Od Nowego Roku transport zbiorowy na terenie gminy Tarnów będzie zorganizowany na nowych zasadach. Jak informowaliśmy, po prawie 20 latach współpracy, miasto Tarnów wypowiedziało definitywnie porozumienie w tej sprawie. Dotyczy to także gmin ościennych: Pleśnej i Lisiej Góry. Prowadzone od marca br. negocjacje, nie przyniosły żadnego pozytywnego rezultatu. Stanowisko władz miasta Tarnowa od samego początku było jednoznaczne w kwestii konieczności wprowadzenia nowych zasad rozliczeń komunikacji, skutkujących wysokimi podwyżkami dla gmin.
Przekaz władz miasta Tarnowa brzmiał: Jeżeli współpraca ma być kontynuowana od stycznia 2021 r., to bezwzględnie na nowych mocno wygórowanych warunkach finansowych. Nie ma żadnych szans, aby miasto ugięło się pod naciskiem podtarnowskich gmin i wróciło do starych zasad. Na potwierdzenie bezkompromisowego podejścia do wprowadzenia drastycznych podwyżek, w grudniu br. samorząd gminy Tarnów otrzymał ostateczną wersję warunków finansowych, z których jednoznacznie wynika, że dotychczasowy, roczny koszt komunikacji w naszej gminie, zwiększyłby się z kwoty ok. 3,3 mln złotych do gigantycznej kwoty prawie 6,6 mln złotych! Byłby on ponadto uzależniony od dochodowości poszczególnych linii, przy zmniejszonej liczbie tzw. wozokilometrów w stosunku do roku bieżącego. Kwota ta nie obejmuje również tzw. zaległej rekompensaty, czyli kolejnych nieuwzględnionych w tym rozliczeniu kosztów obciążających dodatkowo nasz budżet liczony w setkach tysięcy złotych! To oznacza coraz większe koszty, koszty i jeszcze raz koszty.
Postawione przez włodarzy miasta Tarnowa warunki zawierały jeszcze jedną bardzo istotną i niekorzystną dla naszych mieszkańców zmianę - skrócenie niektórych linii komunikacyjnych do utworzonych tzw. węzłów przesiadkowych. Dla linii nr 208,225 i 227 węzłem przesiadkowym na terenie miasta byłby przystanek Pułaskiego – Pętla, dla linii nr 213, 222, 224, 229 i 239 przystanek Kochanowskiego – Chyszowska, a dla linii nr 210 przystanek Szpital św. Łukasza.
Ze względu na fakt, że podczas negocjacji, miasto Tarnów cały czas prezentowało bezkompromisowe podejście, a radni jednoznacznie zobowiązali wójta do wypracowania optymalnego dla mieszkańców rozwiązania i zapewnienia komunikacji zbiorowej na terenie gminy w latach następnych, władze gminy podjęły intensywne działania w celu wypracowania rozwiązań alternatywnych. Mowa o skorzystaniu z oferty współpracy z innymi niż tylko tarnowskie MPK przewoźnikami.
Żmudne analizy, negocjacje, konsultacje z firmami przewozowymi, świadczącymi usługi w zakresie transportu zbiorowego, ale również z ekspertami i organizatorami publicznej komunikacji, doprowadziły ostatecznie do wyłonienia nowego operatora w zakresie świadczenia usług autobusowego, publicznego transportu zbiorowego na poszczególnych liniach na terenie gminy Tarnów od stycznia 2021 roku. Zawarta została umowa z nowym przewoźnikiem, wstępnie na okres jednego roku, w której, co najistotniejsze, będą zachowane dotychczasowe linie autobusowe, trasy oraz obowiązujące obecnie rozkłady jazdy. Połączenia będą realizowane na dotychczasowych trasach, z wyłączeniem przystanków, na użytkowanie których nowy przewoźnik nie uzyskał zgody Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.
Przystanki na które przewoźnik nie uzyskał zgody ZDiK:
- Tarnów, Szkotnik 01 – Plac,
- Tarnów, Krakowska 01 – Pl. Kościuszki (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 210, 213, 222, 224, 229),
- Tarnów, Krakowska 03 – Pl. Popiełuszki (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 213, 222, 224, 229 dla których nie będzie dostępny), pozostaje dostępny dla pasażerów linii 208, 225, 227,
- Tarnów, Matki Bożej Fatimskiej 01- Curie (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 222, 229),
- Tarnów, Matki Bożej Fatimskiej 02- Curie (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 222, 229),
- Tarnów, Pułaskiego 02 – Pętla (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 208,225,227),
- Tarnów, Sikorskiego 01 – Świt (dotychczas korzystali z niego pasażerowie linii 210, 213, 222, 224, 229)
Nowe przystanki:
Tarnów, Sikorskiego 508.
Tarnów, Sitki 164
Co bardzo ważne, ceny biletów w naszej komunikacji pozostają bez zmian, a nowy wykonawca zobowiązany będzie również honorować wszelkie ustawowe uprawnienia pasażerów do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz praktycznie wszystkie dotychczasowe ulgi lokalne.
Przewoźnik wprowadzi nowe bilety jednorazowe z możliwością zakupu u każdego kierowcy. Bilety okresowe natomiast będą do nabycia w nowym punkcie sprzedaży w Tarnowie przy ulicy Pułaskiego 7 (Jordan Group Biuro Podróży). Dotychczasowe bilety jednorazowe i okresowe miejskiego przewoźnika MPK w Tarnowie nie będą respektowane od 1 stycznia 2021.
Warto dodać, że autobusy nowego przewoźnika spełniają normy emisji spalin co najmniej EURO V, są niskopodłogowe lub niskowejściowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym na wózkach inwalidzkich. Ponadto posiadają sprawną i wydają klimatyzację oraz system ogrzewania przestrzeni pasażerskiej, są też wyposażone w czytelne, czołowe tablice elektroniczne.
Uwaga – na terenie gminy Tarnów przewozy będą realizowane pod nowymi numerami, których, dla ułatwienia, dwie cyfry zachowają dotychczasową numerację i będą poprzedzone literą T.
Nowy wykaz linii komunikacyjnych:
● T03 Tarnów - Biała;
● T08 Tarnów - Tarnowiec - Łękawka;
● T10 Tarnów - Wola Rzędzińska - Jodłówka-Wałki;
● T13 Tarnów - Koszyce Wielkie - Rychwałd;
● T22 Tarnów - Koszyce Wielkie - Zgłobice;
● T24 Tarnów - Zbylitowska Góra;
● T25 Tarnów - Tarnowiec - Świebodzin;
● T27 Tarnów - Tarnowiec - Zawada;
● T29 Tarnów - Koszyce Wielkie - Zgłobice;
● T39 Tarnów - Zgłobice - Szczepanowice.
Wprowadzenie nowego systemu komunikacji autobusowej na terenie gminy Tarnów może, zwłaszcza na początku, powodować pewne niedogodności. Wszyscy będziemy się go uczyć od początku. Naszych mieszkańców, którzy korzystają z usług transportu zbiorowego, prosimy o wyrozumiałość, ale i o współpracę. Opinie, sugestie i informacje prosimy kierować do Referatu Gospodarki Komunalnej pod numerami telefonów 14 688 01 42, 43.
Konferencja prasowa w Urzędzie Gminy Tarnów, od prawej: wójt Pleśnej Józef Knapik, wójt Lisiej Góry, Arkadiusz Mikuła, wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Gminy Tarnów Sławomir Wojtasik