Była to, jak zawsze, doskonała okazja, aby porozmawiać o codziennych problemach, planach, o tym co zostało wykonane, i co jest jeszcze do zrobienia. W związku ze zbliżającym się terminem wyborów sołtysów i rad sołeckich, na każdym z nich zgłaszani byli kandydaci na sołtysów, członków rad sołeckich oraz pracowników komisji wyborczych.
W zebraniach wiejskich uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Urzędu Gminy Tarnów, radni gminni, sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich.
Tegoroczny cykl spotkań w sołectwach gminy Tarnów rozpoczął się zebraniem w Łękawce, zakończył zaś w Nowodworzu. Prócz przyjęcia sprawozdania z pracy sołtysa i rady sołeckiej za 2024 rok oraz uchwalenia rocznego planu wydatków na rok następny, na wszystkich zebraniach pojawiały się kwestie istotne dla mieszkańców, którzy swoje sugestie i uwagi kierowali do osób decyzyjnych. Mowa przede wszystkim o zadaniach inwestycyjnych, poprawie jakości i komfortu życia oraz bezpieczeństwa, jak również rozwiązaniach urzędowych i tych istotnych w codziennym funkcjonowaniu.
W trakcie zebrań powtarzały się zagadnienia związane m.in. gospodarką odpadami, komunikacją autobusową, z regulacjami stanów prawnych użytkowanych dróg, poprawą bezpieczeństwa poprzez budowę chodników, oświetleń ulicznych i nowych przejść dla pieszych, bieżącego utrzymania i konserwacji przydrożnych rowów i przepustów, urządzeń wodnych i melioracji, a także rzek i potoków, wykonania kolejnych odcinków dróg i tzw. nakładek asfaltowych, czy remontów placów zabaw, modernizacji infrastruktury sportowej, wyposażenia domów kultury i wydarzeń o tym charakterze.
O czym rozmawiano w poszczególnych sołectwach? Jakie postulaty zgłaszali mieszkańcy?
Na zebraniu wiejskim w Białej przeważały tematy związane z infrastrukturą drogową, czy zabezpieczaniem pobocza drogowego kruszywem dobrej jakości. Dyskusja dotyczyła ponadto ochrony koryta rzeki Biała i Dunajec, aby zapobiec obrywającym się brzegom.
Zebranie wiejskie w Błoniu zdominowały tematy związane ze zbliżającymi się wyborami sołtysów i rad sołeckich. Podczas dyskusji padły ważne argumenty poruszane przez mieszkańców, którzy aktywnie wskazywali na problemy dotyczące ich codziennego życia oraz funkcjonowania na terenie sołectwa. Mowa m.in. o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i niezbędnej infrastrukturze.
W Jodłówce-Wałkach zwracano uwagę na zły stan chodników w kierunku sołectwa Wola Rzędzińska II, postulowano doświetlenie niektórych miejsc i omawiano sprawy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem. Pojawiały się pomysły związane z życiem kulturalnym i oświatowym wsi.
W Łękawce rozmawiano na temat dostępności placu zabaw dla mieszkańców po godzinach pracy szkoły, dokończenia kanalizacji, wykonania oświetlenia dróg oraz parkingu koło kościoła, naprawie dróg czy przetkania przepustów, jak również organizacji dożynek wiejskich w przyszłym roku.
W Koszycach Małych mieszkańcy w sprawach bieżących poruszyli problemy związane z infrastrukturą drogową, oświetleniową, zalewaniem posesji przez wody opadowe, czy przeniesieniem placu zabaw w pobliże Centrum Historii Sztuki. Dyskusja toczyła się w sprawie planowanej budowy ul. Źródlanej oraz funkcjonowania placówek oświatowych i ośrodka zdrowia.
W Koszycach Wielkich również rozmawiano o tematach bieżących. Mowa m.in. o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa – zbyt szybkiego poruszania się kierowców zwłaszcza po głównych ulicach, stanu dróg i chodników oraz potrzebie remontów niektórych z nich czy działalności zakładów przemysłowych zlokalizowanych na terenie sołectwa.
W Nowodworzu podjęto następujące tematy: utworzenie chodnika wzdłuż drogi łączącej sołectwa Tarnowiec i Nowodworze, budowa drogi gminnej do Domu Pomocy Społecznej i ewentualne usunięcie progu zwalniającego. Zwracano także uwagę na problemy ze zbyt dużym napięciem prądu elektrycznego w niektórych domach czy zasadność przedłużenia ścieżki rowerowej do boiska.
Na zebraniu wiejskim w Porębie Radlnej dyskutowano o oświetleniu w okolicy cmentarza, postępie w budowie kolejnych odcinków kanalizacji, potrzebie budowy przejścia dla pieszych (z kościoła na cmentarz), uregulowania własności dróg czy zniszczeniu ogrodzenia Lapidarium podczas ostatnich wichur, jak również kolejnych etapach budowy hali sportowej przy szkole.
W Radlnej wnioskowano m.in. o modernizację placu zabaw oraz placu w centrum wsi, wykonanie odcinka kanalizacji (dotyczy terenu nad przedszkolem), wykonania przejścia dla pieszych. Poruszano także kwestię przyszłości zakupionego przez samorząd zabytkowego dworu i odśnieżania chodników w okresie zimowym, jak również funkcjonowania gospodarki komunalnej na terenie sołectwa.
W Tarnowcu rozmawiano m.in. o zasadach gospodarki odpadowej, komunikacji autobusowej, potrzebie modernizacji ul. Środkowej i innych tematach związanych z bezpieczeństwem - montażu nowego oświetlenia drogowego oraz montażu lustra.
W Woli Rzędzińskiej I dyskusja dotyczyła czyszczenia rowów, oświetlenia na słupach (tereny prywatne) i wzdłuż torów, jak również inwestycji sieci wodociągowej, funkcjonowania komunikacji gminnej, odśnieżania chodników i planowanego połączenia ul. Ablewicza w Tarnowie z powiatową drogą 1371H w Woli Rzędzińskiej oraz budowy przejścia dla pieszych.
Na zebraniu wiejskim w Woli Rzędzińskiej II rozmawiano na temat odwodnienia posesji przy drodze gminnej, odwodnienia drogi do cmentarza oraz planów położenia nakładki asfaltowej w tym miejscu. Mieszkańcy zwrócili uwagę na potrzebę czyszczenia rowów koło cmentarza, uregulowania potoku Jesionna, ustawienia lustra na drodze powiatowej przy sklepie. Zwrócono również uwagę na zły stan chodników w kierunku sołectwa Jodłówka-Wałki.
W Zawadzie zgłaszano drogi do remontu, zwrócono uwagę na potrzebę remontu placu zabaw koło szkoły i budowy chodnika. Rozmawiano o funkcjonowaniu powstającego Domu Kultury i wykonaniu drogi koło tego obiektu, ewentualnego zwiększenia częstotliwości wywozu odpadów komunalnych i gminnym transporcie zbiorowym.
Podczas spotkania w Zbylitowskiej Górze również omawiano sprawy związane z bieżącym funkcjonowaniem, m.in. stanem dróg i chodników, zgłaszano potrzebę modernizacji niektórych z nich. Dyskusja dotyczyła również gminnej komunikacji czy planów oświatowych.
Na zebraniu wiejskim w Zgłobicach poruszano kwestie związane z rozbudową szkoły i powstającym pełnowymiarowym boiskiem sportowym koło szkoły. Dyskutowano także na temat ewentualnego przywrócenia lewoskrętu na DK 94, zagospodarowania centrum wsi oraz przywrócenia świetlicy parafialnej.