W Centrum Kultury w Radlnej odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Tarnów, podczas której osoby zasłużone odebrały odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP. Medale przyznano na wniosek wojewody małopolskiego, z inicjatywy wójta Grzegorza Kozioła. Uhonorowano 34 wybitne postaci – mieszkańców gminy Tarnów.
Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta RP dokonał dyrektor tarnowskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Piotr Łosiński wraz z wójtem Grzegorzem Koziołem.
I tak za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej odznaczeni zostali:
ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Mieczysław Nytko – wieloletni radny Rady Gminy Tarnów i sołtys Woli Rzędzińskiej I, społecznik, inicjator rozwoju wsi i ważnych działań na rzecz drugiego człowieka.
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Antoni Józef Batko – wieloletni sołtys Błonia, społecznik i aktywista. Był i jest inicjatorem ważnych przedsięwzięć służących rozwojowi wsi. Na bieżąco pomaga mieszkańcom w załatwianiu i organizowaniu codziennych spraw oraz dba o najuboższych.
Krystyna Jolanta Dudoń – wieloletnia dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jodłówce – Wałkach, a następnie organ prowadzący i dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w tej miejscowości gminy Tarnów. Dba o wysoki poziom kształcenia i wychowania uczniów, a tym, którzy tego potrzebują organizuje szeroko zakrojoną pomoc.
Pan Andrzej Jerzy Głąb – wieloletni sołtys Nowodworza, niezwykle aktywny człowiek, który mocno angażuje się w realizację przedsięwzięć i zadań służących poprawie warunków życia mieszkańców i komfortu codziennego funkcjonowania.
Wojciech Marek Hońdo – wieloletni sołtys Poręby Radlnej, zasłużony działacz OSP – strażak ochotnik z krwi i kości. Dba o sołectwo, zabiegając o bieżące remonty oraz budowę dróg i chodników i inne zadania infrastrukturalne czy bezpieczeństwo mieszkańców.
Mieczysław Marek Kłósek – wieloletni radny gminny, zasłużony działacz OSP, który od wielu lat mocno angażuje się w sprawy Jodłówki – Wałek i jej mieszkańców. Człowiek, który potrafi skutecznie zabiegać o realizację zadań, które wpływają na poprawę jakości życia.
Dariusz Aleksander Żurek – wieloletni radny Rady Gminy Tarnów, sołtys dwóch kadencji w Zbylitowskiej Górze. Aktywny członek delegacji, która rokrocznie odwiedza polskie rodziny na Kresach, przekazując najuboższym pomoc rzeczową.
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Grażyna Anna Barwacz – aktywna działaczka zespołu ludowego „Kumotry”, która umila swoim śpiewem życie mieszkańców regionu. Jest ona także inicjatorką wielu przedsięwzięć zespołowych i inicjatyw, m.in. kolędowania dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych. Mieszkanka Radlnej.
Rafał Józef Budzik – osoba mocno zaangażowana w rozwój gminy Tarnów, jako właściciel firmy remontowo – budowlanej z Poręby Radlnej jest nie tylko profesjonalnym wykonawcą wielu inwestycji, ale i sponsorem nagród rzeczowych dla uczestników gminnych wydarzeń. Honorowy krwiodawca i darczyńca na rzecz poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie.
Walenty Błażej Bryndal – prawdziwa legenda swojej miejscowości, czyli Koszyc Małych. Osoba niezwykle ceniona przez mieszkańców. Zasłynął jako wieloletni sołtys miejscowości – inicjator wielu działań, służących jej rozwojowi.
Grażyna Mieczysława Ciupek – pomysłodawczyni powstania i prezes KGW w Radlnej. Miłośniczka historii i kultury lokalnej, patriotka, działaczka społeczna. Osoba oddana dla innych, ceniona i lubiana w swoim środowisku.
Zbigniew Gniewek – wieloletni radny i sołtys Koszyc Małych, działacz i prezes OSP. Społecznik oddany ludziom. Bardzo lubiany i ceniony w swoim środowisku. Działacz charytatywny, który pomaga m.in. ofiarom wojny na Ukrainie.
Małgorzata Maria Ignac – mieszkanka Koszyc Wielkich, która całe swoje życie związała z rolnictwem. To osoba, której dewizą jest propagowanie spuścizny przodków w zakresie tradycyjnych sposobów upraw i hodowli oraz promowanie i kultywowanie lokalnego patriotyzmu, historii i dziedzictwa kulturowego.
Stanisław Ryszard Jędrzejczyk – oddany społeczności Zgłobic filantrop, patriota i przedsiębiorca. Nieustannie pomaga ludziom, a z potrzebującymi dzieli się tym co ma. Jest on także sponsorem wielu ważnych imprez na terenie gminy Tarnów. Wspiera finansowo parafie, w których wykonuje remonty, funduje elementy dekoracyjne do wyposażenia kościołów.
Paweł Władysław Kolbusz – społecznik, wieloletni radny Rady Gminy Tarnów i sołtys Zbylitowskiej Góry. Organizuje pomoc sąsiedzką, integruje mieszkańców i mocno wspiera rozwój gminy Tarnów. Bardzo wrażliwy na potrzeby osób niepełnosprawnych, na swoim koncie ma wiele zasług.
Agnieszka Urszula Kozioł – osoba otwarta na potrzeby ludzi, znana i lubiana wśród mieszkańców Zgłobic. Założycielka KGW „Babeczki” w Zgłobicach, która działa na wielu frontach. Jej znakami rozpoznawczymi są charyzma, wola działania, inicjatywa i otwarte serce.
Krzysztof Eugeniusz Krzemień – wieloletni ratownik medyczny, człowiek, który swoje życie podporządkował pomaganiu innym i działalności na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa. Obecnie dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, honorowy krwiodawca i działacz sportowy. Mieszkaniec Zbylitowskiej Góry.
Ewa Józefa Kuta – od wielu lat angażuje się w życie parafii w Woli Rzędzińskiej. Jest m.in. członkiem Rady Parafialnej, Grupy Apostolskiej i oddziału Caritas. Działa społecznie w zakresie pomocy najuboższym, organizowania dzieciom i młodzieży czasu wolnego oraz wyjazdów wakacyjnych.
Marek Marendziak – lekarz z powołania, specjalista z zakresu reumatologii i usg narządu ruchu, humanista. To także ceniony pracodawca, prowadzi ośrodki zdrowia na terenie gminy Tarnów, które przekształcił w przyjazne i dostosowane do potrzeb pacjentów placówki medyczne. Mieszkaniec Zawady.
Wiesław Naleziński – ceniony pracodawca i przedsiębiorca z miejscowości Błonie. Człowiek bardzo zaangażowany w pomoc potrzebującym – społecznik, filantrop i działacz charytatywny nagrodzony w przeszłości przez władze powiatu tarnowskiego Nagrodą Gospodarczą Starosty Tarnowskiego.
Dorota Józefa Olszówka – osoba mocno zaangażowana w rozwój Jodłówki – Wałek. Obecnie prezes KGW „Baba Jaga” w tej miejscowości gminy Tarnów, które nie tylko odnosi sukcesy, lecz także aktywnie i z sukcesem organizuje liczne wydarzenia okolicznościowe.
Joanna Klaudia Rogowska-Kuta – wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Woli Rzędzińskiej, która nie tylko kieruje popularną placówką, ale i organizuje dzieciom i młodzieży czas wolny oraz dba o rozwijanie aktywności. Inicjuje i koordynuje na terenie szkoły akcje pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz działania z zakresu szeroko pojętej profilaktyki.
Małgorzata Anna Simajchel – od wielu lat z pasją prowadzi cieszące się ogromną popularnością Niepubliczne Przedszkole „Pod Kasztanami” w Zbylitowskiej Górze. To pedagog z krwi i kości, która z powodzeniem współpracuje również ze środowiskiem lokalnym.
Lucyna Agnieszka Skórka – wspólnie z mężem Janem i rodziną współpracuje przy wyplataniu zwycięskich od lat wieńców dożynkowych z Poręby Radlnej. Miłośniczka lokalnej historii, folkloru, osoba, która dba o jego promowanie i skuteczne podtrzymywanie tradycji.
Maria Mieczysława Skultecka – działaczka społeczna, osoba niezwykle otwarta na potrzeby ludzi. Jest ona m.in. członkiem zarządu Fundacji Azymut Autyzm, działającej na rzecz osób niepełnosprawnych, w szczególności z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Mieszkanka Łękawki.
Irena Maria Smalarz – osoba, które całe swoje życie związała z działalnością charytatywną, organizując m.in. pomoc sąsiedzką. Działaczka zespołu ludowego „Kumotry”, którego obecnie jest kierowniczką. Mieszkanka Nowodworza.
Tomasz Sławomir Smosna – filantrop i mecenas kultury z Koszyc Wielkich, przedsiębiorca. Jeden z głównych sponsorów najważniejszych wydarzeń kulturalnych w gminie Tarnów. Wspiera inicjatywy charytatywne i spieszy z pomocą potrzebującym.
Włodzimierz Śledź – społecznik, członek Rady Sołeckiej w Białej w gminie Tarnów. Inicjuje działania służące progresowi inwestycyjnemu wsi oraz będące wsparciem dla potrzebujących. Całe swoje życie poświęcił pracy społecznej, dla dobra współmieszkańców.
Agata Anna Trojanowska – znana w Białej działaczka scalająca całe środowisko i mająca ogromny wpływ na jego integrację. Prowadzone przez nią KGW w Białej szeroko działa na rzecz wszystkich mieszkańców wsi, inicjując m.in. rozliczne przedsięwzięcia na rzecz najmłodszych.
Elżbieta Irena Zięba – całe swoje życie związała z oświatą i pomocą najuboższym. Zaangażowana w rozliczne akcje charytatywne i pomocowe. Właścicielka dwóch przedszkoli w Radlnej oraz w Wierzchosławicach. Mieszkanka Tarnowca.
Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu odznaczeni zostali:
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI:
Andrzej Jan Drwal – wieloletni piłkarz, członek zarządu oraz prezes Klubu Sportowego Sokół Jodłówka – Wałki. Historia sportu w tej miejscowości jest nierozerwalnie związana z jego osobą, a rozpoczęła się ona pod koniec lat 50-tych XX wieku.
Zbigniew Ryszard Dziurawiec – jeden z założycieli Uczniowskiego Klubu Sportowego Wolania Wola Rzędzińska – sekcja judo. Od samego początku aktywnie zaangażowany w rozwój klubu. Osoba mocno zaangażowana w rozwój lokalnej społeczności.
Kamil Dariusz Klimek – społecznik i działacz na rzecz rozwoju sportowego mieszkańców w różnym wieku. Obecnie pełni funkcję prezesa Klubu Sportowego KSKW Koszyce Wielkie. Wydatnie wspiera młodych zawodników, także w zakresie pomocy rzeczowej.
Marcin Adam Wojtarowicz – prezes Klubu Sportowego Tarnowiec w gminie Tarnów, mający ogromny wpływ na poprawę standardu funkcjonowania klubu, głównie w zakresie rozwoju infrastruktury dla sportowców, poziomu ich wyszkolenia i warunków funkcjonowania. Pomaga tym, którzy z własnych środków nie są w stanie ponosić pewnych kosztów.
Dodajmy, że gośćmi uroczystej sesji Rady Gminy Tarnów byli członkowie zarządu powiatu tarnowskiego – Mariusz Tyrka i Tomasz Stelmach, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Ewa Kubisztal oraz radna powiatowa Alina Barbachen a także bliscy osób odznaczonych.