To był niezapomniany czas aktywnego wypoczynku w dobrej atmosferze. W taki sposób Seniorzy z gminy Tarnów – członkowie gminnych Klubów Seniora określają minione dwa dni. Zwiedzili Bardejów, gościli także w Biskidzie Niskim.
Pierwszego dnia Seniorzy zwiedzili oni Bardejów – zabytkowe miasteczko na Słowacji, którego historyczne centrum zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. -Widzieliśmy mury obronne, bazylikę św. Idziego i Bardejowskie Kupele. Spacerowaliśmy po uzdrowisku, ciesząc się swoją obecnością w przepięknym miejscu – mówi jedna z uczestniczek.
Bardejowskie Kupele to uzdrowisko na Słowacji, w powiecie Bardejów, w kraju preszowskim, które wchodzi w skład miasta Bardejów i jest położone kilka kilometrów na północ od jego centrum. Jest usytuowane u podnóża masywu Magury. Obecnie uzdrowisko posiada 2 źródła wód mineralnych stale dostępnych w parku zdrojowym oraz dalszych 8 źródeł, wykorzystywanych w zespole leczniczo-balneologicznym i w ogólnodostępnej pijalni wód mineralnych. Leczy się tu głównie choroby przewodu pokarmowego i przemiany materii.
Kolejnym punktem programu był przyjazd do Zdyni w Beskidzie Niskim – urokliwej miejscowości u zbiegu szlaków turystycznych niedaleko Magurskiego Parku Narodowego. -Był obiad z opowieściami łemkowskimi, spacery, a nawet potańcówka do białego rana. Czegóż chcieć więcej? – relacjonuje kolejny z uczestników. Zdynia leży w powiecie gorlickim, nad rzeką o tej samej nazwie, w gminie Ujście Gorlickie.
Następnego dnia Seniorzy zwiedzili Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.
W pierwszym z tych miejsc podziwiano głównie zbiory z dziedziny historii, sztuki, etnografii, architektury i budownictwa ludowego. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu natomiast to dziś główny ośrodek kultu Matki Bożej Saletyńskiej nazywany „polskim La Salette”. W dniu 19 września 1846 r. na górze wznoszącej się nad La Salette – w małej wiosce w Alpach Francuskich, dwojgu pastuszkom 11-letniemu Maksyminowi Giraud i 15-letniej Melanii Calvat objawiła się Matka Boża. Maryja w Orędziu, płacząc, prosiła, aby ludzie żyli według Ewangelii i wezwała do nawrócenia, pokuty i pojednania, wskazując na niezbędne do tego środki: modlitwę, post i prawdziwe uczestnictwo w Eucharystii. Wiadomość o objawieniu szybko rozeszła się po okolicznych wioskach. W 1851 r. ordynariusz Grenoble, ks. biskup Philibert de Bruillard, na podstawie dokumentów złożonych przez dwie komisje, uznał, że objawienie Najświętszej Maryi Panny w parafii La Salette „posiada wszystkie cechy prawdziwości i wierni mają uzasadnione podstawy uznać je za niewątpliwe i pewne”. W rok później – 1 maja 1852 r. biskup Philibert de Bruillard założył Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów, którego celem i zadaniem jest głoszenie orędzia Matki Bożej z La Salette. W 1902 r. pierwsi saletyni przybyli na ziemie polskie – do Krakowa, a w 1910 r. utworzyli w Dębowcu dom macierzysty, z którego zaczęło rozpowszechniać się Orędzie saletyńskie w Polsce.
Transport oraz organizację wycieczki zapewniło gminne Centrum Kultury i Bibliotek, sam wyjazd był finansowany przez uczestników.