Szósta sesja Rady Gminy Tarnów odbyła się w Urzędzie Gminy Tarnów. Radni podjęli wiele uchwał m.in. w sprawach finansowych, majątkowych, z zakresu pomocy społecznej oraz planistycznych.
Sesja rozpoczęła się od wręczenia zaświadczeń nowo wybranym sołtysom przez zastępce przewodniczącej Gminnej Komisji Wyborczej oraz podziękowania osobom kończącym tego rodzaju służbę na rzecz mieszkańców. -Z serca dziękuję i kłaniam się nisko wszystkim sołtysom, którzy w ostatnich latach, a nawet dziesięcioleciach, pełnili rolę sołtysów w gminie Tarnów. Waszą pracę oceniam jako misję i znakomicie wykonane zadanie. Gratuluję tym, którzy zostali wybrani, którym ponownie albo po raz pierwszy zaufali mieszkańcy. Zapraszam do owocnej współpracy na rzecz rozwoju naszej gminy – mówił wójt, Grzegorz Kozioł.
W dalszej kolejności radni ustalili szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi i usługi sąsiedzkie oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłaty, jak również trybu ich pobierania. Zdecydowali ponadto o zmianach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2024 rok.
Radni gminni zgodzili się na przyjęcie darowizn – udziału w prawie własności dróg położonych w miejscowościach Zbylitowska Góra i Błonie, jak również na nabycie nieruchomości położonej w Błoniu.
Przyjęto uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze gminy Tarnów w części miejscowości Koszyce Małe, przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze gminy Tarnów oraz przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy Tarnów. Wynika to ze zmiany przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie obowiązujące dotychczas Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zostanie zastąpione przez „Plan ogólny”. W planie tym zostaną określone zasady gospodarowania przestrzenią na terenie gminy Tarnów. Sporządzenie „Planu ogólnego” będzie stanowiło podstawę do ewentualnych zmian w istniejących planach zagospodarowania przestrzennego jak również umożliwi sporządzanie nowych planów.
Radni zdecydowali o obniżeniu średniej ceny skupu żyta przyjmowanej do celów wymiaru podatku rolnego w roku 2025, ustalili stawki podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych na terenie gminy Tarnów w przyszłym roku.
Zaprezentowana została informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2023/2024. Wynika z niej, że systematycznie prowadzone są analizy wydatków w celu poszukiwania optymalnych rozwiązań i jednocześnie umożliwiające uzyskiwanie wysokich efektów edukacyjnych. Poziom nauczania w naszych szkołach jest niezmiennie na bardzo wysokim poziomie i jest wyższy od średnich na poziomie powiatu, województwa czy kraju. Wyzwaniem zarówno finansowym jak i logistycznym jest organizacja dowozu uczniów niepełnosprawnych. Dużym wyzwaniem jest także spełnienie wymogów wynikających orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego oraz opinii Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w zakresie zapewnienia uczniom pomocy różnych specjalistów.
Radni otrzymali ponadto informację o na temat oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych gminy Tarnów i pracowników samorządowych zobowiązanych do ich złożenia.
Dokonano zmian uchwały budżetowej gminy Tarnów na 2024 rok, a w ślad za tym – zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej gminy Tarnów na lata 2024-2031. Sesję zakończyły zapytania i wolne wnioski radnych. W sesji uczestniczyło ponadto kierownictwo Urzędu Gminy Tarnów oraz mieszkanka Jodłówki – Wałek.