Stowarzyszenie Aglomeracja Tarnowska, do którego należy gmina Tarnów, realizuje politykę Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Środki przeznaczone na realizację 10 projektów zintegrowanych, które tworzy ponad 140 projektów indywidualnych w całym regionie tarnowskim opiewają na kwotę ponad 58 mln euro, a wliczając w to projekt turystyczny w oparciu o markę enoTARNOWSKIE to suma niemal 67 mln euro. Gmina Tarnów przygotowała listę projektów do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2021-2027 w Aglomeracji Tarnowskiej. Opiewają one na kwotę około 25 milionów złotych, a poziom dofinansowania do każdego z nich to nawet 85%.

O planach inwestycyjnych z wykorzystaniem środków w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, wójt Grzegorz Kozioł, będący wiceprezesem Stowarzyszenia Aglomeracja Tarnowska, mówił podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w Centrum Dialogu w Tarnowie. W konferencji prasowej uczestniczyli poseł RP Anna Pieczarka i samorządowcy - przedstawiciele stowarzyszeń odpowiadających za realizację strategii terytorialnych w powiecie tarnowskim.

To pokłosie zawartych w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie Porozumień Terytorialnych z Zarządem Województwa Małopolskiego. Ich sygnatariuszem jest szef gminnego samorządu.

-Przygotowaliśmy listę ambitnych projektów do realizacji. Wytyczyliśmy kluczowe obszary życia, które chcemy wzmocnić i poprawić w nich komfort funkcjonowania. Mowa m.in. o rozbudowie placówek wychowania przedszkolnego, modernizacji infrastruktury przystankowej, budowie ścieżek rowerowych, szeroko zakrojonej organizacji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i uczniów oraz o zwiększeniu dostępności i jakości usług świadczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – wylicza wójt, Grzegorz Kozioł.

Budowa i remont infrastruktury przystankowej to modernizacja zatok autobusowych wraz z infrastrukturą i miejscami postojowymi również dla autobusów komunikacji publicznej, budowa oświetlenia w obrębie przystanków i skrzyżowań, budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych, montaż tzw. „spoczników” w rejonie przejść do przystanków oraz wprowadzenie oznakowania zmiennej treści w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków. W zakresie tego projektu jest również budowa i remont wiat przystankowych na obszarze całej gminy Tarnów.

Zajęcia wyrównawcze i koła zainteresowań będą organizowane w celu kształtowania i pogłębiania zainteresowań oraz predyspozycji indywidualnych dzieci, rozwoju osobowości czy wspomagania w odkrywaniu możliwości twórczych. To również pomoc psychologiczno-pedagogiczna, której celem jest wspomaganie rozwoju procesów komunikacji i kompetencji społeczno – emocjonalnych oraz umiejętności uczenia się u uczniów o niskim poczuciu własnej wartości, nieadekwatnej samoocenie, mających trudności w nawiązywaniu relacji społecznych z rówieśnikami i z problemami w nauce. Planowane jest również uruchomienie dodatkowych zajęć językowych, zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenie sal językowych.

Projekt pod nazwą: „Rozwój usług społecznych świadczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie” skierowany będzie do 98 osób:
- 43 osoby (25 osób w miejscu zamieszkania w formie zatrudnienia dla nich opiekunek do świadczenia usług opiekuńczych oraz 18 uczestników DDS+) wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, w tym ze względu na wiek, niepełnosprawność,
- 25 osób – opiekunek świadczących usługi opiekuńcze (usługi sąsiedzkie) w miejscu zamieszkania. Opiekunki będą objęte szkoleniami o różnorodnej tematyce.
- 30 opiekunów faktycznych/nieformalnych, którzy opiekują się na co dzień osobami wymagającymi wsparcia.
W ramach projektu będzie utworzone Centrum Wsparcia Opiekunów gdzie opiekunowie otrzymają wsparcie edukacyjno doradcze tj. spotkania z psychologiem oraz warsztaty. Projekt wsparciem obejmie również ośrodek wsparcia DDS+ poprzez zwiększenie warsztatów, wyjazdów kulturalno – poznawczych oraz spotkań integracyjnych.

Rozwój oferty turystycznej Aglomeracji Tarnowskiej w oparciu o markę enoTARNOWSKIE dotyczy zagospodarowanie terenu w Zbylitowskiej Górze z przeznaczeniem na park „Grabówka”. Projekt obejmuje budowę ścieżek rekreacyjnych wraz z miejscami utwardzonymi pod instalacje elementów małej architektury, budowę oświetlenia ścieżek parkowych wraz z monitoringiem, dwóch szczelnych zbiorników retencyjnych wraz z przebudową fragmentu kanalizacji deszczowej otwartej, schodów terenowych, parkingu dla samochodów osobowych, altany parkowej, punktu widokowego wraz z montażem obiektów małej architektury.

Warto dodać, że przez Zbylitowską Górę przebiega trasa rowerowa enoVELO, będąca częścią marki enoTARNOWSKIE, łącząc południe powiatu tarnowskiego z Tarnowem. To niewątpliwie jedna z atrakcji turystycznych na mapie regionu – miejsce często odwiedzane przez całe rodziny. Park będzie stanowić miejsce organizacji wielu wydarzeń kulturalno-promocyjnych związanych z marką enoTARNOWSKIE.

Obecnie trwają oceny wniosków, a sukcesywnie ogłaszane będą kolejne nabory.

Przypomnijmy, Aglomerację Tarnowską tworzy 17 samorządów. Ich projekty inwestycyjne mają za zadanie wsparcie i rozwój Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tarnowa (gminy członkowskie w myśl uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego tworzą właśnie MOF).