Gmina Tarnów ma budżet na 2021 rok. Radni przyjęli uchwałę budżetową na ostatniej sesji, 30 grudnia, która odbyła się w formie online. Dochody wyniosą blisko 124 miliony złotych, wydatki na inwestycje - aż 14 milionów. 16 radnych głosowało za, 2 przeciw, a 3 wstrzymało się. Plan dochodów i wydatków to jedna z najważniejszych uchwał w ciągu roku.
– Za nami trudny rok, przed nami jeszcze wciąż niepewna rzeczywistość związana z epidemią, przez którą gospodarka na całym świecie spowalnia. Mimo to, z pomocą dużych środków zewnętrznych, które sprawnie udaje się nam pozyskiwać, nasza gmina stale się rozwija. Staramy się, aby lokalne firmy miały jak najwięcej zamówień i aby ludzie nie tracili pracy. Budżet na 2021 rok nie jest może budżetem marzeń, lecz jest optymalny na czasy, w których przyszło nam żyć. Jest też przede wszystkim globalny, tzn. realizujący politykę równomiernego rozwoju całej gminy. Poszczególne inwestycje są i będą realizowane w każdej miejscowości – mówi wójt, Grzegorz Kozioł.
W budżecie na 2021 rok wydatki ogółem wyniosą 124 miliony złotych. Utrzymanie szkół i przedszkoli pochłonie blisko 45 milionów złotych. Po uwzględnieniu subwencji oświatowej, dotacji na zadania w zakresie wychowania przedszkolnego, opłat rodziców, refundacji kosztów za dzieci spoza naszego terenu uczęszczających do gminnych przedszkoli, do utrzymania jednostek oświatowych, gmina dopłaca ze środków własnych prawie 14 milionów złotych.
Na opiekę społeczną, gmina wyda blisko 42,5 miliona złotych, ponieważ naszym priorytetem jest wspieranie najuboższych oraz pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są oni sami w stanie pokonać. Ważne jest również drogownictwo, na które przeznaczymy aż blisko 6 milionów. W budżecie gminnym zabezpieczono również środki na wkład własny do wielu inwestycji, na które gmina Tarnów będzie pozyskiwać fundusze zewnętrzne. Jest m.in. plan remontu drogi w miejscowości Jodłówka – Wałki oraz ulicy Szkotnik wraz z częścią ulicy Zielnej w Zbylitowskiej Górze. – Mamy nadzieję, że uda się wykonać te inwestycje, bo z Ministerstwa Infrastruktury staramy się pozyskać dodatkowe wsparcie. Odpowiednie wnioski zostały już złożone – mówi zastępca wójta, Sławomir Wojtasik.
Tak jak poprzednio, to będzie rok ważnych inwestycji i starań o pozyskiwanie kolejnych pieniędzy zewnętrznych na rozwój. Obok kościoła w Koszycach Wielkich zostanie dokończony oczekiwany przez mieszkańców nowy parking. Duże środki będą przeznaczone na oświatę. Jak informowaliśmy, Premier Mateusz Morawiecki przeznaczył ze swojej rezerwy aż 400 tysięcy złotych dla szkoły w Zawadzie. Dofinansowana będzie modernizacja i rozbudowa kompleksu szkolno – przedszkolnego na potrzeby stołówki i przedszkola w tej miejscowości.
Za historyczną dotację, 4 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, którą uzyskała gmina Tarnów, budowana będzie Hala Widowiskowo – Sportowa i rozbudowywana Szkoła Podstawowa Nr 1 w Woli Rzędzińskiej. Przetarg jest już ogłoszony, a całość ma być realizowana w cyklu dwuletnim. Wśród ważnych inwestycji są także m.in. dokończenie budowy kaplicy cmentarnej w Tarnowcu – wyposażenie budynku, budowa obiektu sportowego z szatnią i oświetleniem dla LKS Koszyce Małe, czy budowa chodnika przy ul. Granicznej w Zgłobicach. Zaplanowano ponadto wykonanie projektu na budowę sali gimnastycznej i rozbudowę szkoły dla potrzeb sal lekcyjnych.
Inwestycje będą prowadzone w każdej miejscowości, to także m.in. remont świetlicy w siedzibie OSP w Białej, która jest miejscem spotkań lokalnej społeczności; budowa nowej ścieżki rowerowej w sąsiedztwie szkoły w Błoniu, zostaną też wykonane nowe nakładki asfaltowe przy ul. Pasternik w tej miejscowości; w Jodłówce – Wałkach zaplanowano remont boiska sportowego wraz z budową ogrodzenia, a w siedzibie OSP montowane będą nowoczesne urządzenia fotowoltaiczne. W Koszycach Małych natomiast jest plan zakupu nowoczesnego samochodu dla strażaków – w budżecie gminy zabezpieczono na ten cel 100 tysięcy złotych, resztę środków będziemy się starali pozyskać z funduszy zewnętrznych. W tej miejscowości będzie ponadto wykonany projekt odbudowy dawnego dworku (wcześniej kaplicy) rodziny Maschlerów dla potrzeb mieszkańców. W Koszycach Wielkich rozbudowywany będzie plac zabaw przy szkole wraz z montażem urządzeń do skate parku; w Łękawce zaplanowano kontynuację budowy siedziby Domu Kultury wraz z remizą OSP; w Nowodworzu powstaną nowe nakładki asfaltowe, odwodniona zostanie też droga gminna. W Porębie Radlnej kontynuowana będzie budowa kanalizacji, zaplanowano też poprawę chodnika przy drodze wojewódzkiej; w Radlnej jest plan remontu Domu Ludowego oraz wykonanie oświetlenia jednej z dróg i zakup kruszywa wraz z pracami modernizacyjnymi na drodze nr 152. W Tarnowcu powstanie plac zabaw przy Orliku; w Woli Rzędzińskiej II realizowany będzie II etap rozbudowy centrum wraz z chodnikiem; w Zbylitowskiej Górze zaplanowano montaż oświetlenia przy ul. Obustronnej oraz wykonanie nakładek asfaltowych m.in. przy ul. Łącznej, Tęczowej i Cichy Kącik.
Budżet gminy Tarnów na 2021 rok to także znaczne dotacje dla klubów i stowarzyszeń sportowych. Mowa o kwocie ponad pół miliona złotych. Nie braknie na pewno pieniędzy na upiększanie gminy - prace porządkowe i estetyczne.
Plan dalszego rozwoju naszej gminy jest bardzo ambitny. Niedawno rozpoczęty, 2021 rok, będzie kolejnym na drodze do jej unowocześniania, w której, jak przyznają sami mieszkańcy, żyje się coraz bardziej komfortowo.