Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W Kościele katolickim - święto ku czci wszystkich zmarłych, którzy osiągnęli stan zbawienia, treściowo połączone z następującym po nim obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. To wyjątkowy czas zadumy i refleksji, wyraz wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. W tych dniach udajemy się na groby naszych bliskich zmarłych. Dekorujemy je, składamy kwiaty i zapalamy znicze. Wspominamy tych, których fizycznie nie ma już z nami. Dla wielu to moment wyciszenia i myśli o przemijaniu.

W tych wyjątkowych dniach wielu mieszkańców gminy Tarnów odwiedza nie tylko groby bliskich zmarłych, lecz także miejsca pamięci narodowej, których na naszym terenie nie brakuje. To zarówno cmentarze wojenne z I wojny światowej, jak i przydrożne krzyże oraz pomniki posadowione tam, gdzie nasi przodkowie oddali życie za wolność i niepodległość. -Warto w tym czasie, zapalając znicz, symbolicznie podziękować im za bohaterstwo oraz ofiarę z życia, dzięki którym możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju. Warto też zatrzymać się w zadumie nad tragicznym losem ofiar wojny, toczącej się za naszą wschodnią granicą – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej znajdują się w Błoniu, Koszycach Małych, Tarnowcu, Woli Rzędzińskiej i Porębie Radlnej. Zmarli w czasie II wojny światowej spoczywają z kolei na największym cmentarzu ofiar Holocaustu w Polsce - w Lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze.

W tym ostatnim miejscu znicze, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, złożyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych – poseł RP Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, wiceprzewodniczący Rady Gminy Tarnów Zbigniew Gniewek, radny i sołtys Zbylitowskiej Góry Piotr Rybski wraz z radnym gminnym Pawłem Kolbuszem.

Na terenie gminy Tarnów znajdują się także pojedyncze nagrobki bohaterów wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. To przede wszystkim mogiła kapitana Wiktoryna Tretera, bohatera powstania listopadowego, która znajduje się na cmentarzu parafialnym w Zbylitowskiej Górze oraz grób ks. kpt. Walentego Mroza, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Woli Rzędzińskiej, bohatera Bitwy Warszawskiej.

Cześć Ich pamięci! {Play}