Mieszkańcy gminy Tarnów i goście spoza naszego terenu jak zwykle nie zawiedli. Na Dożynkach Gminy Tarnów, które tradycyjnie odbyły się w Zbylitowskiej Górze, zjawiły się tłumy ludzi – mieszkańcy poszczególnych miejscowości gminy Tarnów, sąsiedniego Tarnowa, a nawet pobliskich miast i miasteczek. Było tłumnie, radośnie, smacznie i z poszanowaniem tradycji.
Starostami tegorocznych Dożynek, zgodnie z ustanowionym w gminie Tarnów zwyczajem, byli przedstawiciele przedsiębiorców i rolników – Marta Smagacz z Koszyc Wielkich i Bartłomiej Czapkowicz z Radlnej. To oni przekazali świeżo upieczony chleb z tegorocznych zbiorów gospodarzowi gminy Tarnów - wójtowi Grzegorzowi Koziołowi.
Dożynki rozpoczęła plenerowa Msza św. na stadionie sportowym w Zbylitowskiej Górze. Patronował jej biskup tarnowski Andrzej Jeż, a przewodniczył proboszcz parafii w Zbylitowskiej Górze, ks. Józef Kaczmarski, który w homilii podkreślał, że wszystkim najważniejszym wydarzeniom w dziejach Polski zawsze towarzyszyli Bóg i Matka Boska, ochraniając i opiekując się walczącymi w słusznej sprawie. W liturgii uczestniczył ponadto ks. Paweł Płatek – proboszcz parafii w Koszycach Wielkich. patronat
Część oficjalną dożynek poprowadzili poseł Anna Pieczarka i Maciej Aleksander – radny Rady Miejskiej w Tarnowie.
-Jesteśmy dumni z naszej tradycji, w gminie Tarnów jej nigdy nie zabraknie. Potrafimy z powodzeniem łączyć dziedzictwo przodków z nowoczesnością. Z serca dziękuję rolnikom z gminy Tarnów za ich ciężką pracę i poświęcenie, kłaniam się nisko także wszystkim przybyłym na dzisiejszą uroczystość. Dziękuję za przygotowanie wyjątkowych wieńców i stoisk, w których pokazujecie, co u Was najpiękniejsze. To Wy w sposób niepowtarzalny przekazujecie wiedzę o przeszłości najmłodszemu pokoleniu – mówił wójt, Grzegorz Kozioł.
Dożynki swoją obecnością zaszczycili m.in. członkowie zarządu powiatu - Tomasz Stelmach, Mariusz Tyrka i Mateusz Janiczek oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal, radni powiatowi Alina Barbachen, Zbigniew Karciński i Przemysław Skruch, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna Górska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Dąbrowskiego Kamil Nowak, prezydent Tarnowa Jakub Kwaśny, Henryk Łabędź – radny Rady Miejskiej w Tarnowie, władze gminy Tarnów reprezentowane przez wójta Grzegorza Kozioła wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem i sekretarz gminy Tarnów Anetą Błyskal, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera, radni gminni – Piotr Rybski, Paweł Kolbusz, Stanisław Sarad, Mieczysław Nytko, Marcin Gałuszka, Ewa Kołton, Iwona Markiewicz, Kamil Stach, Agnieszka Godek, Eugeniusz Wojtarowicz, Jarosław Blecharski, Jan Nowak, Zbigniew Gniewek i Jan Skórka, naczelnicy i prezesi gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysi miejscowości z gminy Tarnów, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele firm i instytucji oraz delegacje z węgierskiej gminy Csíkszentsimon na terenie Rumunii i miasta Tornal'a na Słowacji.
Obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Folklorystyczny Otfinowianie, a poszczególne sołectwa z gminy Tarnów zaprezentowały swoje wieńce w gminnym konkursie wieńca dożynkowego.
I tak, pierwsze miejsce przyznano Porębie Radlnej, drugie wieńcowi z Łękawki, a a trzecie – z Jodłówki – Wałek. Zgodnie z ustaleniami, zdobywca pierwszego miejsca (grupa wieńcowa z danej miejscowości gminy Tarnów) będzie reprezentował gminę Tarnów podczas Dożynek Województwa Małopolskiego, które zaplanowano na 25 sierpnia w Polance Wielkiej. Laureat drugiego miejsca natomiast weźmie udział w Dożynkach Powiatu Tarnowskiego, które odbędą się 1 września w Wietrzychowicach. W obydwu tych przypadkach wieńce dożynkowe z miejscowości w gminie Tarnów wezmą udział w konkursach o tym charakterze na wymienionych wyżej szczeblach – wojewódzkim i powiatowym.
Wieńce dożynkowe oceniało jury pod przewodnictwem dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej Kazimierza Kurczaba. Skład tego gremium stanowili ponadto: rzeźbiarz Wojciech Ruszel i sekretarz gminy Tarnów Aneta Błyskal.
Każda miejscowość z podtarnowskiej gminy zaprosiła do degustacji potraw, przygotowanych przez lokalne społeczności i Koła Gospodyń Wiejskich. Za najpiękniejsze stoisko uznano to przygotowane przez Zbylitowską Górę, drugie miejsce wśród stoisk dożynkowych przyznano Porębie Radlnej, a trzecie – Koszycom Wielkim.
Był, jak zawsze na dożynkach w Zbylitowskiej Górze, darmowy poczęstunek od samorządu - bigos, gulasz z dziczyzny, pajda chleba ze smalcem i drożdżówki, do których ustawiały się długie kolejki chętnych do degustacji. Chlebem, z gośćmi uroczystości, dzielili się z poseł RP Anna Pieczarka, wójt Grzegorz Kozioł wraz z zastępcą Sławomirem Wojtasikiem, przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesława Mitera oraz Starostowie Dożynek Marta Smagacz i Bartłomiej Czapkowicz.
Na scenie wystąpili: młody, utalentowany muzyk z Niecieczy Nikodem Liro – uczestnik programu „Mam talent”, zespół cygańskiej muzyki DZIANI, a także jedna z najlepszych polskich wokalistek – ANIA DĄBROWSKA, która do wspólnego śpiewania porwała tłumy. Na zakończenie do tańca zaprosił zespół FENIKS.
Były ponadto: park zabaw dla dzieci, kiermasz żywności i produktów regionalnych, loteria fantowa z super nagrodami - każdy miał szansę wylosować rowery, hulajnogę elektryczną, quad dla dzieci, telewizor, tablety, czy różnego rodzaju vouchery i karnety. Co jeszcze? Lot balonem, stoiska wystawiennicze, foodtrucki i ogródek piwny.
Jak co roku, to jedno z największych wydarzeń kulturalnych odbyło się dzięki znakomitemu wsparciu sponsorów. -To ludzie, na których zawsze można liczyć. Dziękuję im wszystkim – przedsiębiorcom, firmom, radnym czy osobom prywatnym za pomoc i każdy – czy to finansowy, czy materialny wkład w organizację Dożynek Gminy Tarnów. To dzięki Wam nasi goście mogą uczestniczyć w tak wspaniale przygotowanej imprezie. Robimy to na wysokim poziomie, bo na ten poziom nasi mieszkańcy zasługują – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.