Pracownicy Urzędu Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek oraz sołtysi, radni, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, OSP, uczniowie, a nawet mieszkańcy – wszyscy oni chwycili za łopaty i w poszczególnych miejscowościach gminy Tarnów posadzili nowe rośliny. -Po raz kolejny zorganizowaliśmy wielkie, pospolite ruszenie i chwyciliśmy za łopaty. Wszystkim, którzy przyczynili się do upiększenia naszej gminy, bardzo dziękuję – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.

Nowe rośliny pojawiły się wzdłuż dróg, na skarpach, poboczach i skwerach. To różnobarwne kwiaty, drzewa i krzewy, m.in. róże, tulipany, lipy, akacje, śnieguliczki, a nawet lawenda. -Są też tulipanowce amerykańskie, mydleńce wiechowate, kasztany jadalne, perełkowce japońskie, ewodie, arolie, heptakoria chińskie, kolcowój chiński czy jagody goji czy pigwowce. Mamy prawdziwe bogactwo roślin – wylicza Grzegorz Kozioł.

Warto wspomnieć, że teren sportowo – rekreacyjny przy Orliku w Tarnowcu, dzięki nowym drzewom i krzewom, zmienia się w prawdziwy park. Miejsce to, którego pomysłodawcą był poprzedni sołtys miejscowości Jan Nowak, cieszy się dużym zainteresowaniem biegaczy, spacerowiczów czy miłośników dwóch kółek.

To tam nieużytki zostały zagospodarowane zgodnie z projektem – założeniem ogrodowym przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Tarnowie, a funkcjonujące na terenie parku tzw. domki do apiterapii przyciągają uwagę dzieci i dorosłych. Teraz głównie dzięki pracy uczniów z miejscowej szkoły, którzy na jego terenie posadzili nowe rośliny, w tym m.in. kasztany jadalne, będzie prezentował się jeszcze bardziej okazale.

Dla przykładu, w Woli Rzędzińskiej oraz w Jodłówce – Wałkach wspólną pracę przy nasadzeniach wykonali działacze KGW, OSP oraz mieszkańcy. Uczestniczyli w nich również radny gminny Kamil Stach i sołtysi Woli Rzędzińskiej I Katarzyna Tadel oraz Jodłówki – Wałek Lucjan Olszówka.

Dodajmy, że w wielu miejscach gminy Tarnów pojawiły się unikatowe jeszcze w Polsce gatunki roślin. Mowa m.in. o kasztanie jadalnym – warto wiedzieć, że ma on także właściwości lecznicze. Jego owoce można jeść zarówno na surowo, jak i pieczone, czy gotowane. Mają słodki, lekko orzechowy smak, dzięki czemu stanowią idealną przekąskę dla każdego. Kasztany są bogatym źródłem witaminy C, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Obfitują w witaminę E, będącą jednym z najsilniejszych antyoksydantów. W orzechach kasztana jadalnego znajdziemy także witaminy z grupy B, K, A i P - mają one kluczowe znaczenie dla zachowania dobrej kondycji zdrowotnej. Odznaczają się również znaczną ilością składników mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Zawierają też spore ilości błonnika, który wspiera pracę układu pokarmowego, a także kwas jabłkowy, cytrynowy, sacharozę i lecytynę.

Wśród posadzonych niedawno na terenie gminy Tarnów roślin są także odmiany miododajne. Mają one właściwości zdrowotne, wpływają pozytywnie na ludzki organizm, a wydobywane z nich nektar i pyłek przyczyniają się do produkcji wysokiej jakości miodu. {Play}