, podczas jednej z rutynowych kontroli, w zamieszkałej nieruchomości na terenie naszej gminy mundurowi ujawnili, że jej lokatorzy nie złożyli odpowiedniej deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Skutkiem było nałożenie grzywny. Domownicy musieli ponadto dokonać obowiązku wypełnienia właściwego druku w Urzędzie Gminy Tarnów tej sprawie. {Play}