Złożenie wieńców na grobach bohaterów, Msza św. w intencji Ojczyzny, mianowanie na I stopień oficerski pośmiertnie starszego sierżanta Aleksandra Furmańskiego i koncert patriotyczny Stowarzyszenia PASSIONART „Muzyczna sztafeta wolności” – tak w ogromnym skrócie wyglądały tegoroczne, gminne obchody Cudu nad Wisłą. Zgromadziły mieszkańców Woli Rzędzińskiej i okolic oraz przedstawicieli władz. Uroczystość, w związku z zagrożeniem koronawirusem, zorganizowano z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
– Setna rocznica decydującej bitwy wojny polsko - bolszewickiej zobowiązuje. Dlatego w czasie epidemii, obchody zorganizowaliśmy w nieco innej formie. Dzięki przekazowi online każdy kto tylko chce może, nie wychodząc domu, być z nami na cmentarzu, na Mszy św. oraz na koncercie – mówi wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł.
Gmina Tarnów od kilku lat, właśnie w Woli Rzędzińskiej, organizuje obchody upamiętniające rocznicę Bitwy Warszawskiej z widowiskową defiladą grup rekonstrukcji historycznej i piknikiem historycznym. W tym roku świętowano w inny sposób. Tuż przed Mszą św., na cmentarzu parafialnym w Woli Rzędzińskiej, miało miejsce złożenie kwiatów na grobach wyjątkowych postaci. Ksiądz Walenty Mróz, bo o nim mowa, w młodości był kapelanem pułku kawalerii i razem ze swoją jednostką wziął udział w wojnie polsko – bolszewickiej, a przede wszystkim w Bitwie Warszawskiej. Kwiaty złożono także na grobie zasłużonego mieszkańca Woli Rzędzińskiej, starszego sierżanta Aleksandra Furmańskiego – żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Kwiaty składali poseł Anna Pieczarka, wójt gminy Tarnów, Grzegorz Kozioł oraz ppłk. Piotr Waręcki z Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Tarnowie.
Notkę biograficzną starszego sierżanta Aleksandra Furmańskiego odczytał lokalny historyk i znawca regionu, Adam Ryba. Mianowania na I stopień oficerski Aleksandra Furmańskiego dokonał ppłk Piotr Waręcki, a honory wojskowe przyjęła wnuczka bohatera, Anna Starzak. Patent oficerski został przyznany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Na zakończenie, w koncercie patriotycznym „Muzyczna Sztafeta Wolności”, zaprezentowali się członkowie Stowarzyszenia PASSIONART. Warto dodać, że jego prezesem jest pochodzący z Woli Rzędzińskiej Mateusz Prendota, który od września obejmie stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.
Przypomnijmy, Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko - bolszewickiej. Jak podaje Wikipedia - „znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji”. – Warto pamiętać, że to, jakże ważne, przełomowe w historii Polski wydarzenie, miało swoich lokalnych bohaterów. Wielu ludzi było z nim bezpośrednio lub pośrednio związanych. Dziś ich uczciliśmy – mówi poseł Anna Pieczarka.
Zapis gminnych obchodów 100. Rocznicy Cudu nad Wisłą na stronach internetowych Urzędu Gminy Tarnów oraz telewizji tarnowska.tv
SPONSOR WYDARZENIA