Mija 85 lat od rozpoczęcia II wojny światowej – najpotężniejszej wojny w dziejach, zaliczanej do tzw. wojen totalnych, która trwała od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku. Brały w niej udział państwa wszystkich kontynentów oraz 1,7 miliarda ludzi. Według szacunków historyków w II wojnie światowej zginęło nawet ok. 80 milionów ludzi. Rekordowa była liczba ofiar cywilnych - to skutek między innymi ludobójstw i zbrodni wojennych. Pochłonęły one miliony ludzkich istnień. W gminie Tarnów nie brakuje tragicznych pamiątek przeszłości. Wójt Grzegorz Kozioł wraz z sołtysem Poręby Radlnej Wojciechem Hońdo złożyli wiązankę kwiatów przy „Mogile pomordowanych Polaków w czasie II Wojny Światowej” znajdującej się na granicy Poręby Radlnej i Łękawki.
II wojna światowa zaczęła się w Tarnowie - 28 sierpnia 1939 roku na dworcu kolejowym miał miejsce zamach bombowy wykonany na zlecenie niemieckich służb specjalnych. Eksplozja bomby zegarowej pochłonęła 20 ofiar, a kolejne 35 osób zostało rannych. Na budynku tarnowskiego dworca PKP znajduje się pamiątkowa tablica, która przypomina o tym tragicznym wydarzeniu.
W samej gminie Tarnów również spotkamy ślady okrutnej przeszłości. Dla przykładu, na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej w Koszycach Małych znajdują się również dwa groby zbiorowe kryjące szczątki osób cywilnych rozstrzelanych w czasie II wojny światowej w lasku „Żabianki” i na „Skale”. Historia ta została rozpoznana dzięki badaniom historycznym, które zlecił gminny samorząd. Udało się poznać okoliczności zbrodni popełnionej przez Niemców na terenie Koszyc Małych, ustalić nazwiska pomordowanych i wskazać wcześniej nieznane miejsce ich pochówku. Sprawą zainteresowała się prokuratura Instytutu Pamięci Narodowej.
Na granicy Poręby Radlnej i Łękawki znajduje się mogiła pomordowanych w czasie II wojny światowej. Upamiętnia miejsce kaźni kilkudziesięciu osób. Według źródeł historycznych w latach 1940 i 1944 r. w pobliskim lesie zostało rozstrzelanych przez okupanta niemieckiego według różnych szacunków od 50 do 72 osób. W 1958 r. dokonano ekshumacji i przeniesienia szczątków do wspólnej mogiły na skraju lasu, na której postawiono pomnik z dedykowaną im tablicą.
Gmina Tarnów naznaczona jest jeszcze inną tragedią. W czerwcu 1942 roku, w czasie likwidacji tarnowskiego getta, około ośmiu tysięcy Żydów zostało wywiezionych do lasu „Buczyna” w Zbylitowskiej Górze i tam rozstrzelanych. Ponadto w tym miejscu Niemcy przez cały okres okupacji rozstrzelali także około tysiąca Polaków, głównie więźniów Gestapo w Tarnowie.
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej warto pamiętać o miejscach naznaczonych krwią naszych przodków oraz o bohaterskiej postawie wielu mieszkańców związanych także z gminą Tarnów. Warto zapalić znicz i oddać się refleksji o tragicznym losie ludzi, którym w tym okresie przyszło żyć i umierać.